Dzień odmiany Flair w Niemczech

Flair, Flevoplant


W 28 kwietnia w Niemczech w regionie Hanoweru, niemieccy, a także polscy producenci truskawek uczestniczyli w „Dniu odmiany Flair” zorganizowanym przez firmę Flevoplant. Odbywało się ono w gospodarstwie Erdbeer-Hof w Gleidingen, w którym truskawki uprawia się na 60 ha. W trakcie spotkania można było porównać tą odmianą z inną wczesną uprawianą tutaj odmianą truskawek jaką jest Clery.

Flair to jedna z najwcześniej dojrzewających odmian truskawki. W tym roku zbiory tej odmiany w Niemczech w niskich tunelach z uprawą w gruncie rozpoczęły się już w połowie kwietnia. W odwiedzonym gospodarstwie pierwsze owoce zaczęto zbierać 26 kwietnia. To kilkudniowe opóźnienie wynikało z tego, że uprawa była prowadzona w wysokim tunelu na wysokich zagonach z substratem torfowym, na których truskawki dojrzewają czasami nawet o kilka dni później niż w niskich tunelach typu belgijskiego, gdzie uprawy prowadzone są w glebie. Dodatkowo z uwagi na zagrożenie chorobami w wyniku dużej wilgotności producent zdecydował się na wcześniejsze wietrzenie tuneli. W ocenie , właściciela gospodarstwa Flair jest bardzo dobrą wcześnie dojrzewającą odmianą, może nie jest najplenniejsza, ale dzięki wczesnemu i bardzo skoncentrowanym zbiorom (około 3 tygodnie) można za jego owoce uzyskać bardzo dobre ceny. Truskawki te są również cenione przez odbiorców owoców z których blisko połowę sprzedaje się w tzw. truskawkowych kioskach. W opinii

Jos Goosens, Flair,
Hartmut Meyer (po lewej), właścciel gospodarstwa i Jos Goosens z firmy Flevoplant


, właściciela gospodarstwa Erdbeer-Hof, sprzedaż bezpośrednia jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla gospodarstw truskawkowych. Tak formuła sprzedaży wymaga uprawiania odmian o bardzo smacznych owocach, a takimi w przekonaniu właściciela jest właśnie Flair. Lokalnie produkowane truskawki doceniają również konsumenci, którzy są skłonni za nie znacznie więcej zapłacić niż za owoce z importu. Jak poinformowano nas w trakcie spotkania, hurtowa cena truskawek 28 kwietnia z importu oscylowała w granicach 2,2 euro/kg, podczas gdy truskawki z niemieckich plantacji sprzedawano w tym samym czasie w hurcie po 4 euro/kg.

Jak informowali przedstawiciele firmy Flevoplant, Flair ma bardzo otwarty pokrój, dzięki czemu jest mało podatny na choroby grzybowe. W odwiedzonym gospodarstwie odmiana ta uprawiana jest w trzech systemach i w każdym z nich dobrze się sprawdza. Pierwszym jest tradycyjna uprawa w glebie, gdzie plantacje, w zależności od rodzaju sadzonki zakładane są od czerwca do lipca (jako pierwsze sadzi się sadzonki zielone, a w terminie lipcowym sadzonki frigo A). Rośliny sadzone są w pojedynczych rzędach wyścielonych czarną folią lub w systemie pasowym bez folii na płask. Taka plantacja prowadzona jest z reguły przez trzy lata z czego w pierwszym roku po posadzeniu nie dopuszcza się roślin do owocowania. Flair, dobrze sprawdza się również w intensywnych uprawach w tunelu, gdzie sadzony jest na wysokich zagonach ziemnych wyścielonych folią i tkaniną polipropylenową, gdzie w specjalnie uformowany rowek sypie się substrat kokosowy. Uprawa ta zakładana jest tutaj w czerwcu ze standardowych sadzonek frigo w klasie A. W pierwszym roku nie dopuszcza się tutaj do owocowania. Uprawa na tego typu podwyższeniach lub uprawa polowa na zagonach jest szczególnie rekomendowana dla tej odmiany z uwagi na otwarty pokrój krzewy (długie liście) oraz długie pędy kwiatostanowe. Jak informował H. Meyer, z tej intensywnej uprawy Flaira można w pierwszym roku owocowania zebrać około 20 ton owoców. W przypadku upraw polowych osiągane plony oscylują na poziomie 10-14 t/ha, nie jest to może zbyt dużo, ale dzięki temu, że owoce te dojrzewają bardzo wcześnie, można je sprzedać po stosunkowo wysokich cenach, co rekompensuje niższy plon.

Flair
Flair w pierwszym roku owocowania uprawiany na wysokich zagonach w substracie kokosowym

Jak informował Zbigniew Pisarek z firmy Felvoplant Polska, Flair bardzo szybko zaczyna wegetację dlatego jej rośliny wymagają dobrego nawożenia przed wejściem w okres spoczynku. Z uwagi na stosunkowo niewielki system korzeniowy wymaga również intensywnego nawadniania oraz nawożenia. Szczególnie ważne jest dobre nawożenie tej odmiany nawozami bogatymi w mikroelementy, z których szczególnie ważny jest cynku oraz mangan. Przy zbyt wysokim pH-gleby oraz niskich temperaturach gleby liście uwidaczniają braki mikroelementów. Dlatego u tej odmiany bardzo dobrze sprawdza się nawożenie dolistne.

[Best_Wordpress_Gallery id=”277″ gal_title=”Dzień odmiany Flair w Niemczech”] 







Poprzedni artykułDzień odmiany Flair w Niemczech
Następny artykułMajowe przymrozki niszczą truskawki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj