Po długiej wiośnie na plantacjach borówki zaczyna się dopiero kwitnienie roślin. To ważna faza z punktu widzenia kształtowania wielkości i jakości plonu. Dlatego w tej właśnie fazie warto już rozpocząć ochronę przed chorobami. Warto również zwrócić uwagę na niektóre szkodniki, które mogą się już pojawiać.
Plantatorzy borówki doskonale wiedzą, że to właśnie okres kwitnienia, jest tym momentem, gdy należy rozpocząć ochronę przed szarą pleśnią. Infekcje, do których może dojść w fazie kwitnienia, często dają o sobie znać znacznie później – w trakcie wzrostu lub dopiero dojrzewania owoców. W okresach największego zagrożenia warto zatem sięgnąć po fungicydy o najwyższej skuteczności. Tu Barbara Witkowska z firmy Bayer proponuje użycie środka Luna Sensation 500 SC. Zawiera on dwie substancje aktywne (fluopyram i trifloksystrobina) i ma wielokierunkowe działanie: kontaktowym, systemicznym i mezostemicznym. Ważne by preparat ten stosować nie częściej jak 2 razy w sezonie. Uzupełnieniem ochrony fungicydowej może być dobrze znany środek o nazwie Teldor 500 SC, przeznaczony do zwalczania szarej pleśni. Z racji krótkiego okresu karencji (3 dni) można go stosować nawet w okresie przedzbiorczym. Kolejną możliwością zapobiegania występowania chorób grzybowych stwarza biologiczny preparat Serenade ASO. Ten biofungicyd zawiera w swoim składzie grzyb Bacillus subtilis szczep QST 713. W uprawie borówki przeznaczony jest do zwalczania szarej pleśni, ale warto pamiętać, że ma on typowe działanie zapobiegawcze.
Firma Bayer posiada dość spory zasób środków do walki ze szkodnikami. Przede wszystkim chciałabym wspomnieć o preparacie Movento, który w uprawie borówki przeznaczony jest do zwalczania takich szkodników jak mszyce, czerwce, szpeciel pączkowy borówki, pryszczarek borówkowiec – przypomina Barbara Witkowska. Movento jest środkiem o działaniu systemicznym, zatem by zaczął działać powinien być pobrany przez rośliny. Nowym produktem do ochrony borówki i zwalczania szkodników takich jak mszyce jest z kolei produkt FiTTER. Działa on na szkodniki kontaktowo, tak więc podczas wykonywania zabiegów należy pamiętać o dokładnym pokryciu cieczą opryskiwanych roślin.
Więcej informacji w materiale filmowym: