Fruit Akademia Show – pokazy maszyn z atrakcjami



W dniach 6-7 czerwca 2015 roku na Stadionie Miejskim w Warce odbyła się 6 edycja Międzynarodowej Wystawy Maszyn, Artykułów oraz Technologii Sadowniczych – Fruit Akademia Show 2015. Organizatorami wydarzenia byli Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka, działający od 1975 roku, a także FruitAkademia – program doradczy uruchomiony w 2008 roku, cieszący się coraz większą popularnością, wspierany przez specjalistów z zakresu agrotechniki sadowniczej i ochrony roślin. Wsparcia udzielili sponsorzy, firmy Basf oraz Valagro. Patronatem medialnym imprezę objęły czasopisma branżowe „Sad Nowoczesny” oraz „Jagodnik”.

Organizatorom dopisała pogoda. W sobotnie pogodne i ciepłe przedpołudnie odbyło się uroczyste otwarcie dwudniowej imprezy. Główną trakcją były pokazy maszyn sadowniczych, takich jak ciągniki, opryskiwacze, platformy sadownicze, kosiarki i rozdrabniacze, wózki widłowe, ładowarki kołowe, rozsiewacze do nawozów, brony aktywne. Łącznie swe produkty zaprezentowało blisko 70 wystawców. Obecni byli przedstawiciele m.in. wielu firm maszynowych, producenci oraz dystrybutorzy systemów odstraszania ptaków, sieci przeciwgradowych, opakowań na owoce.

alt
Maszyny produkowane przez firmę Wiadrowski, do pielęgnacji plantacji truskawek i krzewów jagodowych

Wśród wystawców były firmy, oferujące sprzęt i technologie przeznaczone dla plantatorów upraw jagodowych. Po raz pierwszy tak szerokiemu gronu swoje maszyny zaprezentowała firma Wiadrowski, reprezentowana przez jej prezesa Mateusza Wiadrowskiego. Zajmuje się ona wytwarzaniem pielników hydraulicznych, ścielarek słomy oraz opielaczy z podsiewaczami. W najbliższym czasie oferta poszerzy się o opryskiwacze z nadmuchem i glebogryzarki rzędowe. Nowością był zaprezentowany pielnik boczny do pielęgnacji nasadzeń rzędowych typu porzeczki, maliny, aronia. Element roboczy jest tu sterowany ręcznie przez operatora kontrolującego pracę maszyny z siedziska zamontowanego na jego tyle. Rozwiązanie to ogranicza uszkodzenia jakie powstają przy zastosowaniu podobnych narzędzi, ale sterowanych hydraulicznie. Pielnik wyposażony jest dodatkowo także w osłonę obrotową. Firma Wiadrowski – jak podkreślał jej prezes – duży nacisk kładzie na ergonomię oferowanych rozwiązań – mają proste, funkcjonalne, a przy tym niedrogie. Z ofertą maszyn pojawiała się też firma Lisicki z Rawy Mazowieckiej. W ofercie producenta poza tradycyjnie dostępnymi rozdrabniaczami i kosiarkami, wymiatarkami do gałęzi, opryskiwaczami i belkami herbicydowymi pojawił się półrzędowy kombajn do porzeczek.

alt
Półrzędowy kombajn do zbioru porzeczek prezentowany przez firmę Lisicki
alt
Maszyna do ochrony przed przymrozkami jest nowością w ofercie firmy MCMS

Innowacyjne rozwiązanie zaprezentowała firma MCMS. Podgrzewacz powietrza do walki ze skutkami przymrozków wiosennych. Maszyna pobiera cieplejsze powietrze z wysokości ok. 4 metry nad ziemią, następnie przy pomocy palników olejowych i wymiennika ciepła jest ono dodatkowo podgrzewane i kierowane na drzewa i krzewy. Podgrzewacz zużywa średnio 26 litrów oleju napędowego na godzinę, wystarcza do ochrony 3-5 hektarów sadu. Testy jakie przeprowadziliśmy w kwietniu dały bardzo obiecujące rezultaty – poinformował Krzysztof Bąk, wiceprezes zarządu firmy, dodając – Obecnie trwa proces patentowy, i liczymy na to że w przyszłym sezonie maszyna będzie już w naszej stałej ofercie, dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska producentów i dystrybutorów sieci przeciwgradowych i przeciw ptakom. Pojawił się przedstawiciel czeskiej OCN Group współpracujący z polskim partnerem Mega Fruit System w zakresie dystrybucji i instalacji sieci zabezpieczających plantacje borówki amerykańskiej przed szkodliwą obecnością ptactwa. Innowacyjnym rozwiązaniem okazały się ocynkowane stalowe słupy do zawieszania sieci. Ich cena przewyższa wprawdzie koszt zakupu słupów betonowych, czy drewnianych średnio o około 50%, lecz żywotność tego rozwiązania ocenia się na 45 – 50 lat.

alt
Nie brakowało firm oferujących systemy przeciwgradowe i zabezpieczające uprawy przed ptakami
Systemy do odstraszania ptaków prezentowała firma BirdControl

Obecni byli także przedstawiciele firm oferujących systemy biosoniczne, odstraszające ptaki żerujące na plantacjach jagodowych. Jedną z nich była firma Birg Control sprzedająca urządzenia amerykańskiej firmy Bird Gard. Imitują one odgłosy ptaka nękanego, zestresowanego dedykowane poszczególnym gatunkom ptaków, takim jak mewy czy szpaki. Firma działa w Polsce od 11 lat. Obecnie oferuje ponad 180 nagrań, w różnych konfiguracjach, w tym roku dostępne są też nowe nagrania. O skuteczności stosowanych rozwiązań świadczy zaangażowanie przedsiębiorstwa w ochronę lotnisk na terenie Polski, a także lotnisk NATOwskich.

W alejkach między stosikami, a także w specjalnie zaaranżowanym sztucznym sadzie odbywało się szereg pokazów maszyn. Przez dwa dni, w godzinach 11.00 – 17.00 zapowiadane przez konferansjera demonstrowały swe możliwości ciągniki, platformy sadownicze, wózki widłowe i ładowarki, rozsiewacze do nawozów. Przy stoisku ZZO Warka można było zasięgnąć fachowej konsultacji w obszarach związanych z prowadzeniem sadów i jagodników.

alt
Atrakcją były pokazy starych maszyn – tu oryginalny ciągnik sadowniczy Dzik z opryskiwaczem Huragan

Dodatkowo każdego dnia można było przejechać się Monster Truckiem i zobaczyć w jaki sposób rozjeżdża on inne pojazdy. Po roku przerwy powróciły na wystawę retro traktory. Stało się to możliwe dzięki uprzejmości Małego Prywatnego Muzeum w Grażynie koło Warki. Dla najmłodszych organizatorzy wydzielili strefę dla dzieci. Jej atrakcje dostępne były bezpłatnie.







Poprzedni artykułCzarna porzeczka super bohaterem na stresy
Następny artykułNowy System Uprawy już w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj