Po dobre sadzonki borówki



Fundamentalną rolą tworzenia plantacji borówki amerykańskiej jest dobór materiału nasadzeniowego. Krótko mówiąc, dobrej jakości sadzonek borówki amerykańskiej. Warunek ten jest podstawą dalszego sukcesu prowadzenia borówkowych plantacji. Wybranie sadzonek ze źródeł niewiadomego pochodzenia, może przyczynić się do wielu problemów w późniejszym okresie.

Artykuł reklamowy

Dlaczego powinniśmy wybrać certyfikowany materiał?

Wybór szkółek certyfikowanych, do których należy gospodarstwo Polskie borówki, jest istotnym kryterium przy zakupie sadzonek. Mamy pewność, że rośliny rozmnażane są zgodnie z zasadami obowiązującymi w kraju. Szkółki są kontrolowane przez organy Państwowe, przez co ich jakość jest znacznie lepsza. Każde partie badane są poprzez owe instytucje na obecność wirusów, grzybów czy innych patogenów. Kontrola nad zabiegami fitosanitarnymi jest zasadnicza i obowiązkowa. Bez niej nie jesteśmy w stanie zapewnić klientom  odpowiedniego materiału. Zaopatrując się właśnie w tego typu firmach mamy pewność, że rośliny będą zdrowe.

Ważny jest wygląd szkółki i porządek jaki w niej panuje

Utrzymywanie produkcji zgodnie z zasadami ma także wpływ na to, że kupimy odmiany, które wybraliśmy. Jest to także kluczowe ponieważ obecny rynek owoców borówki działa selektywnie na odmiany. Miejmy na uwadze to, że pochodzenie odmian jest kontrolowane skrupulatnie i tylko w szkółkach certyfikowanych. Te firmy, które nie podlegają kontroli instytucji państwowych, nie zwracają uwagi na dobro klienta, dlatego też może w nich dojść do pomieszania odmian. Powstało wiele szkółek, które oferują towar w „konkurencyjnej” cenie lecz działają one bez nadzoru. Często w tego typu szkółkach możemy natknąć się na tzw. „mix odmian”. Producent sam nie wie co wyhodował i jaką odmianę sprzedaje swoim klientom. Już wtedy powinniśmy pomyśleć, czy dobrze trafiliśmy i czy kupimy to co chcemy. Nie dajmy się zwieść niskiej cenie. Produkcja sadzonek jest kosztowna. Zapewnienie odpowiednich warunków roślinom do ich odpowiedniego wzrostu, generuje spore koszty. Dobra jakość sadzonek jest zawarta w cenie. Podobnie jest przy innych produktach, chociażby żywność nieprzetworzona, jakość = cena. Starajmy się informować odpowiednie instytucje o procederach, które są niezgodne z prawem , oraz które niszczą dobrą reputację szkółek w Polsce. Jest to szczególnie ważne w aspekcie  utrzymania dobrej jakości owoców, z których Polska słynie na całym świecie.

Dobór pod względem metody rozmnażania

Każda metoda rozmnażania sadzonek jest dobra, ale tylko wtedy gdy jest prowadzona w odpowiednich warunkach. Bez względu czy będzie to metoda in-vito czy też metoda wegetatywna, nasz wybór powinien paść na sprawdzone źródło jakim jest certyfikowana, zarejestrowana szkółka. Jeśli zdecydujemy się na towar od sprzedawcy, który wpadł na pomysł by założyć laboratorium i w nim zacząć rozmnażać rośliny bez żadnej kontroli, popełnimy wielki błąd. Nie będziemy mieli pewności czy nasze rośliny będą plonować. W konsekwencji  inwestycja na założenie plantacji, zamiast zapewnić szybki wzrost poniesionych inwestycji – może okazać się porażką.  Własne, niesprawdzone laboratoria, nie zawsze odpowiadają wymogom stawianym przy rozmnażaniu metodą in-vitro. By proces rozmnażania in-vitro się powiódł, potrzebne są odpowiednie warunki, sterylne i kontrolowane. Dzięki sterylnym warunkom w pomieszczeniach do produkcji mikrosadzonek, mamy pewność, że są one zdrowe i wolne od patogenów. Rośliny rozmnażane metodą tradycyjną, tj. wegetatywną, są tańsze i łatwiejsze w pozyskiwaniu. Zapewnienie odpowiednich warunków przy ukorzenianiu pędów to kluczowy moment w produkcji tego typu sadzonek. Trzeba jednak pamiętać, że sadzonki te, nieodpowiednio pielęgnowane są bardziej podatne na różne patogeny grzybowe. Ważnym czynnikiem jest źródło pędów do produkcji sadzonek.

Rośliny mateczne powinny rosnąć w izolacji zapewniającej kontrolę nad ich zdrowotnością

Matecznik będący źródłem materiału na sadzonki powinien być oddzielony od plantacji i poddawany szczegółowej kontroli. Bądźmy pewni, że w wybranej przez nas szkółce zachowana jest czystość odmianowa. W szkółkach pod kontrolą PIORiN jest to skrupulatnie badane i każda wykryta nieścisłość odzwierciedla się w nie dopuszczeniu danej partii roślin do obrotu.

Wygląd sadzonek

Wybierając rośliny na naszą plantację, powinniśmy zwrócić uwagę na ich wygląd. Ważna jest nie tylko ich część nadziemna lecz również to, co kryje się w doniczce. Korzeń to główny, można by rzec „motor rośliny”, oczywiście pomijając proces fotosyntezy i inne. To dzięki korzeniom sadzonka może pobierać składniki potrzebne jej do funkcjonowania. Zatem, kupując sadzonkę sprawdźmy czy roślina jest dobrze zbudowana w tej części, czy korzeń zajmuje całą objętość doniczki. Nie bójmy się sprawdzić jak jest ukorzeniona sadzonka. Dobrze rozbudowany system korzeniowy to gwarancja szybkiego wzrostu rośliny, a tym samym plonowania. Wówczas objętość doniczki jest mało ważna, czy to będzie P9 czy C3. Wiadomo, że im większa bryła tym lepiej. Jednakże liczy się to jak system korzenia jest rozbudowany. Gdy to jest zadowalające, mamy pewność, że nawet z małej doniczki roślina się przyjmie.

Wyrównanie materiału szkółkarskiego, również jest bardzo ważne

Drugim ważnym czynnikiem odpowiadającym za nasz wybór jest część nadziemna rośliny. Warto wybierać zatem rośliny, które są dobrze rozgałęzione, z dużą liczbą przyrostów. Dwa pędy to absolutne minimum. Ciężko będzie uzyskać dobrze rozbudowane i owocujące krzewy przy korzystaniu ze słabej jakości materiału z 1-2 pędami. Wybierajmy sadzonki, które są przycinane. Dzięki temu krzewy są dobrze rozgałęzione i ukorzenione.

Trzeci czynnik to ogólny ład na szkółce. Już od samego wejścia na szkółkę zauważymy jak producent dba o swoje rośliny. Zachowany porządek gwarantuje nam po pierwsze czystość odmianową, bez „mixów”, po drugie sadzonki bez „gratisów” typu chwasty, bądź samosiewy drzew czy innych roślin, co często się zdarza. Dodatkowa roślinność w doniczce zaburza wzrost borówki, jej dobre ukorzenienie, co ma ogromny wpływ na dalszy rozwój rośliny, jej przystosowanie do środowiska na polu a później też plonowanie. Jak widać najdrobniejsze szczegóły mają wpływ na dobrą jakość materiału szkółkarskiego.

Cel – plantacja

Dobrej jakości sadzonki borówki powinny mieć kilka silnych pędów

Rynek wymaga coraz więcej od producentów borówki, a więc gdy nie mamy wystarczającej wiedzy na temat tych roślin, nasz wybór powinien być oparty na doświadczeniu sprzedawcy. Każdy ceniący klienta szkółkarz, doradzi i pomoże w wyborze odmiany. Gdy już będziemy pewni źródła, z którego będziemy kupować sadzonki, zastanówmy się czy wiemy wystarczająco na temat jej uprawy. Nie zapominajmy, że borówka wysoka to dość specyficzna roślina i nie każdy amator jest w stanie dobrze poprowadzić plantację od zera sam. Jeśli nie jesteśmy pewni swojej wiedzy oraz nie potrafimy uzyskać jej sami, postawmy na firmy, które nam pomogą zacząć ten biznes a co lepsza wspólnie go prowadzić.

Wybierajmy firmy, które starają się aby klient uzyskał wszystkie niezbędne informacje na temat roślin. Istnieją bowiem producenci, którzy zapewniają pomoc od A do Z, począwszy od doboru sadzonek, przez przygotowanie pola, aż do dalszej uprawy borówki. Bardzo dobrze jest gdy taka firma posiada wieloletnie doświadczenie. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasza inwestycja nie spali na panewce.

Wnioski

Po pierwsze – profesjonalizm w doborze źródła sadzonek na plantacje.Tylko kwalifikowane i sprawdzone szkółki są w stanie zaoferować pewny jakościowo i odmianowo materiał do zakładania plantacji.

Po drugi wiedza – warto korzystać z wiedzy szkółkarza, dostawcy sadzonek, zarówno w kwestii doboru odmian, rodzaju materiału szkółkarskiego i sposobu sadzenia.

Po trzecie – pochodzenie sadzonek i sposób ich rozmnażania będzie miał wpływ na ich dalszy wzrost na plantacji. Pamiętajmy o tym!

Agnieszka Gdela – kierownik produkcji, Polskie borówki sp. z o.o.

Po dobre sadzonki borówki zapraszamy do naszej szkółki:

www.polskieborowki.pl

Polskie Borówki sp. z o.o.
ul. Związkowa 27, 20-148 Lublin

Tel: +48 516 41 41 52
E-mail: info@polskieborowki.pl

 






Poprzedni artykułTruskawkowy sezon 2017 nabiera rozpędu. Ceny są atrakcyjne.
Następny artykułOchrona i nawożenie malin na podwójny zbiór – Malinowe Factory 2017

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj