Trwają prace nad zalegalizowaniem owoców jagody kamczackiej w handlu na terenie Unii Europejskiej. EFSA (European Food Safety Authority) upubliczniła 20 lipca 2018 roku raport techniczny w sprawie zgłoszenia jagody kamczackiej jako żywności tradycyjnej z państwa trzeciego na podstawie Art. 14 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283.
Niepewność plantatorów
Wielu plantatorów, którzy postanowili założyć plantacje haskapu, grozą napawała sytuacja prawna owoców jagody kamczackiej. Okazało się bowiem, że nie można ich oficjalnie wprowadzać do obrotu handlowego na terenie UE. Temat ten był m.in. żywo dyskutowany podczas zeszłorocznej Konferencji Kamczackiej, której głównym organizatorem było czasopismo Jagodnik. Specjaliści z branży i uczestnicy wydarzenia podawali przykłady na niespójności i paradoksy w unijnych i krajowych uregulowaniach zagadnień związanych z produkcją i zbywaniem owoców haskapu. Nikt w zasadzie nie miał wątpliwości, że problem da się rozwiązać. Znając jednak tempo z jakim unijne instytucje mierzą się z istotnymi dla mieszkańców krajów członkowskich kwestiami nikt też nie spodziewał się, że stanie się to rychło. Wygląda jednak na to, że proces legalizacyjny wreszcie ruszył i być może niebawem będzie można spodziewać się pozytywnego rozstrzygnięcia.
Ruszyły prace nad legalizacją owoców jagody kamczackiej w handlu
Po otrzymaniu zgłoszenia od Soloberry Ltd, przedłożonego Komisji Europejskiej na podstawie art. 14 rozporządzenia (UE) 2015/2283, w celu wprowadzenia do obrotu jagód Lonicera caerulea L. jako tradycyjnej żywności z kraju trzeciego (TF), zgodnie z art. 15 ust. 2 tegoż rozporządzenia, EFSA została zapytana przez Komisję Europejską, czy istnieją należycie uzasadnione zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa w odniesieniu do wprowadzania owoców jagody kamczackiej na rynek w Unii Europejskiej. Opinie w takich przypadkach wydawane są w oparciu o wytyczne EFSA dla zainteresowanych stron dotyczących zgłoszeń i wniosków o wydanie zezwolenia na działalność gospodarczą oraz zasad opisanych w odpowiednich istniejących dokumentach z wytycznymi Komitetu Naukowego EFSA.
Jagoda kamczacka w legalnym obrocie w UE?
Wydaje się, że wszystko jest na dobrej drodze do dopuszczenia owoców wiciokrzewu sinego do obrotu na unijnym rynku. EFSA uważa, że dostępne dane dotyczące składu chemicznego i historii stosowania jagód z trzech odmian L. caerulea (Lonicera caerulea var. Emphyllocalix, Lonicera caerulea odm. Kamtschatica, Lonicera caerulea var. Edulis) nie budzą obaw w zakresie bezpieczeństwa. Uwzględniając dostępne dane, EFSA nie zgłasza zastrzeżeń w zakresie bezpieczeństwa w odniesieniu do wprowadzania do obrotu tychże owoców w Unii Europejskiej. To dobra wiadomość, która otwiera drogę do dalszych prac.
Źródła: EFSA, materiały własne