Biologiczne metody ochrony w uprawie maliny





Ochrona biologiczna malin, która polega na czynnym wykorzystywaniu organizmów pożytecznych do zwalczania szkodników i patogenów to kierunek, który z roku na rok staje się coraz popularniejszy. O sposobach walki ze szkodnikami malin preparatami biologicznymi opowiedział podczas webinaru malinowego dr inż. Michał Pniak z firmy Biocont.

Jak wskazał prelegent, ochrona biologiczna może odbywać się poprzez introdukcję – czyli zasiedlenie pożytecznymi organizmami miejsc, w których one nie występowały, kolonizację – czyli zasiedlanie stanowisk, w których było ich mało oraz protekcję – czyli ochronę tego, co już było na danym stanowisku. Jest to proces kompleksowy, który obejmuje zarówno ochronę pożytecznych organizmów, wspieranie naturalnej samoregulacji pomiędzy roślinami i mikroorganizmami oraz stosowanie konkretnych środków biologicznych przeciwko konkretnym szkodnikom i patogenom.

Jednym z takich preparatów jest Lepinox Plus, zawierający bakterie owadobójcze Bacillus thuringiensis, która zwalcza gąsienice. Bakterie trafiając do przewodu pokarmowego gąsienic żerujących na roślinach zakażają je i w ciągu 30 minut zainfekowane gąsienice przestają żerować, a w ciągu 72 godzin giną. Produkt ten jest bezpieczny dla organizmów niecelowych i ludzi, dlatego nie ma okresu karencji, ani nie zostawia pozostałości.

Drugi z omówionych przez specjalistę produktów to Naturalis, który służy do zwalczania mączlików, wciornastków, przędziorków i drutowców. W swoim składzie zawiera grzyby Beauveria bassiana szczep ATCC 74040, która działa zarówno na formy niedojrzałe, jak i dorosłe szkodników.

Jako trzeci, dr Michał Pniak zarekomendował preparat PREV-AM – kompleksowy środek owadobójczy, grzybobójczy i roztoczobójczy, w którym substancją czynną jest olejek pomarańczowy. Prelegent podkreślił, że można go łączyć z wieloma innymi insektycydami i fungicydami, a szczególnie dobrze sprawdza się w uprawach pod osłonami.

Specjalista omówił także sposoby introdukcji dobroczynka gruszowca oraz sposoby walki z muszką plamoskrzydłą (Drosophila suzukii), która coraz częściej pojawia się w Polsce i potrafi dokonać dużych szkód na plantacjach – zwłaszcza w latach ciepłych i wilgotnych. Jak można monitorować jej występowanie? Po czym rozpoznać, że pojawiła się na plantacji i jak skutecznie z nią walczyć, np. przy pomocy pasożytniczej błonkówki trichopria drosophilae lub przynęt pokarmowych? Zapraszamy do wysłuchania zapisu webinaru, który znajduje się poniżej.










Poprzedni artykułDwa nowe modele tuneli do uprawy malin. Uwaga – sprawdzamy kondycję malin po lutowym mrozie!
Następny artykułPolskie truskawki wśród najlepszych owoców świata!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj