Sprawa mrożonych owoców borówki w Holandii, w przypadku których doszło do skażenia wirusem zapalenia wątroby typu A budzi sporo kontrowersji (czytaj również). Głos w tej sprawie zabrało Stowarzyszenie Polskich Plantatorów Borówki. Poniżej publikujemy oficjalną wypowiedź tejże organizacji.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest chorobą zakaźną wymagającą zgłoszenia. Kiedy instytucje takie jak RIVM (w Polsce Państwowa Inspekcja Sanitarna) wykryją wirusa, powiadamiają producenta – w tym przypadku prawdopodobnie firmę konfekcjonującą owoce z przeznaczeniem na mrożonki. Współpracują z nią w celu identyfikacji pochodzenia owoców. Podobnie jest zapewne w obecnej sytuacji.
Jako wiodąca organizacja skupiająca producentów borówki deklarujemy wszelką pomoc w identyfikacji owoców i ocenie przypadku opisanego na łamach holenderskiej prasy. Celem wspólnych działań może być ocena stosowanych obecnie standardów i dobrych praktyk – mówi Bartłomiej Milczarek prezes Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki.
W Polsce to właśnie producenci borówki upowszechnili standard Global G.A.P. wśród producentów rolnych. Dobre praktyki stanowiące element tego standardu dotyczą zbioru oraz monitorowania drogi „od plantacji do półki sklepowej”, a jedną z nich jest higiena zbioru. Mrożone owoce jagodowe są w Polsce bardzo popularne. Są używane jako składniki wielu produktów spożywczych i są ważną częścią zdrowego sposobu odżywiania.
W 2022 roku konsumpcja borówek na mieszkańca przekroczyła w Polsce 1,8 kg/osobę. W świetle danych Agronometrics Global Trade Data, zamieszczonych w IBO Global State of the Blueberry Industry Report 2023, jest to najwyższa konsumpcja owoców na świcie. Dynamicznie rośnie import i krajowa produkcja. Polska jest dziś jednym z największych producentów deserowej borówki w Europie. Najwyższej jakości owoce eksportowane są do ponad 30 krajów na 4 kontynentach.
Unia Europejska monitoruje epidemiologię zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu A. Według European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) wskaźniki zachorowań na 100 tys. mieszkańców są w naszych krajach podobne. W Niderlandach wyniosły 0,4 w 2021 r. i w 0,5 w 2022 r. (najnowsze dane pochodzą z 2022 r.). W Polsce 0,2 w 2021 r. i 0,6 w 2022 r. Wzrost zachorowań w 2022 r. był pierwszym od wielu lat. Polskie służby epidemiologiczne pobierają próbki owoców, także mrożonych, w punktach sprzedaży, centrach dystrybucji i przetwórniach (mroźniach).