Gospodarstwo Szkółkarskie „Korfanty” położone jest niedaleko Sanoka, na przedgórzu bieszczadzkim i specjalizuje się w produkcji materiału szkółkarskiego borówki wysokiej, haskap (jagody kamczackiej) i derenia jadalnego. Cechą szczególną roślin wywodzących się z tego gospodarstwa, jest to, że są one produkowane w naturalnych warunkach, jakie stwarza panujący tam klimat.
Szkółka Pawła Korfantego należy do dosyć unikatowych w skali kraju. Cały proces produkcji sadzonek odbywa się tutaj w naturalnych warunkach, jakie zapewnia otoczenie. W gospodarstwie nie ma tuneli, sadzonkowanie roślin obywa się na otwartym terenie. W szkółce tej rozmnaża się przede wszystkim borówki i haskap (jagoda kamczacka), ale prowadzi też doświadczenia z rozmnażaniem takich gatunków jak dereń jadalny czy świdośliwa. Obecnie trzon produkcji stanowi borówka, która to rozmnażana jest poprzez ukorzenianie sadzonek zdrewniałych. Realizuje się od wczesnej wiosny w wielodoniczkach. W pierwszym roku uszykuje się ukorzenione rośliny w wielodoniczkach (część z nich już trafia do sprzedaży), w drugim zaś przesadza je w doniczki 1,5 l, uzyskując dobrze rozkrzewione i ukorzenione rośliny do sadzenia na plantacje towarowe.
Nasze sadzonki produkujemy w warunkach jakie przynosi nam pogoda. Zimujemy je w szkółce w otwartym terenie, co również sprawia że rośliny są dobrze przygotowane do dalszego wzrostu na plantacjach – informuje Paweł Korfanty. Podkreśla przy tym cechy dobrej jakości sadzonek, a są nim przede wszystkim dobrze rozwinięty system korzeniowy oraz wygląd części nadziemnej. Tu, zdaniem szkółkarza z podkarpacia, pędy nie powinny być nadmiernie wyrośnięte, najlepiej gdy jest ich 3-4 i mają wysokość 30-40 cm. Takie rośliny, mające odpowiednią proporcję części nadziemnej do korzeni dobrze przyjmują i szybko wznawiają wzrost na plantacjach.
W ofercie szkółki są standardowe odmiany borówki jak Bluecrop, Duke, Spartan, Blujay, Elliott. W zakresie haskapu szkółka będzie z kolei oferować odmiany pochodzące z Ameryki Północnej z hodowli Dr Maxine Thompson, emerytowanej profesor z wydziału ogrodnictwa na Oregon State University. Cechują się one dużymi owocami (do 6-7 g) i smakiem, jakiego nie mają dotychczas oferowane na rynku odmiany. Na razie założono matecznik z całej linii nowych odmian, i niebawem mają być one wprowadzone na rynek polski. Z kolei w przypadku derenia jadalnego rozmnażane są odmiany pochodzące z Ukrainy, cechujące się dużymi owocami, które równomiernie dojrzewają, a więc będą się nadawały do zbioru kombajnowego.
Więcej informacji o tej szkółce już wkrótce w czasopiśmie Jagodnik (zamów prenumeratę i wygraj nagrody).