Jagodnik 1/2023 już w sprzedaży



Produkcja owoców jagodowych, szczególnie truskawek, malin i borówek, w ostatnich sezonach bardzo się zmienia (…). Wartości te są bardzo ważne, gdyż dają obraz, jak duża może być skala wzrostu produkcji owoców danego gatunku w kolejnych latach czy nawet w nadchodzącym sezonie (…). Te wszystkie przekształcenia zachodzą w okresie najwyższej od lat inflacji, zmian trendów zakupowych, zawirowań eksportowych oraz nasilającej się konkurencji w branży owoców jagodowych, które importowane są do nas z wielu regionów świata. Takie uwarunkowania wymagają od Państwa coraz lepszego planowania nasadzeń i precyzyjnego sterowania uprawą, gdyż każdy, nawet niewielki błąd może zaważyć na opłacalności produkcji w tym sezonie.

Spis treści

Kurier Jagodowy

TSW 2023 z mnóstwem atrakcji

Zarabiać na węglu w glebie

Znani i lubiani

Warto być wytrwałym – rozmowa z Krzysztofem Żabówką

Branża jagodowa jest tak mała (choć zarazem wielka!), że większość z nas się zna. Widzimy się i spotykamy na wydarzeniach branżowych, konferencjach, w plenerze. Ale nie zawsze dobrze się poznajemy. Stąd właśnie pomysł, by przybliżać sylwetki osób popularnych i cenionych w branży.

.

Truskawka

Postawili na wczesne odmiany

Czas to pieniądz – o słuszności tego powiedzenia nie trzeba przekonywać dwóch plantatorów z Mazowsza, których odwiedziłem 10 maja ub. roku. W obu gospodarstwach zbiory truskawek trwały wówczas w najlepsze, a nakłady związane z przyspieszoną produkcją mogły zostać zrekompensowane przez przychody ze sprzedaży wczesnych owoców po wysokich cenach.

Ważne w uprawie odmian powtarzających owocowanie (cz. I). Start sezonu

W Polsce w ostatnich latach stale powiększa się powierzchnia tunelowych upraw roślin jagodowych. Taka produkcja wymaga specjalistycznej wiedzy oraz współpracy z profesjonalną i wiarygodną firmą doradczą. Odpowiedzią na potrzeby wielu plantatorów jest doradztwo produkcyjne prowadzone w ich gospodarstwach przez Janusza Cieślę z firmę Greenovatica.

Do produkcji owoców klasy premium

Po koniec września 2022 roku miałem przyjemność odwiedzić holenderską szkółkę Van den Elzen Plants, która po fuzji z przedsiębiorstwem Het Broek Softfruit jest jedną z największych w Europie. Zaopatruje ona m.in. polskich plantatorów w sadzonki truskawek, malin i jeżyn.

Najnowsze trendy w produkcji

Podczas ubiegłorocznego spotkania w Antwerpii, którego głównym organizatorem była kooperatywa Hoogstraten, kompleksowo podjęto zagadnienia związane z dynamicznie zmieniającymi się realiami, w jakich produkowane i sprzedawane są truskawki oraz informacje związane z ich uprawą.

Krok po kroku

W gospodarstwie prowadzonym przez rodzeństwo Justynę i Grzegorza Tkaczyków w miejscowości Radzanów w powiecie białobrzeskim od kilku lat trwa swego rodzaju rewolucja (choć bardziej ewolucja). Nie tylko systematycznie zwiększa się powierzchnia upraw tunelowych, ale też przybywa nowych systemów uprawy.

Malina

Finał VII edycji projektu Malinowe Factory (cz. II). Innowacje na kwaterach

Ubiegłoroczny finał projektu Malinowe Factory – oprócz konferencji, którą zrelacjonowałem w poprzednim numerze czasopisma („Jagodnik” 8/2022), oraz wystawy środków produkcji – obejmował też część plenerową. Podczas obchodu kwater, na których prowadzone są doświadczenia, omówiono wiele ciekawych zagadnień. Poniżej przekazuję najważniejsze uzyskane tam informacje.

Azot w uprawie malin w gruncie

Przeglądając literaturę dotyczącą żywienia malin azotem, zauważa się duże zróżnicowanie w wynikach doświadczeń oraz w opracowywanych na tej podstawie zaleceniach. Wspólny wniosek z wielu doświadczeń stanowi brak wątpliwości, że azot jest jednym ze składników, którego objawy niedoboru obserwuje się na roślinach już w ciągu miesiąca.

Jeżyna

Jeżyna w intensywnej produkcji

Jeżyna to gatunek roślin jagodowych, który w ostatnich latach – za sprawą udoskonalenia technologii uprawy oraz dostępności odmian o akceptowanych przez handlowców i, co ważne, przez konsumentów cechach owoców – zyskuje na popularności. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że popyt na te owoce jest cały czas dużo niższy niż na maliny czy borówki. Czy może się to zmieniać?

Borówka wysoka

Coraz trudniej, ale czy będzie lepiej

By mówić o przyszłości, trzeba popatrzeć w przeszłość i przeanalizować to, co działo się w ostatnich kilku latach na plantacjach i w sprzedaży borówek. Zamykając sezon 2022, wielu plantatorów stwierdziło „dobrze, że się już skończył”, bo dla większości był on naprawdę trudny. Trendy, o których mówiliśmy przez kilka ostatnich lat, niestety, dają o sobie znać.

Duża skala produkcji borówki wysokiej w Peru

Artykuł przedstawia, zapowiedziane wcześniej dane, informacje oraz komentarze dotyczące uprawy i produkcji, a także eksportu owoców borówki wysokiej w Peru. Dynamiczny rozwój branży, a głównie ekspansja eksportu borówki na różne światowe rynki, w tym do Europy, negatywnie ostatnio oddziałuje na sytuację polskich producentów.

Borówkowe Factory 2022 (cz. II). Kwatera w pełni owocowania

Ważną częścią projektu Borówkowe Factory (czyt. też „Jagodnik” 8/2022) są między innymi kwatery będące w pełni owocowania, na których prowadzone są doświadczenia na odmianie ‘Bluecrop’. Uczestnicy szkolenia, zorganizowanego w gospodarstwie dr. Pawła Krawca w Karczmiskach na początku września ubiegłego roku, mogli się zapoznać z tym badaniami oraz zobaczyć, jak wykorzystane rozwiązania wpłynęły na plonowanie krzewów.

W obliczu zmian

W minionym roku dopiero pod koniec października odwiedziłem gospodarstwa borówkowe państwa Wilczewskich w Szudziałowie koło Sokółki oraz w Białousach. Wydawać by się mogło, że o tej porze roku nic tam już się nie dzieje, a rośliny i ludzie przygotowują się do zimowego odpoczynku. Było jednak inaczej, co więcej, na niektórych kwaterach trwały jeszcze zbiory owoców.

Z kombajnem na borówki

Obecna sytuacja na rynku pracy powoduje, że rośnie zainteresowanie rozwiązaniami, które dają możliwość mechanizacji zbioru na plantacjach borówki. W tym zakresie pojawia się też coraz więcej możliwości, m.in. dzięki maszynom oferowanym przez krajowych producentów.

XI Międzynarodowa Konferencja Borówkowa. Naprzeciw wyzwaniom

Wszyscy zapewne zauważają, jak zmienia się borówkowy biznes w ostatnich latach. Co prawda, ustały już masowe nasadzenia i zakładanie kolejnych upraw przez plantatorów (to dobrze), ale też okazuje się, że gros już istniejących plantacji nie jest dostosowane do potrzeb współczesnego rynku. Pewne zmiany są więc konieczne, a w jakim kierunku powinny zmierzać? Odpowiedz, na te pytanie znajdziecie na XI Międzynarodowej Konferencji Borówkowej.

Aktualności

Zielony ShowRoom z jagodowymi

Z szerokim asortymentem materiału szkółkarskiego można było się zapoznać podczas Zielonego ShowRoomu zorganizowanego w dniach 7-9 listopada w siedzibie Gospodarstwa Szkółkarskiego Ciepłucha w Konstantynowie Łódzkim.

Targi / konferencje

W południowych Niemczech dla jagodowych

Odwiedzający targi expoSE i expoDirekt, które odbywają się w Karlsruhe, zwykle mogą zapoznać się między innymi z produktami i rozwiązaniami wdrażanymi do praktyki w niemieckich gospodarstwach produkujących owoce jagodowe.

.

Ochrona

Plamistości liści – potencjalne zagrożenie dla upraw jagodowych

Plamistości liści mogą być niepozorne, mogą jednak doprowadzać do znacznych strat ekonomicznych, zwłaszcza w przypadku roślin podatnych na porażenie i wrażliwych, a jednym z najczęściej identyfikowanych sprawców tych infekcji na plantacjach roślin jagodowych jest grzyb Phomopsis obscurans.

Małe przetwórstwo

Rośnie znaczenie alkoholi owocowych

W ramach projektu „Czas na polskie superowoce!” 3 października w Małej Wsi koło Belska Dużego, w powiecie grójeckim, zorganizowano Berry Fest – przegląd alkoholi z owoców jagodowych. Wydarzeniu towarzyszył konkurs, którego jurorzy byli pod wrażeniem poziomu zaprezentowanych produktów. Spotkanie miało formę warsztatów dla produkujących lub planujących produkcję alkoholi owocowych

Wolna strefa

Rok przełomów

Przełom roku to dobry czas do podsumowań, wyciągania wniosków, ale też snucia planów na przyszłość. Miniony rok nie należał do łatwych. Weszliśmy w niego z bagażem doświadczeń spowodowanych pandemią, a zaraz po tym musieliśmy zmierzyć się z kolejnym problemem, jakim jest wojna w Ukrainie. Mimo że nie zostaliśmy bezpośrednio dotknięci działaniami wojennymi, cały czas mocno odczuwamy ich skutki.







Poprzedni artykułX Konferencja Truskawkowa na TSW 2023
Następny artykułUsuwanie folii rolniczych – nowy nabór wniosków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj