Jagodnik 2/2019 – już w sprzedaży



Fertygacja to nieodzowny element nowoczesnej, prawidłowo prowadzonej plantacji roślin jagodowych. Zagadnieniu temu poświęcamy kilkanaście stron w bieżącym numerze. Skupiliśmy się głównie na jakości wody oraz rozwiązaniach technicznych, które pomogą poprawnie zbudować instalację do podawania wody z nawozami. O tym, jak dobre efekty daje poprawnie prowadzona fertygacja, mogłem się przekonać odwiedzając w grudniu ubiegłego roku hiszpański region Huelva o czym również można przeczytać w bieżącym numerze. Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami dotyczącymi przyczyn rozsypywania się owoców maliny czy też relacją z borówkowych plantacji w RPA.

 

Nowy Jagodnik już dostępny w naszym sklepie internetowym sklep.jagodnik.pl

SPRAWDŹ

 

Kurier Jagodowy

Podczas targów TSW 2019 odbyło się losowanie nagród w Loterii dla Prenumeratorów Jagodnika. Do naszych Czytelników trafiły cenne i przydatne w gospodarstwach produkty. Łączna pula nagród w loterii trwającej od września 2018 r. do stycznia 2019 r. wyniosła ponad 37 tys. zł.

 

Temat numeru – Fertygacja 

Regulacja odczynu wody

Wiele wód stosowanych do podlewania – w polskich warunkach można stwierdzić, że większość – charakteryzuje się zbyt wysokim pH, często powyżej wartości 7,0. Stosowanie takiej wody do podlewania prowadzi do stopniowej alkalizacji gleby lub podłoża. W konsekwencji pH podłoża ulega zwiększeniu, co ma z kolei wpływ na dostępność składników pokarmowych.

Na plantacjach polowych – ogólne zasady

Fertygacja jest systemem zasilania roślin składnikami pokarmowymi dostarczanymi wraz z wodą. Co należy wiedzieć i jakie podstawowe czynności wykonać, gdy planuje się wprowadzenie tej metody nawożenia na plantacjach roślin jagodowych, ażeby uzyskać zadowalające wyniki.

 

Praktyczne rozwiązania

Sezon 2018, który przebiegał pod znakiem suchej i upalnej pogody, mocno podkreślił znaczenie fertygacji w uprawach roślin jagodowych. Regularne, dostosowane do sytuacji oraz wymagań gatunku i odmiany nawadnianie, w połączeniu z aplikacją nawozów przyczynia się do wykorzystania potencjału plonotwórczego roślin.

 

Proste systemy do diagnostyki i podawania pożywek

Dziś trudno sobie wyobrazić plantację truskawek, malin czy borówek, na której nie ma instalacji do dostarczania wody czy pożywki nawozowej. Inwestycja w budowę systemu nawadniającego szybko się zwraca, szczególnie w takim sezonie, jak ten miniony.

 

Truskawka

Trendy z hiszpańskiej Huelvy (cz. I)

W czasie wizyty w regionie Huelva, największym hiszpańskim „zagłębiu” produkcji owoców jagodowych, mogliśmy zapoznać się z tym, jak zakładane są tam plantacje truskawek i malin, z jakimi problemami borykają się plantatorzy, a także zobaczyć, jak uprawiane są maliny, które w tym czasie owocowały.

Monitoring zmienika lucernowca

W ciągu ostatnich kilku lat obserwuje się postępującą intensyfikację w uprawie truskawek w Polsce. Do tych zmian odmianowo-agrotechnicznych szkodniki – w tym zmieniki, a głównie zmienik lucernowiec (Lygus rugulipennis) – dostosowały się bardzo szybko.

 

 

Która odmiana truskawki do uprawy pod szkłem

W Holandii w praktyce cała produkcja truskawek odbywa się pod osłonami. Wiele prowadzonych tutaj badań może zainteresować naszych plantatorów, gdyż często dotyczą wprowadzanych na polski rynek odmian. W ostatnim czasie sporo ciekawych doświadczeń z wykorzystaniem kilku znanych odmian w różnych systemach ich uprawy w szklarni wykonała grupa producencka z Hoogstraten.

Konferencja Truskawkowa TSW 2019. Ważne tematy dla producentów

Tegorocznej edycji TSW towarzyszyła, jak zawsze, Konferencja Truskawkowa. W jej trakcie poruszone zostały ważne dla plantatorów tematy związane z nawożeniem i ochroną, doborem odmian do uprawy oraz wyzwaniami, jakie stawia produkcja pod osłonami.

Precyzyjne nawożenie – same korzyści

Niedługo nastanie czas pierwszych aplikacji nawozów. By zabiegi takie miały sens, należy wykonać je precyzyjnie, a więc zgodnie z zapotrzebowaniem roślin na składniki pokarmowe, przy uwzględnieniu bieżącej zasobności gleby czy podłoża, w którym prowadzona jest uprawa.

Nowy fungicyd dla truskawek

W warszawskiej siedzibie firmy BASF 3 grudnia ub. r. odbyło się spotkanie prasowe. Schyłek jesieni to właściwy czas na podsumowania zakończonego sezonu, ale też niezła pora do zaplanowania kolejnego. Zakres poruszonych tematów był szeroki. Jedna z przekazanych informacji była jednak szczególnie ważna – w 2019 roku plantatorzy truskawek będą mieć do dyspozycji nowy, bardzo skuteczny fungicyd.

Malina

Rozsypywanie się pestkowców maliny

W ostatnim czasie na plantacjach maliny w całej Europie, w tym również w Polsce, obserwuje się dość powszechny problem rozsypywania się pestkowców, określany w nomenklaturze angielskiej jako crumbly fruit. Symptomy towarzyszące omawianemu zagadnieniu często mylone są z objawami obecności w roślinach wirusa RBDV, powodującego krzaczastą karłowatość maliny.

Zamieranie pędów maliny

Sprawcą tej choroby jest kompleks czterech grzybów: Didymella applanata, Botrytis cinerea, Leptosphaeria coniothyrium i Elsinoë veneta. W naszych warunkach najczęściej zamieranie pędów powodują patogeny D. applanata – sprawca przypąkowego zamierania pędów maliny oraz Botrytis cinerea wywołujący szarą pleśń.

Borówka wysoka

Afrykańska borówkowa ekspedycja. Cz. I – Szanse i wyzwania

W połowie listopada 2018 roku, wspólnie z Agnieszką Gdelą z firmy Polska Borówka, Pawłem Wawryszczukiem z gospodarstwa Polana w Ochoży oraz dwójką miłośników borówki z Ukrainy, pod przewodnictwem Jackie i Stephena Taylorów odwiedziliśmy ich borówkowe farmy w Republice Południowej Afryki.

W dobrym „klimacie”

Odwiedzając borówkowe gospodarstwa staram się wyszukiwać w nich ciekawostki, nowatorskie rozwiązania agrotechniczne, którymi mógłbym zainteresować Czytelników. Gdy wiosną ubiegłego roku pojechałem do Pauliny i Łukasza Leguckich, wprosiłem się od razu na kolejną wizytę w czasie zbiorów. Byłem bowiem pod pozytywnym wrażeniem ich podejścia do organizacji pracy oraz stosunku do pracowników.

W ojczyźnie borówki

Uniwersytet Stanowy w Oregonie słynie z wieloletniego programu hodowlanego borówki wysokiej, w tym odmian typu północnego. Podczas naszej wizyty zarówno w samym uniwersytecie, jak i na kilku plantacjach borówki mogliśmy zauważyć wiele podobieństw do plantacji w Polsce, ale też zaznaczały się wyraźne różnice.

Porzeczka

Pomysł na porzeczki

Zeszłoroczne targi expoSE i expoDIRECT nie tylko były okazją do zapoznania się z ofertą firm przedstawiających rozwiązania przydatne w produkcji, lecz także mogły stać się inspiracją do działań z dziedziny marketingu bezpośredniego. Moją uwagę przyciągnęło stoisko firmy Cassismanufaktur Danner z miejscowości Stockheim (południowo-zachodnie Niemcy).

Małe przetwórstwo

Trendy na rynku domowych przetworów owocowych

Na początku 2019 roku udałem się na zakupy do sklepu z tzw. zdrową żywnością. Przy okazji zdecydowałem się zapytać o kilka spraw dotyczących przetworów owocowych będących w ofercie łódzkiego sklepu Bee Eko. Jego właścicielka Agata Cenin chętnie podzieliła się swymi spostrzeżeniami i przewidywaniami dotyczącymi zapotrzebowania na tego typu produkty.

Technika

Usprawnić pracę na zagonach

Uprawa truskawek na różnego rodzaju zagonach ściółkowanych czarną folią lub agrowłókniną stała się już w Niemczech standardem produkcyjnym. Trudno tam teraz spotkać plantacje zakładane „na płasko” bez ściółkowania. Wszystko po to, aby ograniczyć koszty pracy ręcznej, a także usprawnić zbiór owoców – gdy uprawa prowadzona jest na ściółkowanych zagonach w systemie jednorzędowym.

Perły kuchni polskiej

Śledź z żurawiną i cebulą

Do tej pory nie spotkałem się z tym, żeby tak przyrządzony śledź komuś nie smakował. Szczerze polecam na co dzień i od święta. A na zakończenie karnawału, czyli na tradycyjnego „śledzika” przekąska ta jest nie do zastąpienia.

 

Wolna strefa

Jagoda kamczacka – hit czy kompletna klapa?

Dlaczego jagoda kamczacka budzi tyle kontrowersji? Jedni widzą w niej duży potencjał, a inni nie dają jej żadnych szans na powodzenie. Wielki boom na jagodę kamczacka rozpoczął się około roku 2012. Niczym lotem błyskawicy wśród producentów rolnych rozeszła się wieść, że jest nowy gatunek jagodowy, który nie wymaga dużych nakładów finansowych, oraz że za 1 kg tych owoców płacą nawet 20 zł. No i zaczęło się…







Poprzedni artykułProdukcja borówki w Ameryce Południowej
Następny artykułTruskawkowe rekomendacje przed sezonem (fotogaleria)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj