Dlaczego warto już pomyśleć o kolejnym sezonie mailowym?






Kilka tygodni temu nagraliśmy dla Was film, w którym pokazujemy korzyści wynikające w wiosennego przykrywania malin w tunelach białą agrowłóknią. Prezentujemy również nowy materiał do ściółkowania rzędów wprowadzany na rynek przez firmę Agrimpex. Co prawda zbiory malin w pełni, warto jednak zapoznać się z zaproponowanymi rozwiązaniami, które pozwolą lepiej przygotować uprawy na kolejny sezon.

Jak informuje dr Paweł Krawiec z firmy Horti Team, przykrycie malin w tunelach białą agrowłóknią pozwoliło w tym sezonie ochronić maliny przez przymrozkami. We fragmencie rzędów niezabezpieczonych tych materiałem, uszkodzone zostały pierwsze kwiaty, a te z reguły dają największe owoce. Agrotkanina pozytywnie wpłynęła również na szybsze wypełnienie rzędów długimi pędami kwiatowymi.

Jak informuje Tomasz Poliszak, do okrywania rzędów malin w tunelach rekomendowana jest agrowłóknina Pegas Agro 30 g/m2. Optymalna jej szerokość to 6,35 m. Taki materiał warto rozkładać na specjalnie przygotowanych do tego celu poprzeczkach, tak aby materiał izolujący jak najmniej dotykał roślin.

Jeśli ktoś planuje zastosowanie takiego rozwiązania w kolejnym sezonie lub jest na etapie budowy rusztowania dla malin w tunelach warto, aby zapoznał się z przykładowym wyglądałem konstrukcji, tak aby po zakończonych zbiorach lub na etapie wzrostu pędów na wiosenny zbiór odpowiednio przygotować rusztowanie. Warto też skontaktować się z przedstawicielami firmy Agrimpex, którzy odpowiednio doradzą jak najlepiej przygotować rusztowanie malin do okrywania oraz jaki materiał wybrać do zabezpieczenia roślin w czasie wiosennych przymrozków. 

Interesująco zapowiada się również nowe doświadczenie, w którym w tunelach rosną najnowsze odmiany malin oraz jeżyn – z ich plonowaniem będzie można zapoznać się w czasie tegorocznego finału Malinowego Factory w dniu 8 września. Kwatera ta jest o tyle ciekawa, że do ściółkowania rzędów zastosowano tkaninę polipropylenową z technologią Hydro Fiber Mat o łącznej gramaturze 140 g/m2 i nietypowym splocie. Z tym jak rosną maliny w rzędach, gdzie zastosowany jest ten materiał będzie można przekonać się już 8 września w czasie finału Malinowego Factory.

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!









Poprzedni artykułOwoce przemysłowe – analiza rynku, cz. 1: porzeczki, aronia i agrest
Następny artykułMaliny letnie i jesienne. Zalecenia od dr Pawła Krawca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj