Sezon borówkowy 2019 przynosi wiele niespodzianek, niekoniecznie pozytywnych. Rośliny od początku sezonu poddawane są działaniu stresowych warunków – niskie temperatury, susza utrzymująca się do połowy maja i deszczowy okres w drugiej połowie tego miesiąca. Jaki to wszystko będzie miało wpływ na plonowanie roślin borówki w 2019 roku? Zapraszamy po praktyczną wiedzę z zakresu uprawy borówki na Borówkowe Warsztaty 2019, które będą się odbywały 22 czerwca w Karczmiskach Drugich (koło Opola Lubelskiego) w gospodarstwie dr Pawła Krawca.
Dr Paweł Krawiec od wielu lat zajmuje się już uprawa borówki. Jego 2 ha plantacja zdominowana przez odmianę ‘Bluecrop’ to nie tylko plantacja produkcyjna. Realizowane jest tu corocznie wiele praktycznych doświadczeń związanych z nawożeniem, ochroną roślin, zwalczaniem chwastów itp. Pozwala to optymalizować zarówno programy nawożenia jak i ochrony roślin. Tą wiedzą chcemy się podzielić z producentami borówki. Dlatego zapraszamy na borówkowe Warsztaty 2019 – 22 czerwca w Karczmiskach Drugich (koło Opla Lubelskiego). Początek spotkania przewidziany jest na godzinę 13.00.
Co zobaczymy?
- Owocująca plantacja odmiany ‘Bluecrop’, a na niej szereg doświadczeń związanych z ochroną i nawożeniem
- Dr Paweł Krawiec przedstawi wstępne obserwacje z prowadzonych tegorocznych doświadczeń
- Fertygacja to konieczność – ten rok dobitnie to pokazał. Jak przygotować się do fertygacji. O czym warto wiedzieć i jakich zasad przestrzegać.
- Jak zapewnić dobrą jakość owoców (jędrność) – zaproszony ekspert
- Przygotowania do zbiorów – warunki BHP, organizacja zbiorów i certyfikaty
- Nowe plantacje – przygotowanie stanowiska i zagonów
- Dyskusje przy grillu
Spotkanie będzie doskonałą okazją do spotkania się, dyskusji, wymiany poglądów o obecnym sezonie i dobrego przygotowania się do tegorocznych zbiorów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy już teraz do Rejestracji poprzez FORMULARZ. Udział w spotkaniu jest płatny i wynosi 50 zł/osoby.
Można zbadać swoje rośliny
Macie problemy z chorobami lub szkodnikami? Nie wiecie co dolega Waszym roślinom? W trakcie warsztatów borówkowych możliwe będzie przekazanie prób gleby i roślin do odpłatnych badań laboratoryjnych. Analizy materiału roślinnego można wykonać pod kątem porażenia przez nicienie, owady, roztocza oraz patogeny. Próby gleby wykonywane są przede wszystkim pod kątem analiz nematologicznych. Konsultacji z tego zakresu udzielać będzie dr Aneta Chałańska z NEFscience.
Sposób poboru prób gleby
Jedna próba nie powinna pochodzić w z pola/kwatery większej niż 2 ha. Glebę pobieramy z głębokości 30 cm, z około 20-30 punktów, mieszamy aby ujednolicić próbę. Do torebki foliowej odsypujemy ok. 1 kg gleby do analizy laboratoryjnej.
Sposób poboru prób roślin
Wybieramy rośliny wykazujące anomalie (deformacje, karłowacenie, zaburzenie kwitnienia, nekrozy, więdnięcie). Roślinę wykopujemy, tak aby bryła korzeniowa nie miała oderwanych drobnych korzeni, a gleba otaczająca system korzeniowy nie była otrząśnięta. Część nadziemna rośliny nie może być martwa. Rośliny do analiz muszą mieć zielone liście, posiadać pąki i stożki wzrostu. Materiał zamykamy z torbie foliowej.
Wyniki analiz będą gotowe w ciągu dwóch tygodni od dostarczenia prób