Gdy kwitnie borówka, trzeba zacząć ochronę przed szarą pleśnią



Szara pleśń borówki to choroba, które może spowodować duże straty zarówno ilościowe jak i jakościowe. Warto pamiętać, że infekcje, które mają miejsce w okresie kwitnienia często dają o sobie znać dopiero w okresie dojrzewania owoców. Dlatego w walce ta chorobą zdecydowania należy stosować się do strategii – lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Zwalczanie szarej pleśni w uprawie borówki

Do zwalczania chorób borówki Syngenta poleca preparat Switch 62,5 WG, który w uprawie borówki wysokiej jest zarejestrowany przeciwko szarej pleśni, antraknozie oraz zamieraniu pędów, czyli najgroźniejszym chorobom owoców i pędów, powodującym często znaczne gospodarcze szkody. Switch 62,5 WG wykazuje bardzo dobre działanie zarówno zapobiegawcze, jak i interwencyjne. Jest odporny na zmywanie, co umożliwia użycie na krótko przed deszczem czy deszczowaniem. Dobrze działa także w niskich temperaturach, które dość często występują w okresie kwitnienia borówki. Aktywnie zapobiega powstawaniu odporności patogenów (zawiera 2 substancje aktywne z 2 różnych grup chemicznych). Stosowany w okresie przedzbiorczym pozytywnie wpływa na trwałość owoców w obrocie handlowym, co ma ogromne znaczenie w eksporcie.

Szara pleśń borówki

Szara pleśń jest najgroźniejszą chorobą borówki wysokiej, występuje corocznie w różnym nasileniu, zależnym od przebiegu pogody. Sprawca tej choroby, grzyb Botrytis cinerea jest najgroźniejszy w okresie kwitnienia borówki, kiedy atakuje kwiaty, które szybko ciemnieją i zasychają. Źródłem porażenia są zarodniki wytwarzane przez grzybnię zimującą na martwych, porażonych częściach roślin. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotna i ciepła pogoda – temperatura optymalna do rozwoju szarej pleśni to 20,5°C. W sprzyjających patogenowi warunkach na powierzchni porażonych tkanek można zaobserwować charakterystyczny dla tej choroby szary nalot. Część infekcji rozwija się jednak w sposób utajony i ujawnia się dopiero w okresie dojrzewania, zbioru i przechowywania owoców, powodując ich gnicie.

Ochrona przed tą chorobą polega na kilkakrotnym opryskiwaniu fungicydami krzewów w okresie kwitnienia – najczęściej na początku, w połowie i pod koniec kwitnienia borówki.

Zwalczanie szarej pleśni w uprawie borówki








Poprzedni artykułFytoftora na plantacjach malin i truskawki
Następny artykułTruskawkowe Inspiracje w Hornigach. Zapraszamy na Praktyczne Warsztaty 25 maja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj