Opóźnione zbiory wczesnych truskawek



Region Czerwińska nad Wisłą słynie z uprawy wczesnych truskawek. Sprzyja temu zarówno mikroklimat, jak również osłanianie plantacji folią lub agrowłókniną co wpływa na przyśpieszenie ich wzrostu i dojrzewania. Pomimo tych zabiegów w tym roku dojrzewanie truskawek jest opóźnione względem minionych sezonów. Zbiory rozpoczynają się jedynie z upraw realizowanych w tunelach foliowych. Na termin zbiorów wpłynęły również wekendowe przymrozki (więcej czyt…), ale te w najwięszym stopniu uszkodziły kwiaty na plantacjach polowych, które na czas ujemnych temperatur niezabezpieczono agrowółkninami. 

Zbiór wczesnych truskawek w tym sezonie rozpocznie się później w stosunku do poprzednich lat. Pomimo, wydawać by się mogło wczesnej wiosny, wzrost truskawek był w tym roku spowolniony. Na plantacjach przykrywanych folią perforowaną zakończyło się kwitnienie odmiany Honeoye i widać już zielone zawiązki owoców. Niestety, tam gdzie plantacje zostały już odkryte, znaczna część zawiazków, a na wielu plantacjach większość, została uszkodzona w czasie wekendowych przymrozków i tam raczej trudno będzie liczyć na plony pozwalajace na pokrycie kosztów produkcji. Na tych plantacjach gdzie szkodny są niewielkie lub rośliny udało się zabezpieczyć na zbiory trzeba jednak będzie poczekać jeszcze od kilku do nawet kilkunastu dni.

Łagodna zima i długa wiosna przyczyniły się do pewnych problemów na wielu plantacjach. Dużym problemem na mniej chronionych plantacjach okazuje się roztocz truskawkowiec i przędziorki. W wielu miejscach widać też skutki żerowania opuchlaków. Część plantacji jest w dość słabej kondycji i pomimo zawiązania dużej masy owoców widać już, że będą one drobne. W niektórych miejscach odczuwalny jest już deficyt wody dla roślin.

brinkman
Oprócz odmiany ‘Honeoye’ w regionie Czerwińska coraz więcej powstaje plantacji z nowych odmian typu ‘Alba’, ‘Roxana’, ‘Rumba’, ‘Flair’, ‘Malwina’. Stan tych plantacji jest również zróżnicowany. Na tych zadbanych na odmianie ‘Roxana’ trwa kwitnienie. Z kolei na odmianie ‘Rumba’ dobiegło ono już końca i widać dużo zawiązanych owoców (więcej szczegółowych informacji o tym jak wekendowe przymrozki przetrwały te plantacji opublikujemy jeszcze w tym tygodniu). Odmiana ta zdobywa coraz większe uznanie wśród producentów z tego regionu, głównie ze względu na wygląd i smak owoców. Widać też, że coraz więcej plantacji jest prowadzone na bardzo wysokim poziomie. Uprawy prowadzi się tylko na dwa zbiory, plantacje są nawadniane, ściółkowane słomą, właściwie nawożone i chronione, za co odwdzięczają się wysokimi plonami i wysoką jakością owoców.

alt

Niektórzy plantatorzy w ostatnich latach zainwestowali w uprawę truskawek na zbiór przyśpieszony w tunelach. W tym roku zbiory najwcześniejszych odmian rozpoczęły się z takich upraw koło 8 maja. Wczesną odmiana do takiego typu uprawy jest m.in. ‘Alba’. W jednym z gospodarstw od kilku dni są zbierane już truskawki tej odmiany. Mają one atrakcyjny kształt i wygląd, ale odmiana ta okazuje się wrażliwa na szarą pleśń, z czym jest spory problem w uprawach tunelowych (pomimo wykonania licznych zabiegów przeciwko szarej pleśni w okresie kwitnienia). W gospodarstwie Rafała Popławskiego rozpoczęły się zbiory truskawek odmiany ‘Flair’. Po raz pierwszy uprawia on tę odmianę w tunelach. Względem uprawy na zewnątrz osłanianej agrowłókniną zbiory są przyśpieszone o co najmniej 2 tygodnie. Ceny wczesnych truskawek są póki co atrakcyjne – w hurcie sprzedaje się je po 15-20 zł/kg. 

alt







Poprzedni artykułTruskawki w regionie Goławina po przymrozku
Następny artykułW regionie Czerwińska po przymrozkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj