Plantacja zniszczona przez deszcz lub powódź? Można składać wnioski o pomoc finansową

Plantacja Sadaków


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków o wsparcie finansowe dla rolników, którzy w 2024 roku ponieśli straty w uprawach z powodu deszczu nawalnego lub powodzi. Można otrzymać od 1000 do 3000 zł/ha.

Nabór wniosków jest prowadzony wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Wsparcie będzie udzielane według kolejności złożenia dokumentów.

Dla kogo?

Nabór skierowany jest do rolników, którzy mają nadane numery identyfikacyjne i prowadzą działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo, a w ich gospodarstwach rolnych powstały w 2024 r. straty w uprawach spowodowane wystąpieniem deszczu nawalnego lub powodzi.

Wsparcie przysługuje tym poszkodowanym, u których komisje oszacowały poziom strat powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie.

Wsparcie z tego naboru nie jest przeznaczone dla rolników, którzy złożyli wcześniej wnioski o pomoc do powierzchni upraw zniszczonych w wyniku powodzi, w związku z którą wprowadzono stan klęski, o wsparcie z tytułu przymrozków wiosennych, huraganu, gradu lub deszczu nawalnego, które wystąpiły do 10 września 2024 r. lub o pomoc na spłatę III i IV raty podatku rolnego.

Wysokość pomocy

Stawki dopłat Agencja określiła w następujący sposób:

  • – 3 000 zł/ha upraw rolnych, na których w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 70 proc. plonu;
  • – 2 000 zł/ha upraw rolnych, na których w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 50 proc. i mniej niż 70 proc. plonu;
  • – 1 000 zł/ha upraw rolnych, na których w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 30 proc. i mniej niż 50 proc. plonu.

„Łączna wysokość pomocy nie będzie mogła przekroczyć 80 proc. kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej lub 90 proc. kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej dla gospodarstw rolnych położonych na obszarach ONW.” – czytamy w komunikacie.

Wnioski można składać do 31 stycznia 2025 r.







Poprzedni artykułRamowy program Międzynarodowej Konferencji Borówkowej – 6-7 marca 2025
Następny artykułDotacja na ochronę środowiska i klimatu. Kto otrzyma wsparcie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj