Berry Tech – truskawkowe warsztaty w Wielkiej Brytanii

berry tech, berrytech, tunele dla truskawek, rynny dla truskawek


Berry Tech organizowane jest już od kilku lata w Wielkiej Brytanii przez firmę Haygrove Ltd. Te warsztaty robocze są doskonałą okazją do zapoznania się z trendami jakie ta firma proponuje w uprawie roślin jagodowych np. nowatorskich rozwiązań w tunelach foliowych, a ostatnio również nowych modeli rusztowań do uprawy truskawek. W tegorocznej edycji uwagę zwracały nie tylko coraz wyższe i bardziej stabilne konstrukcje tuneli z możliwością ich automatycznego wietrzenia, ale również wprowadzane już na coraz szerszą skalę systemy uprawy stołowej na jednej, dwóch lub trzech rynnach.

Dwudniowe warsztaty (8-9 kwietnia) poświęcono prezentacji różnych systemów uprawy truskawek oraz malin (więcej o uprawie malin w kolejnej części). Odbywały się one w firmie Edward Vinson Ltd. w hrabstwie Kent oraz w gospodarstwie firmy Haygrove Ltd. w Ledbury.

berry tech, berrytech, tunele dla truskawek, rynny dla truskawek
Uprawa truskawek w systemie teleskopowym z podwójną rynną

Miniony rok nie należał do najlepszych jeśli chodzi o uprawę truskawek w Wielkiej Brytanii – powodem była bardzo duża ilość opadów i zimne lato. Nie sprzyjało to konsumpcji truskawek, co prawdopodobnie miało wpływ na ceny. Dzięki jednak temu, że w większości angielskich farm owoce jagodowe produkuje się pod osłonami możliwe było zbieranie dobrej jakości owoce. Uprawa w tunelach jest zdecydowanie bardziej kosztowna od uprawy w polu, jednak niezbędna jeśli chodzi o gwarancje wysokich plonów dobrej jakości, a na jakości w największym stopniu zależy farmerom na Wyspach.

W firmie Edwarda Vinsona truskawki uprawia się na 80 ha, w całości w tunelach foliowych. Jak informował Sean Figgis z firmy Edward Vinson w tym roku z uwagi na długą zimę i bardzo chłodną  

berry tech, berrytech, tunele dla truskawek, rynny dla truskawek
Sean Figgis z firmy Edward Vinson, informuje o produkcji truskawek w swojej firmie

wiosnę zbiory truskawek rozpoczną się w jego gospodarstwie prawie trzy tygodnie później niż w minionych latach. W tym gospodarstwie uprawia się zarówno odmiany powtarzające owocowanie jak i tradycyjnie owocujące. Te pierwsze mają blisko 60% udział w uprawie. W przypadku odmian tradycyjnie owocujących bardzo ważne są odmiany wcześnie owocujące. Duże nadziej wiązane są z uprawianą pierwszy rok odmianą 'Flair’ oraz 2–3 dni później dojrzewającą nową odmianą 'Vibrant’. W ocenie S. Figgis, 'Flair’ może nie jest najplenniejszą odmianą, ale ma za to bardzo ładne i smaczne owoce co w powiązaniu z bardzo wczesnym terminem ich zbioru umożliwia uzyskanie nawet o 40% wyższą cenę za owoce w porównaniu np. do popularnej tutaj 'Elsanty’. W przypadku wcześnie dojrzewających odmian największe przyspieszenie zbioru uzyskuje się uprawiając truskawki na podniesionych zagonach lub w matach z substratem kokosowym ustawianych na ziemi. Te dodatkowo w tunelach przykrywa się jedną lub czasem nawet dwom warstwami agrowłókniny. Ustawiając maty z substratem na podniesionych zagonach wyścielonych agrotkaniną ważne jest zapewnienie odpowiedniego drenażu. Do jego zapewnienia w tym gospodarstwie używa się odwrócone do góry multiplaty.

Coraz większe trudności związane z odkażaniem gleby spowodowane brakiem preparatów do odkażania gleby, konieczność poprawy jakości owoców oraz usprawnienie zbioru (ten ma największy udział w kosztach produkcji i szacowany jest na 40–50%) powodują, że na znaczeniu zyskują uprawy stołowe. Te prowadzone są dotychczas najczęściej na pojedynczych rynnach, choć i tutaj w przyszłości należy spodziewać się zmian. Rynny ustawiane są w tunelach zblokowanych z popularnej serii 4, na jednym hektarze mieści się około 7200 m bieżących takich stołów. Ich funkcję pełnią zarówno metalowe rury (najczęściej pochodzą z demontażu szklarni) z ułożoną na nich poprzecznie drugą rurą. Poprzeczna rura pełni funkcję rusztowania dla ustawianych na niej matach z substratem. Maty stabilizowane są w tym systemie rozciąganymi wzdłuż drutami – te muszą być bardzo silnie naciągnięte w przeciwnym razie może dochodzić do wywracani się mat (lub doniczek) z owocującymi roślinami. Takie sytuacje najczęściej zdarzają się w czasie silnego owocowania i przy silnych bocznych wiatrach. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się mimo wyższych kosztów na uprawę truskawek na rynnach, które wydają się obecnie optymalnym rozwiązaniem jeśli chodzi o uprawę truskawek na podwyższeniu.

Firma Haygrove po wielu testach różnego rodzaju rynien do swojej oferty wprowadziła specjalną rynnę truskawkową. Ma ona dwa głębokie kanały zapewniające dobry

berry tech, berrytech, tunele dla truskawek, rynny dla truskawek
Angus Davison omawia kształt rynny polecanej w uprawie truskawek

odpływ pożywki oraz specjalnie uformowaną powierzchnię na której kładzie się matę. Ta jest lekko nachylona, co zapewnia dobre odprowadzanie pożywki oraz prawidłowe ułożenie maty w rynnie.

Wizyta na farmie Haygrove w Ledbury, gdzie uprawy pod osłonami zajmują powierzchnię ponad 140 ha była okazją do zapoznania się z większością modeli tuneli foliowych oferowanych przez to przedsiębiorstwo oraz z najnowszymi technologiami uprawy truskawek, którymi są systemy z podnoszonymi podwójnymi stołami oraz systemu uprawy truskawek na trzech rynnach. Jak informował Angus Davison, prezes firmy Haygrove Ltd. z Wielkiej Brytanii, uprawiając truskawki w systemie trzech rynien można zwiększyć obsadę roślin na hektarze do ponad 140 tys. Tymczasem w uprawie na pojedynczej rynnie możliwa obsada to około 72 tys. roślin. Zwiększając tak znacznie liczbę roślin na jednostce powierzchnie uzyskuje się bardzo szybki zwrot poniesionych nakładów na budowę tuneli. System ten można także wykorzystać do uprawy truskawek w dwóch cyklach w ciągu roku. Schemat uprawy może wyglądać następująco – w matach sadzi się wielkoronowe sadzonki doniczkowane wcześnie dojrzewających odmian, które na okres zimy i wiosny leżąc na ziemi osłania się pojedynczą lub podwójną agrowłókniną. Przy szczelnie zamkniętym tunelu pozwala to na wczesne rozpoczęcie zbiorów. Następnie uprawę się likwiduje. Maty z wyciętymi roślinami wywozi się z tunelu (będą ponownie wykorzystywane w kolejnym sezonie), następnie na rusztowaniu ustawia się maty z posadzonymi w nich truskawkami odmian powtarzających owocowanie lub w rozstawione maty – ten schemat wydaje się bardziej praktycznie – sadzie się truskawki odmiany powtarzającej owocowanie. System ten doskonale sprawdza się również w uprawie wyłącznie odmian powtarzających owocowanie lub odmian tradycyjnie owocujących na przyspieszony termin zbioru.

[Best_Wordpress_Gallery id=149]
Więcej informacji o systemach uprawy malin oraz truskawek zaprezentowanych podczas BerryTech już wkrótce w materiałach filmowych na portalu jagodnik.pl oraz w czasopiśmie Jagodnik.   







Poprzedni artykułNowa ustawa o środkach ochrony roślin
Następny artykułPSOR o nowej ustawie dotyczącej środków ochrony roślin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj