Zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej widoczne. Rośnie natężenie występowania rozmaitych anomalii pogodowych. Zwłaszcza mocne gradobicia przysparzają trosk. Wystąpienie takiego zjawiska pogodowego na plantacji może w kilkanaście czy kilkadziesiąt minut zniweczyć wysiłki zmierzające do wyprodukowania owoców podejmowane przez klika wcześniejszych lat. Jedną z opcji umożliwiających zabezpieczenie plantacji przed wystąpieniem opadu gradu są sieci przeciwgradowe. Budowa takiej osłony była jednym z wątków poruszonych podczas spotkania jagodowego zorganizowanego przez firmę Szałas Agro w Błędowie pod Grójcem 15 lutego.
Po co instalować sieci przeciwgradowe?
O zagadnieniu tym mówił Maciej Kozarzewski z Agropartners. Przyznał, że gradobicia w Polsce są coraz częstsze i bardziej intensywne. W zależności od fazy rozwoju roślin uszkodzeniom podlegać może kora, liście lub owoce. Jedną z metod ochrony przed gradem jest wykorzystanie siatek przeciwgradowych. To doskonały wariant np. dla ochrony późnych odmian borówek. Nie przyspieszą one plonowania tak jak tunele czy daszki foliowe, a ochronią rośliny przed gradem równie dobrze. Zastosowanie sieci opuszczonych do samej ziemi zabezpiecza plantacje także przeciw ptakom. Pod konstrukcjami tworzy się specyficzny mikroklimat. Owoce zabezpieczone są także przed podmuchami wiatru czy ulewnym deszczem. W efekcie jakość plonu jest lepsza.
Jaką sieć wybrać?
Sieci mają różne kolory. Najbardziej trwałe są sieci czarne, ale dają 18% zacienienia. Białe używane są krócej, a ich zacienienie to 12%. Krystaliczne sieci mają najkrótszą żywotność, ale są najbardziej transparentne – 10% zacienienia. Na rynku są też materiały stanowiące połączenie tych wariantów. Pod sieciami zdarza się, że rośliny wykazuję silniejszy wzrost wegetatywny. To sprawia, że nakłady na cięcie mogą rosnąć. Z tego względu za lepsze M. Kozarzewski uznał sieci jasne lub krystaliczne.
Jak wykonać konstrukcję?
Sama konstrukcja może wspierać się na słupach stalowych, drewnianych lub strunobetonie. Agropartners preferuje trzecie z tych rozwiązań. Ma to związek z ceną i długą żywotnością słupów wykonanych w oparciu o taką technologię. Na trwałość użytkową osłony wpływa także korzystanie z wysokiej jakości tworzyw nasadek czy akcesoriów stalowych – lin, drutów, kotew. Prelegent sugerował, że oszczędności w tych obszarach mogą być pozorne i niegodne rozwagi.