Budujemy lepszej jakości maliny + nowa wieloodmianowa kwatera malin



Kwitnienie malin, to czas, kiedy można istotnie wpłynąć na poprawę jakości plonu. W tej fazie wzrostu generatywnego warto dostarczać roślinom odpowiednie fitohormony pozytywnie wpływające na zawiązania oraz wzrost owoców. W ramach projektu Malinowe Factory interesująco zapowiadają się założenia dotyczące zastosowania przed posadzeniem malin produktu TOP-PHOS SILIUP.

Czas kwitnienia malin i zawiązywania owoców to optymalny moment na zastosowanie produktu Maxfruit. W swoim składzie zawiera m.in. kompleks NMX, który jest związkiem różnych ekstraktów pochodzących z roślin morskich (alg), pustynnych oraz tropikalnych, rosnących w ekstremalnych warunkach środowiskowych. Zawiera prekursory regulatorów wzrostu oraz przekaźniki niezbędne do ekspresji tych regulatorów. Kompleks NMX zawarty w produkcie ma na celu ułatwić roślinie w sposób naturalny i bezpieczny regulację procesów prowadzących do uzyskania obfitego plonu owoców o wysokiej jakości.

W produkcie tym znajdują się również takie pierwiastki jak azot, fosfor, potas, mangan i cynk. Zastosowanie tego produktu pozytywnie wpływa na cały proces kwitnienia oraz zawiązywania owoców – informował Jakub Kosik z Timac Agro Polska.

Zastosowanie nawozu Maxifruit, okazuje się również bardzo dobrym rozwiązaniem, po okresie niskich temperatur jakie występowały w wielu regionach Polski. W przypadku tego produktu rekomendowane są 2 lub 3 jego aplikacje, najlepiej w połączeniu z np. produktem Seactiv Gold. 

W nowej kwaterze

Interesująco zapowiada się doświadczenie z nowym, granulowanym produktem z oferty firmy Timac Agr o nazwie TOP-PHOS SILIUP. Produkt ten został zastosowany posypowo przed założeniem nowej, wieloodmianowej kwatery malin. 

Dzięki innowacyjnemu procesowi produkcyjnemu, SILIUP jest unikalną formą zaawansowanej technologicznie krzemionki, działającej w synergii z Top-Phos, która aktywuje proces obiegu krzemu w glebie. Ten składnik obficie występujący w glebach mineralnych i organicznych jest trudno dostępny dla roślin. Może jednak stać się osiągalny dzięki działaniu bakterii, które są stymulowane przez technologię SILIUP. Krzemionka zastosowana w nawozie SILIUP jest specjalnie sformułowana w procesie technologicznym i wykazuje dwa sposoby działania.

Si-biot, to krzemionka prebiotyczna stymulująca bakterie, które rozpuszczają w glebie krzem mineralny oraz bakterie odpowiedzialne za mineralizację krzemu zawartego w resztkach roślinnych. Dzięki intensyfikacji ich aktywności z form trudno dostępnych uzyskujemy krzem w postaci kwasu ortokrzemowego, który z powodzeniem mogą wykorzystywać rośliny.

Drugi sposób działania to krzemionka żelująca Si-gel, która wpływa na tworzenie struktury trójwymiarowej polimerów, w obrębie których gromadzona jest woda, niezbędna dla funkcjonowania mikroorganizmów glebowych m.in. bakterii uruchamiających krzem. W następstwie tego działania rośliny są dużo lepiej zaopatrzone w krzem. SKładnik ten odgrywa ogromną rolę w osmoregulacji komórek roślinnych, wzmaga się percepcja światła, a z nią efektywność fotosyntezy. Dobre zaopatrzenie roślin w ten pierwiastek wzmacnia odporność roślin na stresy. Krzem wpływa na sprawną regulację działania aparatów szparkowych ograniczając transpirację. Liczne badania naukowe potwierdzają również synergistyczne działanie tego pierwiastka na pobieranie pozostałych składników odżywczych m.in. N, P, K, S, Mg. Co w prosty sposób przekłada się na uzyskiwane plony oraz ich jakość.

Więcej informacji z doświadczeń realizowanych w ramach projektu Malinowe Factory oraz stosowanych w nich produktach z oferty firmy Timac Agro oraz rekomendacji dotyczących ich stosowania dowiecie się z materiału filmowego:

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!







Poprzedni artykułGroźny szkodnik borówek – czy już lata? Nowe pułapki w projekcie Borówkowe Factory
Następny artykułOchrona borówek przed chorobami – w okresie kwitnienia, po kwitnieniu i w czasie dojrzewania owoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj