Malinowe Factory, to projekt realizowane przez ostatnich kilka miesięcy przez firmy Hortus Media (wydawca portalu jagodnik.pl i współwydawca czasopisma Jagodnik) i Haygrove Poland wraz z partnerami, mający na celu pokazanie jak można uprawiać maliny pod osłonami i uzyskiwać dobre wyniki. Zakończył się on otwartym spotkaniem 31 maja, na które przybyło ponad 200 osób z Polski i z zagranicy.
Projekt „Malinowe Faktory” realizowany był przez ostatnie kilka miesięcy w gospodarstwie Katarzyny i Leszka Jakubiaków. Od kilku już lat zajmują się oni uprawą malin w tunelach, oprócz których uprawiają również truskawki i maliny jesienne w gruncie. Już jesienią ubiegłego roku rozpoczęła się realizacja projektu, kiedy to zainstalowany został system do nawadniani i fertygacji (dostarczony przez firmę Poldrip), pobrano próbki wody i gleby do analizy, a specjaliści z firmy Yara Poland opracowali zalecenia nawozowe. Te były zmieniane i dopasowywane do potrzeb roślin w trakcie całego okresu uprawy, a czuwał nad tym Henryk Wilczyński z firmy Yara Poland. Nawożenie realizowano poprzez fertygację korzystając z takich produktów nawozowych jak Kristalon Vega, Krsialon Gena, Krista MgS, Yara LivaCalcinit i Rexolin M-35. Jak podkreśla L. Jakubiak, bardzo ważnym elementem uprawy malin pod osłonami jest wprowadzanie owadów zapylających – tu w tym roku ule z trzmielami (10 szt./ha) wprowadzono do tuneli na około 2 tygodnie przed kwitnieniem, a dostarczyła je firma Syngenta. Również ona zaproponowała biologiczny system kontroli przędziorków w uprawie, który polega na wprowadzeniu naturalnych ich drapieżców w postaci dobroczynka wielożernego (Amblyseius andersonii). Saszetki zawierające tego pożytecznego roztocza wprowadzono na uprawę na początku okresu wegetacji. Zastosowano również szereg innych nowych rozwiązać w postaci linek propylenowych do przygotowania rusztowania dla malin i nowych rodzajów zapinek z firmy Ceres.
Malinowe Factory to również test nowych odmian i jakości sadzonek. W jednym rzędzie tunelu posadzono kilka nowych odmian malin, których sadzonki dotoczyły firmy: Agronom Berris (‘Radziejowa’, ‘Cowichan’, ‘Benefis’), Poland Plants (‘Glen Lyon’, ‘Tulameen’, ‘Sugana’ – pole) oraz Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Kusibaba (maliny: ‘Erika’, ‘Laszka’, ‘Tadmor’, ‘Bristol’ (malina czarna), ‘Litacz’ (malina czarna), ‘Pokusa’, ‘Poranna Rosa’ – pole, ‘Polana’ – pole, ‘Polesie’ – pole i jeżyny ‘Polar’, ‘Ruben’ i ‘Brzezina’). Oceniliśmy potencjał plonotwórczy roślin i poszczególnych odmian porównując go do roślin już rosnących w gospodarstwie Leszka Jakubiaka. Okazuje się, że przy wykorzystanie dobrej jakości sadzonek gołokorzeniowych w typie long-cane sadoznych jesienią można już w pierwszym roku uprawy uzyskać plon 700-800 g owoców z pędu, a w pełni plonowania zbierać 1,2-1,5 kg owoców z jednego pędu. Takie plony dają zarazem dobry efekt ekonomiczny.
Samo spotkanie było okazją do wysłuchania wykładów dotyczących zarówno samych odmian jak i poszczególnych elementów ważnych przy uprawie malin w tunelach. Przede wszystkim była to jednak okazja by naocznie porównać wzrost i plonowanie poszczególnych odmian i ocenić jakość owoców malin. Podczas prezentacji polowych Marek Jamry z firmy Haygrove pokazywał nową maszynę przeznaczoną do formowania wysokich zagonów pod uprawę malin i truskawek w podłożach. Maciej Kozarzewski z firmy Agropartners prezentował dwa typy rusztowań jakie można wykorzystać przy uprawie malin. Odbył się również pokaz obsługi tuneli przeprowadzony przez pracowników firmy Haygrove, podczas którego prezentowano jak należy wietrzyć tunele, ale również co robić w sytuacji gdy wieje silny wiatr. Zainteresowani uprawą truskawek mogli przekonać się o efektach działania nowego fungicydu Luna Sensation 500 SC, który firma Bayer CropScience zarejestrowała w tym roku do ochrony truskawek przed szarą pleśnią, białą plamistością liści oraz mączniakiem prawdziwym.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy spotkania mogli wziąć udział we wspólnym grillowaniu, a niektórzy odjechali ze spotkania z cennymi nagrodami.
Więcej informacji z tego malinowego wydarzenia już wkrótce na portalu jagodnik.pl i w czasopiśmie „Jagodnik”