Gruzja umacnia swoją pozycje w eksporcie borówek do Rosji



Gruzja znalazła się w pierwszej piątce największych dostawców borówki do Rosji, wyprzedzając Serbię. Według analityków EastFruit, Rosja zwiększyła import borówki w 2021 roku o 21% wolumenu. Wielkość importu borówki do Rosji przekroczyła po raz pierwszy 10 000 ton i sięgnęła 10 700 ton.

Podobnie jak w 2020 r. Gruzja zwiększyła eksport borówek do Rosji szybciej niż inne kraje będące tam dostawcami. Stając się tym samym po raz pierwszy w 2021 r. jednym z 5 największych dostawców świeżych borówek na rynek rosyjski. Eksport borówki z Gruzji do Rosji wzrósł w ciągu roku o 37% czyli 230 ton i osiągnął 850 ton w 2021 roku. Tym samym udział Gruzji w rosyjskim rynku borówki osiągnął 8%. Dwa lata temu ledwie sięgał 2%.

Uczestnicy rynku uważają, że Gruzja mogłaby wyeksportować więcej borówek w 2021 roku, gdyby nie niespodziewany koniec sezonu, kiedy Rosja wprowadziła nowe zasady importu produktów roślinnych. Wiele firm przestało wtedy eksportować, ponieważ nie posiadało wiarygodnych informacji o nowych przepisach i obawiało się poniesienia dotkliwych strat.

Gruzja wyeksportowała jednak do Rosji w 2021 r. więcej borówek niż Serbia, z którą Gruzja zamieniła się miejscami w rankingu największych eksporterów borówek do Rosji. Serbia ograniczyła eksport o 39% na koniec sezonu.

Warto zauważyć, że dostawcy z Zimbabwe zwiększyli eksport borówek do Rosji nawet szybciej niż Gruzja. Ich wielkość dostaw wzrosła 3,3-krotnie w ciągu roku, ale do tej pory pozostawała na stosunkowo niskim poziomie – 115 ton.

Eksporterzy z Peru pozostali liderem rynku, odpowiadając za jedną trzecią rosyjskiego importu borówek. Peru pozostało także największym światowym eksporterem borówki. Maroko pozostało na drugim miejscu z 21% całego rosyjskiego importu.

Źródło: east-fruit.com

Z przedstawicielami producentów borówek z Gruzji oraz Peru będzie można spotkać się w Polsce podczas X Międzynarodowej Konferencji Borówkowej (1-2 marca) – szczegóły www.konferencjaborowkowa.pl







Poprzedni artykułCzas na polskie superowoce – podsumowanie
Następny artykułInnowacyjne i zautomatyzowane możliwości w hodowli murarki ogrodowej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj