Gospodarstwo Jędrzeja Kaczmarka jest bardzo dobrym przykładem tego, jak optymalnie wykorzystywać produkty Carbohort w uprawie borówki. Stosuje się regularnie na już istniejących plantacjach, ale najważniejsze jest ich użycie w momencie zakładania plantacji. Gdy odwiedziliśmy to gospodarstwo pod koniec września, mogliśmy się przekonać, jak w praktyce wygląda przygotowanie do sadzenia.

Trudny sezon 2024

Jak podkreśla Jędrzej Kaczmarek, ten sezon był dość trudny, jeśli chodzi o uprawę borówki. Nasze problemy zaczęły się już w kwietniu. Patrząc jak wyglądają rośliny po przymrozkach, byłem przekonany, że plonu w tym roku nie będzie mówi plantator z wielkopolski. Tymczasem owszem – plon był niższy, ale zaledwie o 30%. To i tak bardzo dobry wynik jak na ten wyjątkowo trudny rok. W regeneracji roślin pomogły zabiegi polegające na zastosowaniu Carbohumicu w ilości 200 l/ha. Był on stosowany polewowo pod rośliny. Oprócz tego wykonano 3 zabiegi dolistne produktem Carbohumic MAXI PLUS. Uzyskano nie tylko dobry plon, ale jak widać jesienią, dużo nowych, silnych przyrostów.

Stanowisko przygotowane do sadzenie borówki u Jędrzeja Kaczmarczyka

Pan Jędrzej zdaje sobie sprawę, że sadząc borówki bardzo ważne jest dobre przygotowanie stanowiska, dlatego wprowadza pod rośliny duże ilości materii organicznej – również w postaci Carbomatu. Dezyderiusz Mietlicki z firmy Carbohort podpowiada jak optymalnie wykorzystać produkty węglowe podczas przygotowania nowych plantacji borówki.

Przygotowanie gleby pod uprawę borówki

Borówki wymagają kwaśnej gleby (pH 4,5-5,5) o wysokiej zawartości materii organicznej. Produkty CarboHort mogą poprawić strukturę gleby oraz wzbogacić ją w niezbędne materiały organiczne, które borówka preferuje.

Carbomat to organiczny produkt powstały na bazie węgla brunatnego, który poprawia właściwości fizyczne gleby, m.in. zwiększa jej zdolność do zatrzymywania wody i jej magazynowania w glebie (szczególnie cenne na lekkich, piaszczystych stanowiskach). Carbomat można wymieszać z glebą podczas przygotowywania podłoża. Zwykle stosuje się około 10-12 litrów Carbomatu pod każdą sadzonkę borówki. Warto go połączyć z innymi materiałami organicznymi, np. torfem, który również sprzyja borówce.

Po posadzeniu roślin

Carbohumic w wersji niefiltrowanej to bogate źródło kwasów humusowych i fulwowych, które stymulują wzrost roślin, poprawiają dostępność składników odżywczych oraz wspierają rozwój systemu korzeniowego. Produkt ten można zastosować zaraz po posadzeniu roślin. Najlepiej to zrobić podlewając rośliny przy użyciu 200-300 l Carbohumicu rozcieńczonego z wodą, w stężeniu 3-5%. 

Niektórzy plantatorzy decydują się na zastosowanie Carbomatu jako ściółki po posadzeniu roślin lub na już rosnących plantacjach. Carbomat w tej formie w przypadku roślin już posadzonych będzie stanowił cenne źródło składników odżywczych, uwalnianych konsekwentnie wraz z opadami deszczu. Jest to produkt trwały i w przeciwieństwie do trocin bądź zrębek nie powoduje głodu azotowego u roślin, spowodowanego rozkładem świeżej materii organicznej. Ponadto jest materiałem nieskazitelnym, wolnym od substancji szkodliwych czy chorobotwórczych.
Produkty CarboHort, takie jak Carbomat i Carbohumic, mogą znacząco poprawić kondycję gleby oraz wspierać zdrowy wzrost borówek. Najważniejsze jest ich stosowanie na etapie przygotowania gleby oraz regularne używanie w trakcie sezonu wegetacyjnego. Dzięki nim można zwiększyć zarówno ilość, jak i jakość owoców, a także poprawić wigor i zdrowotność roślin.







Poprzedni artykułCeny truskawki powtarzającej owocowanie w hurcie i detalu
Następny artykułUprawa truskawki w basenie Morza Śródziemnego (cz. II) – nowe odmiany i innowacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj