Tradycyjnie Akademię Uprawy Truskawek odbywającą się w tym roku 17 marca w Czerwińsku nad Wisłą zdominowały tematy agrotechniczne, dotyczące nawożenia – zarówno posypowego jak też fertygacyji. Interesujące były również zagadnienia z zakresu ochrony chemicznej nastawionej na efektywność, jak też ograniczenie poziomu pozostałości substancji aktywnych w oferowanych owocach. Na znaczeniu zyskują również metody ochrony biologicznej truskawek, do czego jak można było się dowiedzieć przybywa coraz to nowych produktów. Produkcja truskawek w coraz większym stopniu przenosi się również pod osłony – tutaj można było usłyszeć ważne informacje pozwalające optymalizować ten proces uprawy. Dziś potrzebna jest bardzo duża wiedza, aby produkować truskawki i na nich zarabiać. Dlatego warto było wysłuchać wszystkich 16 wykładów – powiedział mi na zakończenie jeden z obecnych na szkoleniu plantator truskawek. Organizatorami tego wydarzenia był portal jagodnik.pl oraz firma Boryna.
Nawożenie truskawek
Optymalne żywienie truskawki w kierunku pozyskania jędrnych owoców było tematem prezentacji dr Andrzej Grendy z firmy Yara. Jednym z elementów okazuje się tutaj optymalizacji nawożenia truskawek azotem, którego zbyt duże dawki co prawda powodują wzrost plon, ale gorszą jego jakość. Z kolei wapń jest bardzo często składnikiem ignorowanym w programach nawożeniowych. Bardzo często analizy dotyczące tego składnika podają zbyt zawyżone jego wartości. Dlatego przeprowadzając analizę składu chemicznego gleby metodą ogrodniczą (uniwersalną), warto jeszcze dołożyć do niej analizę wysycenia kompleksu sorbcyjnego kationami (wysycenie Kationowej Pojemności Sorbcyjnej). Trzeba pamiętać, że wapń jest pobierany przez najmłodsze zdrowe korzenie. Występują też odmiany o dużym zapotrzebowania na wapń są to: ‘Elsanta’, ‘Marmolada’, ‘Rumba’, ‘Sonata’, ‘Alba’ czy ‘Vibrant’. Prelegent zachęcał tutaj do korzystania z nowych zaleceń dotyczących nawożenia truskawek opracowanych w tej firmie (szczegóły: yara.pl). Jak informował programy te opracowane są z reguły dla obsady 33 000 roślin na hektarze, co należy uwzględnić w ustalaniu dawek.
Proste programy fertygacyjne omówił Albert Zwierzyński z firmy Doradca Jagodowy. Fertygację należy jednak zawsze traktować jako uzupełnienie nawożenie posypowego. Zwracał również uwagę na właściwe ułożenie linii kroplujących, które nie powinny być rozkładane na słomie. Korzystanie z fertygacji, okazuje się bardzo ważne tam, gdzie truskawki uprawia się pod osłonami niskimi i to właśnie podanie nawozów wraz z wodą wydaje się na takich plantacjach optymalnym sposobem odżywienia roślin. Do układania pożywki rekomendował nawozy firmy Calfert z linii Fertygold oraz produkty z firmy Yara. Ważne jest również odpowiednie podawanie pożywki – najpierw czysta woda, potem pożywka. Dobrze jest również po zakończeniu fertygacji przepłukać instalację niewielką dawką wody. Warto korzystać także z produktów humusowych stymulujących rozwój rizosfery np. Humika, dobrze jest tego typu produkty zastosować po zimowym spoczynku roślin lub na etapie sadzenie. Zastosowanie tego produktu pozytywnie wpływa na aktywność oddechową gleby.
Ochrona truskawek
Jak informował Andrzej Janc z firmy Concordia Polska, dobrze zawarta polisa ubezpieczeniowa, to w obecnych bardzo zmiennych warunkach pogodowych niezbędna czynność, którą należy wykonać przed sezonem. Zawierając np. polisę od gradu trzeba szczegółowo zapoznać się z jej warunkami, w tym m.in. zawartą w umowie klauzulą ilościową i jakościową, będącą podstawą do określenia wielkości ubezpieczenia. Więcej szczegółów dotyczących ochrony, a omówionych w Czerwińsku nad Wisłą przygotujemy w odrębnym materiale.
Intensyfikacja uprawy truskawek
Firma Boryna w tym roku dla swoich klientów przygotowała specjalny program premiowy, gdzie wydana kwota jest przeliczana na punkty, a te następnie będzie można wymieniać na atrakcyjne nagrody (szczegóły: boryna.eu ). Wspólnie z firmą Doradca Jagodowy będzie m.in. prowadziła również doradztwo na plantacjach, w tym wszystkim mają pomóc stacje meteo umieszczone w regionie, które będą informowały o zagrożeniach ze strony chorób i szkodników, a także ostrzegały przed przymrozkami.