Plantacje wielu gatunków roślin jagodowych w tym borówek zostały w ostatnich tygodniach uszkodzone w wyniku licznych burz gradowych. Na plantacjach, które dotrwały do zbiorów w dobrej kondycji zapowiada się obfite kwitnienie. Jak zatem postępować, aby utrzymać rośliny w dobrej kondycji i zapewnić właściwe dorastanie owoców, przy bardzo zmiennych w ostatnich daniach warunkach pogodowych?
Jak informuje Michał Wojcieszek z firmy Yara Poland, na plantacjach borówki, gdzie liście zostały uszkodzone w wyniku opadów gradu warto wspomóc regenerację roślin poprzez opryskiwanie ich produktem KristaLeaf Foto. Dobre zregenerowanie się roślin po uszkodzeniach liści i pędów pozytywnie wpływa nie tylko na pozostałe na roślinach owoce, ale również lepsze przygotowanie ich do zimy. Celowa jest również zmiana składu pożywki z potasowej na bardziej azotową jeśli zależy nam na silniejszym wzroście roślin – rekomendował M. Wojcieszek. Dodatkowo warto dokarmiać rośliny saletrą wapniową, która pozytywnie wpływa na dorastanie owoców. Bardzo wysokie temperatury, powodują również konieczność zmiany EC pożywki, a liczne opady deszczu wprowadzenia dodatkowego nawożenia posypowego.
Głównym czynnikiem wpływającym na jakość owoców jest wapń, składnik ten należy dostarczać poprzez fertygację oraz opryskiwanie roślin nawozami zawierającymi wapń. Takim produktem jest np. YaraTera Calcinit, który rekomendowany jest do stosowania w dawce 5 kg/ha, co 5–6 dni.
W czasie bardzo wysokich temperatur, ostrożnie należy podchodzić do nawożenia potasowego. Dlaczego? Odpowiedz na to pytanie oraz zalecenia powalające zintensyfikować fotosyntezę wpływając pozytywnie na kondycję roślin oraz smak owoców znajdziecie w materiale filmowym