Przeziernik porzeczkowiec uznawany jest za jednego z najgroźniejszych szkodników porzeczek i agrestu. Wylot motyli na plantacjach można obserwować od końca maja do połowy sierpnia. Skuteczne zwalczanie chemiczne tego szkodnika wymaga więc wielokrotnych zabiegów. To z wielu względów niepożądane. Na rynku jest jednak rozwiązanie biologiczne, które efektywnie kontroluje populację tego szkodnika.
Isonet Z
Isonet Z to innowacyjne rozwiązanie służące do eliminowania zagrożenia dla plantacji porzeczek jakim jest przeziernik. Ma postać zawieszek, które w liczbie ok. 300 szt./ha rozmieszcza się na plantacji. Ich zagęszczenie powinno w zasadzie być równomierne. Jedynie w brzegowych rzędach można je nieco zwiększyć. Isonet Z w kwaterze rozmieszcza się raz w sezonie w końcu maja i produkt ten działa przez cały okres w jakim spodziewać można się presji szkodnika. Dla pewności warto na plantacji ulokować pułapki feromonowe, aby monitorować skalę występowania przeziernika. Osobiście nie spotkałem się jednak z takim przypadkiem, by stosowany właściwie Isonet Z okazała się rozwiązaniem niewystarczającym – mówił Stanisław Stankiewicz z Sumi Agro Poland w Jastkowie na Porzeczkowej Demo Farmie w gospodarstwie Tomasza Woźniaka .
W zgodzie z współczesnymi wymogami rynku
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się owoce i produkty na ich bazie z certyfikatem ekologicznym. Ochrona przed przeziernikiem nawet w gospodarstwach które właśnie ekologiczną metodą uprawiają porzeczki z wykorzystaniem Isonet Z jest możliwa. Produkt ten jest dopuszczony do zastosowania w gospodarstwach ekologicznych. S. Stankiewicz proponował jednak, by także konwencjonalni producenci wypróbowali go na swoich plantacjach. Jest on przede wszystkim skuteczny. Dodatkową zaletą jest to, że w owocach po jego użyciu nie ma żadnych pozostałości, które mogłyby je dyskwalifikować z handlu nawet z najbardziej wymagającymi odbiorcami.
Więcej na filmie
Więcej na temat Isonet Z, a także innych podobnych produktów S. Stankiewicz mówi na poniższym filmie: