Akademia Uprawy Truskawek – pod takim hasłem odbyły się dwa spotkania. Pierwsze 28 marca w Czerwińsku nad Wisłą dotyczyło uprawy truskawek w otwartym terenie, drugie 29 marca we Wrocławiu – uprawy truskawek pod osłonami. Oba spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem producentów.
Spotkanie w Czerwińsku pomimo pogody sprzyjającej pracom polowym zgromadziło liczną grupę producentów – uczestniczyło w nim około 150 osób. Organizatorem spotkania była firma Hortus Media Sp. z o.o. wydawca portalu jagodnik.pl i współwydawca czasopisma Jagodnik. Partnerami tego wydarzenia były firmy Bayer CropScience, Osadkowski SA, PHU Puch, Boryna, Yara Poland, Flevoplant, Felmix i Mazzoni.
Kila wystąpień dotyczyło nawożenia truskawek. Mówiąc o tym dr Zbigniew Jarosz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przypomniał, że podstawą poprawnego nawożenia powinna być analiza chemiczna gleby, najlepiej wykonana metodą ogrodniczą (uniwersalną, która daje pełen obraz zawartości składników pokarmowych w glebie. Ilość składników podawanych roślinom musi być wyższa niż faktyczne potrzeby żywieniowe roślin. Wynika z faktu że wykorzystanie składników pokarmowych z dostarczanych nawozów jest bardzo zróżnicowane i w przypadku np. azotu wynosi maksymalnie 60%, a niektórych mikroelementów najwyżej kilka procent.
Jak przypomniał Henryk Wilczyński z firmy Yara Poland,
zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe jest różne w poszczególnych fazach wzrostu. Np. potas potrzebny jest roślinom do budowania owoców i można go stosować pogłównie pod koniec kwitnienia w postaci np. saletry potasowo-wapniowej Unika Calcium. Z kolei w początkowym okresie wzrostu gdy rośliny potrzebują m.in. fosforu i wapnia do regeneracji systemu korzeniowego dobrym produktem jest wieloskładnikowy, bezchlorkowy nawóz YaraMila Complex, gdzie fosfor zawarty w formie polifosforanów jest łatwo dostępny dla roślin. Z koeli źródłem wapnia dla roślin może być w tym okresie saletra wapniowa YaraLiva Tropicote lub YaraLiva Nitrabor.
Albert Zwierzyński z firmy Osadkowski SA, wskazywał na potrzebę dopasowania nawożenia do aktualnego stanu plantacji i potrzeb roślin. Dlatego ich firma w tym sezonie producentom z rejonu Czerwińska proponuje fachowe doradztwo. Będzie ono oparte na przesyłanych informacjach związanych z aktualnymi zabiegami jakie trzeba wykonać na plantacjach (ochrona, nawożenie, zabiegi agrotechniczne). Producenci będą mogli również skorzystać z indywidualnych porad i lustracji ich plantacji z udziałem m.in. dr Zbigniewa Jarosza, które jednak będą już odpłatne.
Rene Palings z Gossens Flevoplant z Holandii mówiąc o zmianach jakie następują w polowej uprawie truskawek, wskazywała przede wszystkim na elementy, które pozwalają ograniczyć koszty produkcji oraz zwiększać plony. W Holandii coraz więcej plantacji truskawek zakładane jest na podwyższonych zagonach, gdzie można uzyskać lepszą jakość owoców i zapewnić dobrą zdrowotność roślin. Tam gdzie problemem staje się jakość gleby, uprawia się truskawki w systemach odizolowanych od rodzimej gleby, np. na zagonach z przygotowanymi rowami w które wsypuje się podłoże uprawowe. Producenci ciągle też szukają nowych atrakcyjnych odmian, przede wszystkim tych wczesnych, które z reguły zapewniają lepszą opłacalność produkcji. Na znaczeniu nabiera również uprawa odmian powtarzających owocowanie, które pozwalają uzyskiwać wyższy plon w porównaniu do odmian tradycyjnie owocujących.
Mirosław Korzeniowski z Bayer CropScience, wskazywał na coraz bogatszą pulę środków ochrony z ich firmy, jakie można wykorzystać do ochrony truskawek. – Mamy ambicję być liderem w zakresie produktów do ochrony truskawek przed chorobami – podkreślał prelegent. Dotyczy to zarówno tych produktów jakie już są dostępne na rynku (Zato 50 WG, Pomarsol Forte, Teldor) jak również tych, które mają się pojawić w najbliższym czasie. Chodzi tu przede wszystkim o całą grupę produktów pod marką Luna, spośród których Luna Sensation będzie zarejestrowana do ochrony truskawek przed szarą pleśnią (ogranicza również antraknozę). Kolejnym produktem jaki ma się pojawić będzie Serenede, biologiczny produkt do ochrony truskawek przed chorobami grzybowymi.
Maciej Felczak z firmy Felmix zwracał uwagę na niektóre czynniki istotne przy planowaniu systemu nawodnieniowego w uprawi truskawek. W przypadku dostarczania wody przez systemy kroplujące ważnym elementem jest dobranie odpowiednich linii kroplujących oraz długość ciągów. Zależność ta jest określana przez producentów poszczególnych linii i uzależniona od wydatku wody z kapilarów. Bardzo ważnym elementem systemów nawadniających jest samo przygotowanie wody, zwłaszcza gdy zawiera nadmierne ilości żelaza, manganu czy wodorowęglanów. Można wówczas napowietrzać wodę w otwartych zbiornikach, lub zastosować odpowiednie filtry.
Wojciech Pietroń z PHU Puch zachęcał do sięgania po nowe technologie przechowywania owoców. Do nich należą opakowania na owoce, dzięki którym można modyfikować skład gazowy w ich wnętrzu. Worki Xtend produkowane przez izraelską firmę Stepac, pozwalają przedłużyć świeżość owoców, co jest szczególnie potrzebne przy ich transporcie na większe odległości. Opakowania takie są dostępne na pojedyncze punetki (500 g), skrzynki zbiorcze (40 x 60 cm) lub całe jednostki paletowe. Bardzo dobrze sprawdzają się przy przechowywaniu wszystkich owoców jagodowych, również czereśni, śliwek czy świeżych warzyw. 7
[Best_Wordpress_Gallery id=201]