Producenci malin w tunelach, ale nie tylko, cały czas poszukują nowych, lepszych do uprawy odmian maliny. Coraz więcej osób uprawiających ten gatunek w tunelach, czy to w glebie czy to w substracie kokosowym, sięga również po różnego rodzaju produkty biologiczne. I właśnie o tych tematach rozmawiamy z Tomaszem Szuławym z firmy Ceres, w prowadzonej przez niego tunelowej uprawie malin w Wielkopolsce.
Jedną z nowszych odmian maliny w tym gospodarstwie, ale też jeszcze mało znaną wielu producentom tych owoców jest ‘Nobility’. Odmiana ta w gospodarstwie uprawiana jest już od 2022 roku. Jej plantacja została założona z sadzonek plugposadzonych na zagonach ściółkowanych czarną agrotkaniną w 2022 roku. Wówczas jesienią pierwszy raz zerwano owoce. W kolejnym roku uzyskano dwa zbiory: z pędów 2-letnich oraz tegorocznych. Podobnie postępowano z tą odmianą w bieżącym sezonie.
Jak informuje T. Szuławy, ‘Nobility’ ma krótkie międzywęźla, co może czasami sprawiać problemy z nadmiernym zagęszczeniem liści. To z kolei może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. W tym gospodarstwie udaje się jednak ograniczyć te problemy stosując szereg biologicznych produktów, które pozytywnie wpływają na wzrost i zdrowotność roślin tej odmiany – informuje Tomasz Szuławy. Odmiana ta ma również dobrej jakości, smaczne owoce. Ochronę tę odmiany zaczyna się od klasycznych środków ochrony roślin. Następnie zastępuje się w miarę możliwości produktami biologicznymi. Jak infromuje T. Szuławy są to Sphera, Triash oraz niezwykle interesujący jego zdaniem produkt o nazwie Activ Plus. Jest to mieszanka kilku bakterii PGPR z rodzaju Bacillus z produkowanymi przez nie postbiotykami. Wpływa na wzrost i rozwój roślin, ale również wspomaga rośliny infekcjach powodowanych przez patogeny chorobotwórcze, co pozwala ograniczyć stosowanie fungicydów. Sphera z kolei dostarcza bakterii PGPR, zapewniając silną mikoryzą dobraną dla truskawek, malin, ale też wielu innych gatunków roślin uprawnych. Aplikacja tego produktu poprawia kondycji roślin i ich wzrost. Drugi preparat Triash to mieszanka trzech gatunków grzybów z rodzaju Trichoderma. Celem jego zastosowania jest zwiększenie siły wzrostu i poprawia wytrzymałości na patogeny glebowe.
Po latach doświadczeń na różnych uprawach u naszych klientów widzimy wyraźnie, że stosowanie tych trzech produktów nie tylko wpływa na zdrowotność roślin, ale również na ich plonowanie, co widzimy wchodząc na uprawy, gdzie plantatorzy sięgają po te rozwiązania..
Produkty Sphera i Triash są szeroko testowane przez ich dystrybutora, firmę Ceres. W kończącym się sezonie zastosowano je do mikoryzacji systemu korzeniowego sadzonek frigo truskawek (odmiany ‘Elkat’ i ‘Elsanta’) oraz tray(odmiana powtarzajaca owocowanie ‘Hademar’) w kontrolowanych testach produkcyjnych. Wykazały one pożądany, pozytywny wpływ na wzrost i rozwój roślin oraz na kwitnienie i zawiązywanie owoców. Wszystko to w dalszych etapach produkcji prowadzi do zwiększenia plonu i poprawienia jego jakości. Osobą odpowiedzialną za prowadzenie tych doświadczeń był dr Sebastian Żmudzki z firmy Ceres.
Fot. 1. Wybudzane sadzonki truskawki ‘Elkat’ typu frigo: ST1 – sadzonki po aplikacji preparatów Sphera i Triash, K – sadzonki kontrolne, bez aplikacji tych produktów.
Fot. 2. Wybudzane sadzonki truskawki ‘Elkat’ typu frigo: ST1 oraz ST2 – sadzonki po aplikacji preparatów Sphera i Triash, K – sadzonki kontrolne, bez aplikacji.
Fot 3. Wpływ preparatów Sphera i Triash na rozwój i wzrost truskawek odmiany ‘Hademar’, sadzonka typu tray. ST1 – sadzonka po aplikacji preparatów, K – sadzonka kontrolne, bez aplikacji.
Interesująco zapowiada się również nowa letnia odmiana maliny, testowana w tym sezonie w gospodarstwie prowadzonym przez Tomasz Szuławego. Jej uprawa została założona wiosną 2024 roku z 3-pędowych sadzonek typu long cane. Odmiana ta wyróżnia się bardzo dobrą jakością i trwałością owoców, którą utrzymała nawet w okresie wysokich temperatur.