W Wielkiej Brytanii, gdzie ciągle rozwijana jest produkcja deserowych odmian malin, realizowana pod osłonami, bardzo ważne znaczenie ma odmiana. Do tej pory uważana za lidera rynku odmiana Driscoll Maravilla ma poważnego konkurenta w odmianie o podobnym typie wzrostu i owocowania, o nazwie Diamond Jubilee.
Odmiana Maravilla i jej pochodne mogą być uprawiane w Wielkiej Brytanii jedynie w gospodarstwach członków grupy Berry Gardens, będąc swego rodzaju odmiana klubową. Poważnym jej konkurentem zaczyna być nowa odmiana, która również owocuje na pędach tegorocznych o nazwie Diamond Jubilee.
Uzyskano ją w ramach programu hodowlanego BerryWorld Plus, realizowanego przez znanego hodowcę truskawek Petera Edwarda Vinsona we współpracy z producentem owoców jagodowych w Wielkiej Brytanii przedsiębiorstwem Hall Hunter Partnership. Pierwsze próby uprawy tej odmiany realizowano na farmach Hall Hunter Partnership w 2012 roku i przyniosły one pozytywne wyniki. Odmiana ta została dobrze przyjęta przez odbiorców jakimi są sieci handlowe. Diamond Jubilee wyróżnia wielkość owoców, ich jasnoczerwony kolor i słodki smak. Rośliny cechuje mocny wigor i wysoka plenność. Dobrze oceniana jest też pozbiorcza trwałość owoców tej odmiany. Podobnie jak w przypadku Maravilli tak i u tej odmiany są prowadzone próby jej uprawy na dwa zbiory, gdzie zbiera się wczesny plon owoców (czerwiec-lipiec) z pędów dwuletnich, jak również z tegorocznych pędów uzyskuje owoce od sierpnia do października. Przy dobrej technologii, właściwym prowadzeniu pędów, poprawnej ochronie i nawożeniu można w ten sposób uzyskać plon dochodzący do 1,5-2 kg/pędu.
Więcej na ten temat w najbliższym numerze czasopisma Jagodnik