Za nami finałowe spotkanie tegorocznej edycji Truskawkowych Inspiracji. 10 czerwca do Hornig do gospodarstwa Magdaleny i Matusza Włodarczyków przybyli producenci truskawek by zobaczyć jak uprawia się truskawki na zagonach. Mogli ocenić w plonowaniu 24 odmiany. Nie brakowało praktyczniej wiedzy i wskazówek co do uprawy truskawek. Niektórzy z uczestników przyjechali po tę wiedzą kilkaset kilometrów, i jak sami mówią – było warto.
W kolekcji Truskawkowych Inspiracji zgromadzone największą w Europie kolekcję odmian truskawek w warunkach produkcyjnych. W większości były to rośliny z nasadzenia realizowanego w okresie kwiecień/maj 2022 roku. W tym roku wszystkie rośliny miały wyrównane warunki do startu wegetacji i można było w pełni ocenić ich potencjał wzrostu i plonowania. Odmiany scharakteryzował sam gospodarz Matusz Włodarczyk wraz przedstawicielami poszczególnych szkółek: Agronom Berries, Ecoferti, Geoplant Vivai, Poland Plants. Obecny na spotkaniu Jakub Niewczas przekazał też informacje o kolejnych odmianach truskawek, które już niebawem dołączą do projektu.
Nie brakowało praktycznej wiedzy uprawowej. Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland, który od początku prowadzi plantacje w Hornigach pod względem nawozowym informował o produktach użytych do fertygacji w tym sezonie. Oparta ona była na wieloskładnikowych nawozach z serii Kristalon, ale też saletrze wapniowej YaraLiva CALCINIT i kilku innych ciekawych produktach jak nawóz zawierający żelazo Rexolin, który dodawany praktycznie do każdej pożywki.
Michał Malicki z firmy UPL prowadzi plantację pod względem ochrony i szkodnikami. Przypomniał o tegorocznych wyzwaniach w ochronie. Dużych problemów w tym roku przysporzył kwieciak, zwłaszcza tam gdzie rośliny pozostawały długo pod okryciem z agrowłókniny. Trafnych terminów wymagały też zabiegi przeciwko szarej pleśni i mączniakowi prawdziwemu. Na prowadzonych plantacjach dobrze w tym roku sprawdził się produkt Vaxiplant, który stosowany regularnie już od kwitnienia pozwolił utrzymać dobrą zdrowotność roślin. W programie ochrony i nawożenia nie zabrakło też produktów od firmy Symbioz jak Cobre czy Miligard. Z kolej w programach biostymulacji wykorzystano rozwiązania od firmy Agrosimex jak nawozy Maral czy Omex Zynergy. Stosowany w tym roku był też produkt Rhizosum N Plus, zawierający bakterie azotowe Azotobacter salinestris.
Uprawa prowadzona jest na podwyższonych zagonach wyściółkowanych agrowłókniną od firmy Agrimpex oraz folią którą dostarczyła Geo Polska. Przedstawiciele obu firm scharakteryzowali produkty jakie były użyte do wyłożenia zagonów. W spotkaniu wzięła również udział firma Agroma Polsad wraz z ciągnikami marki Kubota. Jakub Korczak zachęcał do zainteresowania się modelami ciągników z hydrostatycznym napędem, które są bardzo wygodne w użytkowaniu.
Uczestnicy spotkania mogli również ocenić wszystkie odmiany truskawek zgromadzone w kolekcji. Przeprowadzona została ich ocena pod względem wyglądu, smaku, atrakcyjności szypułki. Plantatorzy wybrali również swoje ulubione odmiany. Które z nich okazały się najbardziej popularne … napiszemy już niebawem.