Firma Plantin oferująca materiał szkółkarski m.in. jagody kamczackiej i borówki, posiada również własne plantacje jagody kamczackiej. Zakładane one były w latach 2015 i 2016, z udziałem najnowszych odmian, jakie są obecnie wprowadzane do uprawy. III Międzynarodowa Konferencja Kamczacka, była bardzo dobrą okazją do tego by podsumować dotychczasowe obserwacje i wyciągnąć wnioski, jakie udało się zebrać w ciągu 4 lat uprawy.

Plantacje pod zbiór kombajnowy

W swoim wystąpieniu przedstawiała je Justyna Kusibab – Mruk z firmy Plantin. Plantacja jagody kamczackiej założona została w podkrakowskiej miejscowości Muniakowice, gdzie rośliny posadzono w rozstawie 4 x 0,5 m. Okazało się, że najwyższy plon zapewniają pędy w wieku 2-3 lat, co stanowi ważną informację, gdyż wskazuje że dla dobrego plonowania konieczne będzie regularne cięcie i odmładzanie roślin.

Wnioski z prowadzenia plantacji jagody kamczackiej przedstawiał Justyna Kusibab-Mruk

Od początku prowadzenia plantacji, planowano wdrożyć kombajnowy system zboru, dlatego rośliny były prowadzone w sposób, który będzie w przyszłości to umożliwiał. W tym celu u ich podstawy założone plastikowe osłony , tak by zachować wolną przestrzeń u podstawy krzewów i wymusić pionowy wzrost pędów. Pierwsze próby mechanicznego zbioru owoców przeprowadzone zostały w 2019 roku, z użyciem kombajnu KOKAN 500S. Przyniosły wiele praktycznych obserwacji:

  • jakość zebranych owoców była wysoka– jagody nie były pogniecione, obite czy cieknące;     
  • po dostosowaniu skrzynek i sposobu odbioru – maszyna mogłaby wsypywać je nawet  do opakowań jednostkowych;
  • sposób oczyszczania jagód z drobnych zanieczyszczeń i liści jest efektywny, konieczne są jednak odmiany bardzo równomiernie dojrzewające, w przeciwnym razie niezbędne będzie sortowanie, ze wszystkimi jego konsekwencjami;
  • wydajność zbioru ok 0,25 ha/godzinę.

Uwidoczniły się też pewne negatywne aspekty tej metody zbioru owoców:

  • ruchome „łuski” wychwytujące opadające owoce wymagają dostosowania, zacinają się gdy są wilgotne lub znajdują się na nich liście;
  • łuski” są duże i niezbyt dokładnie zasłaniają przestrzeń między podstawami krzewów;    
  • straty owoców, które opadają na ziemię są zdecydowanie nieakceptowalne;
  • obsługa odbioru owoców jest niewygodna i wymaga rekonstrukcji;
  • cena maszyny jest bardzo wysoka,
  • maszyna pracuje bardzo głośno,
  • nie jest to maszyna samojezdna, konieczne są szerokie międzyrzędzia i uwrocia. 
Sposób prowadzenia plantacji pod zbiór kombajnowy

Ocena odmian

Dzięki szczegółowej ocenie, możliwe było też przeprowadzenie dokładnych pomiarów plonowania poszczególnych odmian jagody kamczackiej. W sezonie 2019 za najbardziej plenne (plon powyżej 2 kg/krzewu) z grona odmian posadzonych w 2015 roku, uznane zostały odmiany: ‘Vostorg’, ‘Aurora’ i ‘Honeybee’. Wśród odmian sadzonych w 2016 roku, najlepiej (plon 1,8-4,5 kg/krzewu) zaowocowały ’Boreal Beauty’, ’Boreal Beast’ i ’Boreal Blizzard’. Okazało się również, że plon z 4 letniej plantacji wyniósł ponad 10 t/ha, co pokazuje że jagoda kamczacka należy do gatunków o dużym potencjale plonowania.

Jedną najlepiej plonujących odmian okazał się 'Boreal Blizzard’ (fot. T. Kusibab)

Ciągłe wyzwania

Jak podkreślała Justyna Kusibab-Mruk, przeprowadzone w ich gospodarstwie obserwacje jak i ścisłe doświadczenia pozwoliły uzyskać wiele cennych informacji zarówno o odmianach jak i preferencjach uprawowych jagody kamczackiej. Ciągle jednak istniej wiele kwestii wymagających doprecyzowania, jak chociażby sposób prowadzenia roślin i dobór odmian pod zbiór kombajnowy, odpowiedni dobór maszyn do zbioru i dobre przystosowanie plantacji do tej techniki zbioru.

Więcej informacji już niebawem w czasopiśmie Jagodnik. Szczegółowe dane, w tym ocena plonowania poszczególnych odmian zostały zamieszczone w publikacji Konferencja Kamczacka 2019.  






Poprzedni artykułUkraina zwiększa eksport owoców
Następny artykułCzy kreda jest kredą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj