W ostatnich latach obserwować można znaczny wzrost areału uprawy borówki wysokiej w Polsce. Nie może to dziwić choćby ze względu na ceny jakie osiągają jej owoce. Uprawa ta jednak nie należy do prostych. Osiągnięcie wysokich plonów zależne jest od spełnienia szeregu warunków. Jednym z nich jest zapewnienie krzewom i owocom odpowiedniej ochrony przed chorobami i szkodnikami.
Artykuł reklamowy
Ochrona fungicydowa
Borówka wysoka, jak większość gatunków krzewów, jest podatna na choroby grzybowe. Te najważniejsze spośród nich to zgorzel pędów, szara pleśń, antraknoza borówki czy biała plamistość liści. Zgorzel pędów atakuje przede wszystkim młode pędy. Pierwszym wizualnym objawem łatwym do rozpoznania są niewielkie plamy w spodniej części pędów. Wraz z rozwojem choroby przebarwienia te rozrastają się i można dostrzec owocniki. Finalnym efektem jest zamieranie pędów, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na plonowanie plantacji. Antraknoza borówki prowadzi do gnicia owoców. Przy wysokim nasileniu infekcji atakowane są także liście i pędy, na których pojawiają się brązowe i czarne przebarwienia. Biała plamistość liści to także często spotykany problem na plantacjach towarowych. Choć faktycznie atakuje przede wszystkim liście (charakterystyczne białe lub białoszare plamy z czerwona obwódką), to sporadycznie zdarza się, że jej objawy uwidaczniają się także na owocach a czasem i na pędach. Najgroźniejszą chorobą, która odpowiada za największe straty produkcyjne jest jednak szara pleśń.
Choroba ta atakuje owoce, kwiaty, liście i pędy borówek – generalnie całe części nadziemne roślin. To bardzo powszechna choroba wielu gatunków krzewów i drzew owocowych, która być może przyczynia się do największych strat gospodarczych spośród wszystkich chorób grzybowych generalnie w uprawach sadowniczych. Dlatego też firma BASF przygotowała wsparcie dla plantatorów w postaci preparatów, którymi mogą oni chronić swe nasadzenia. Preparat Signum 33 WG to jeden z flagowych produktów koncernu. O jego skuteczności przekonało się już szerokie grono ogrodników. Na plantacjach borówek aplikacja środka zapewnia ochronę przed szarą pleśnią. Zalecana dawka na 1 ha wynosi 1,5 kg. Okres karencji to zaledwie 3 dni. Preparat należy stosować zapobiegawczo lub w chwili stwierdzenia wystąpienia choroby. Nie należy tego czynić jednak częściej niż 2 razy w sezonie. Pierwszej aplikacji można dokonać już od początku fazy kwitnienia. Innym ważnym produktem do zwalczania szarej pleśni jest Rovral Aquaflo 500 SC. Tu zalecana dawka to także 1,5 l/ha. Okres karencji również wynosi 3 dni. Preparat ten zawiera w swym składzie iprodion, zaś Signum 33 WG piraklostrobinę i boskalid, więc preparaty te można stosować przemiennie.
Zaawansowana ochrona biologiczna przed szkodnikami
Także na tym polu firma BASF wspiera plantatorów borówki. Za znaczne straty w uprawie tego gatunku odpowiadają opuchlaki. Na niektórych kwaterach mogą one doprowadzić do wypadów roślin na większą skalę. Skuteczną metodę zaradzenia temu problemowi podsuwa sama natura. Nicienie Steinernema kraussei, antagonistyczne wobec larw opuchlaków, które zawiera preparat Nemasys® L zapewniają krzewom skuteczna ochronę przez okres ok. 4 tygodni. Produkt ten może być podawany zarówno poprzez oprysk, jak i przy pomocy dozownika oraz poprzez system nawadniania kroplowego. Po zabiegu zaleca się przepłukać system nawadniający by usunąć nicienie z przewodów. Na wszelki wypadek można skonsultować się z dostawcą systemu nawodnieniowego w celu określenia przydatności posiadanego systemu do zastosowania ochrony biologicznej z użyciem nicieni.