Odbywające się w tym roku już XVII Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe (12-13 września), to ważne wydarzenie nie tylko dla producentów warzyw i roślin ozdobnych pod osłonami. Coraz częściej obecni na nich są też producenci owoców jagodowych. Również w tym roku znaleźli się oni w gronie laureatów konkursu o tytuł Wzorowego Ogrodnika.
XVII Dni Ogrodnika w Gołuchowie from Oikos Sp. z o.o. on Vimeo.
Wyniki konkursu o tytuł Wzorowego Ogrodnika jak zawsze ogłoszono podczas uroczystej Gali w scenerii Zamku Czartoryskich w Gołuchowie. O tytuł ten ubiegało się wiele gospodarstw, w 5 kategoriach: warzywnictwo pod osłonami, warzywnictwo polowe, rośliny ozdobne pod osłonami, szkółkarstwo roślin ozdobnych, sadownictwo oraz kategoria specjalna. Jak podkreślał prof. dr hab. Andrzej Komosa wybór był trudny, bowiem wszystkie zgłoszone gospodarstwa wyróżniały się czymś nadzwyczajnym i zasługiwały na wyróżnienie. Ostatecznie spośród zgłoszeń wybrano tych najlepszych – Wzorowych Ogrodników.
W gronie 5 nominowanych najlepszych ogrodników do tytułu Wzorowego Ogrodnika w kategorii Sadownictwo znaleźli się:
Dariusz Jackowski – Słomków Suchy, powiat sieradzki, woj. łódzkie
Bożena i Ryszard Jakimowicz – Tyniec Mały, powiat wrocławski, woj. dolnośląskie
Anna i Wojciech Nowakowscy – Paprocin, powiat koniński, woj. wielkopolskie
Michał Szwedo – Wiązowna, powiat otwocki, woj. mazowieckie
Emil Wrotek – Jaroszowa Wola, powiat piaseczyński, woj. mazowieckie
Jury konkursu miało trudny wybór, ale ostatecznie tytuł Wzorowego Ogrodnika przyznało Bożenie i Ryszardowi Jakimowicz, którzy od kilku lat specjalizują się w produkcji owoców jagodowych, którą to realizują z wykorzystaniem najnowszych dostępnych technologii. Powierzchni ich gospodartwa wynosi 8,5 ha, z czego 8,2 ha zajęte jest pod uprawy sadownicze a ponad połowa reazliowana jest pod osłonami, w zblokowanych tunelach foliowych firmy Haygrove. Uprawiane są w nich maliny, jeżyny i truskawki. Na uwagę zasługuje innowacyjny system uprawy truskawek na stelażach, na których rośliny umieszczone są na 3 poziomach wraz z zabezpieczeniem pędów z owocami i kwiatostanów na podporach z taśm raszlowych.
Truskawki uprawiane są w substracie kokosowym w matach. W nawie o szerokości 8,5 m znajduje się 9 rzędów roślin. W tym systemie uprawy w tunelu na 1400 m2 sadzi się 12 tys. roślin. Uprawia się tylko odmiany powtarzające owocowanie i tylko przez 1 rok. W gospodarstwie uprawia się pod osłonami także maliny i jeżyny – uprawy prowadzone są 2-3 lata. Stosowane są preparaty biologiczne, w tym grzyby z rodzaju Trichoderma. Do zapylania wszystkich upraw używa się trzmieli. Zbierane owoce w 100% kierowane są rynek deserowy i wysyłane do najbardziej wymagających odbiorców w krajach takich jak Austria, Niemcy, Czechy a niewiele sprzedawane jest na rynku krajowym.
Gospodarstwo Bożeny i Ryszarda Jakimowiczów niejednokrotnie opisywaliśmy już na portalu jagodnik.pl i w czasopiśmie Jagodnik. Innowacje jakie są w nim wdrażane i zapał tych ogrodników zasługują na uznanie i tytuł jaki został im przyznany. Dlatego serdecznie gratulujemy wyróżnienia, niech będzie ono motorem do dalszego rozwoju i wdrażania kolejnych innowacji w realizowanej produkcji owoców jagodowych.