Instalacja do nawadniania i fertygacji – przygotowanie do pracy po zimie. 2 FILMY  



Instalacja do nawadniania i fertygacji na potrzeby projektu Borówkowe Factory miała miejsce w ubiegłym roku. Zadania tego podjęła się firma Milex dostarczając kompletna instalację do fertygacji. Rozpoczynając pracę z tym systemem bardzo ważne jest dokładna sprawdzenie szczelności układu, jak również skalibrowanie urządzeń pomiarowych – sond pH i EC. Jak to zrobić – wyjaśnia Łukasz Głuszcz z firmy MILEX.  

Mikser nawozowy Watermil

Instalacja nawadniająca została wyposażona w odpowiednio dobrany system filtracji oraz „serce” całego układu nawadniania – mikser nawozy WaterMil. Urządzenie to steruje czasem otwierania i zamykania oraz długością działania poszczególnych zaworów elektromagnetycznych (czasem nawadniania poszczególnych sekcji) oraz na bieżąco kontroluje pH i EC pożywki. Model ten wyposażony jest w 4 kanały nawozowe i jeden kanał kwasowy, co wystarcza, aby przygotować pożywkę w dokładnie określonym składzie. Mikserem można sterować bezpośrednio na panelu lub poprzez aplikację zainstalowaną w urządzeniach mobilnych, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem pozwalającym na zdalną zarówno kontrolę, jak i sterowanie całym układem nawożenia i nawadniania. W skład instalacji fertygacyjnej weszły również 4 zbiorniki (każdy o pojemności 1000 l) służące do przygotowania stężonych roztworów pożywek. Wyposażono je w orurowanie umożliwiające dostarczanie wody oraz mieszadła ułatwiające rozpuszczanie nawozów podczas przygotowania pożywek. Mieszadła mogą być uruchamiane też z poziomu miksera, jeśli zachodzi potrzeba dodatkowego wymieszania przygotowanych roztworów nawozowych. Automatycznie pobierany jest także kwas z 5. zbiornika (o pojemności 120 l), aby zapewnić zadany odczyn pożywki.

Mieszalnik nawozowy Watermil zamontowany pod potrzeby projektu Borówkowe Factory

Wiosenna kontrola i pierwsze uruchomienie

Podczas wiosennego przeglądu instalacji Łukasz Głuszcz zwraca uwagę na generalne sprawdzenie szczelności całego układu po zimie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na miejsca łączenia poszczególnych elementów (kolana, złączki). Należy sprawdzić również czy cały układ elektryczny działa prawidłowo i czy sterownik reaguje na zadane funkcje. Jeśli wszystko działa prawidłowo można przystąpić do uruchomienia całej pompownia, ale należy robić to stopniowo, uruchamiając poszczególne sekcje nawadniające – podkreśla Łukasz Głuszcz. Należy sprawdzić również stan filarów i je przeczyścić. Po wypełnieniu całej instalacji wodą, należy sprawdzić miksera nawozowego i przygotować go do pracy.

Kalibracja sondy EC i pH

Bardzo ważną czynnością przed rozpoczęciem pracy miksera nawozowego jest odpowiednie skalibrowanie sond EC i pH. Dzięki temu pożywka podawana roślinom będzie miała zadane parametry. Do kalibracji sond potrzebne będą płyny wzorcowe o określonych parametrach. Cała procedura jest bardzo prosta gdy wybierze się odpowiednia funkcję na sterowniku Watermil. Wystarczy wejść w opcję kalibracji na sterowniku Watermil i krok po kroku program prowadzi nas przez kolejne etapy kalibracji. Najpierw umieszczamy czujnik sondy EC w płynie o wartości 1,4 mS/cm i po dokonaniu pomiaru, w kolejnym odczynniku 5,0 – wyjaśnia Łukasz Głuszcz. Szczegółowe

Zapraszamy Państwa do śledzenia projektu poprzez stworzoną specjalnie podstronę https://jagodnik.pl/borowkowe-factory/ Będą tu zamieszczane wszystkie aktualne informacje, filmy, zalecenia. Zapraszamy po najnowszą wiedze z zakresu zakładania plantacji i nowoczesnej uprawy borówki. Zapraszamy do subskrypcji projektu, tak by otrzymywać najnowsze informacje o jego przebiegu:

Polityka prywatnosci *






Poprzedni artykułRdza maliny – warto zacząć lustracje. FILM  
Następny artykułKOMUNIKAT jagodowy Agrosimex – 11.05 -MALINY po opadach i ociepleniu oraz zalecenia przed przymrozkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj