W ubiegłym tygodniu miałem okazję uczestniczyć wraz z grupą polskich producentów w wyjeździe szkoleniowym zorganizowanym przez firmę Haygrove do jej siedziby w Leadbury w Wielkiej Brytanii. Wizyta na famie była możliwością zapoznania się z realizowaną tam produkcją w szklarniach oraz malin w tunelach foliowych.
Truskawki w szklarniach
W szklarniach na podwójnych stołach w uprawie znajdowała się odmiana dnia neutralnego z firmy Driscoll’s o nazwie 'Lusa’. Uprawa ta została założona z sadzonek mini trays, z których owoce planuje się zbierać w marcu. Firma liczy na to, że będą to pierwsze lub jedne z pierwszych truskawek pochodzących z brytyjskich uprawa. Wtedy też bardzo wysoka jest cena, którą można uzyskać za angielskie truskawki. Przykładowo w tym roku na początku sezonu sięgała 10 funtów za kilogram. Po zakończeniu tej uprawy, na stołach umieszczana jest trzecie rynna, a uprawa zakładana jest z odmiany powtarzających owocowanie. Uprawa na trzech rynnach w tym klimacie jest możliwa tylko w lecie, gdyż wtedy jest wystarczająco dużo światła.
W trakcie zwiedzanie farmy firmy Haygrove, trwały zbioru owoców odmiany 'Sonata’, której plantacja została założona latem z sadzonek typu tray plants. Zbiory tutaj prowadzone będą prawdopodobnie jeszcze do połowy listopada. Następnie rośliny będą wprowadzone w okres spoczynku zimowego, tak aby z tej uprawy owoce zbierać jeszcze wczesną wiosną. W przypadku odmiany 'Sonata’ zastąpiła ona uprawianą tutaj przez wiele lat 'Elsanę’, od której ma ładniejszy kształt owoców oraz akceptowalny przez odbiorców smak i trwałość w obrocie towarowym.
Maliny w tunelach
Wizyta na farmie firmy Haygrove to jak zawsze możliwość zapoznania się z uprawą malin, która w ostatnich latach zdominowała realizowane tutaj uprawy w tunelach. Gatunek ten zajmuje już prawie 90 ha. Na tym areale uprawia się tylko jedną odmianę – jest nią 'Maravilla’. Dzięki umiejętnemu sterowaniu terminem zbioru oraz bardzo dobremu reagowaniu tej odmiany na różne techniki sterowania terminem owocowania – zbiór owoców z pędów dwuletnich, obrywanie pędów kwiatostanowych, zbiór owoców z pędów tegorocznych wyprowadzanych po zbiorze owoców z pędów dwuletnich, czy zakładanie uprawy w okresie letnim z sadzonek długopędowych (long cane) przechowywanych w chłodni – owoce zbiera się od maja aż do listopada.
W kwaterach z malinami na uwagę zwracały także najnowsze konstrukcje wysokich tuneli zblokowanych wykonane z rur o średnicy 50 cm. Modele te są znacznie bardziej wytrzymałe na wiatr i śnieg od popularnej w uprawie konstrukcji serii 4. Według przedstawicieli firmy Haygrove, dzięki zastosowaniu specjalnych wzmocnień wykonanych ze specjalnie umocowanych stalowych drutów konstrukcja ta mimo znacznej wysokości jest bardzo odporna na boczne wiatry. Zastosowanie tych rozwiązań oraz grubszych rur pozwoliło zbudować konstrukcję, która ma optymalny klimat do uprawy malin w różnych systemach, gdzie bez problemu można będzie wyprowadzać pędy na wysokość nawet kilku metrów. Uprawiane w takim tunele maliny będą miały również zapewniony optymalny klimat do uprawy malin.
Konstrukcje pokazowe
Wizyta w firmie Haygrove, to również możliwość zapoznania się z różnego rodzaju konstrukcjami tuneli, które trafiają już obecnie na cały świat. Stąd na specjalnym poletku demonstracyjnym znajdowały się konstrukcje, które w szczycie miały nawet ponad 7 m i te dedykowane są do upraw zakładanych np. w Afryce czy Australii. Polskich producentów szczególnie interesowały nowe modele tuneli o kształcie gotyckim zbudowane z różnego rodzaju materiałów, które okazują się najbardziej odporne na zagrożenie śniegowe, które jest szczególnie groźne dla uprawa prowadzonych na przyspieszony zbiór, a także tam gdzie planuje się możliwie wydłużyć sezon zbioru owoców.
[Best_Wordpress_Gallery id=”272″]
Więcej informacji o uprawie truskawek w szklarniach oraz malin w tunelach foliowych będzie można znaleźć w czasopiśmie „Jagodnik”.