Tegoroczne Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2022 okazały się szczególnie udaną imprezą po rocznej przerwie spowodowanej ograniczeniami pandemicznymi. Duża frekwencja uczestników ale też rekordowa liczba 346 wystawców zgromadzonych na powierzchni blisko 2,5 ha, stworzyły wyjątkową okazję do zapoznania się z nowościami z zakresu wszelakich rozwiązań związanych z uprawą, pakowaniem i sprzedażą warzyw i owoców. Były tez szczególne momenty jak chociażby wręczenie jagodnikowych „Oscarów” oraz nagród w konkursie prof. Szczepana Pieniążka.
Jagodnikowe „Oscary” na TSW 2022
W tym roku w ramach 10 lat działalności wydawniczej czasopisma „Jagodnik”, wydawcy postawili przyznać specjalne wyróżnienia zarówno dla autorów zaangażowanych w rozwój czasopisma jak również dla plantatorów, którzy są swego rodzaju „ambasadorami” czasopisma Jagodnik. To szczególne wyróżnienie pokazuje zarazem, że „JAGODNIK” to nie tylko zespół redakcyjny, dział sprzedaży i dystrybucji ale to tez gospodarstwa i ludzie, których jako redakcja odwiedzamy w sezonie, opisujemy na łamach czasopisma, i z którymi niejednokrotnie realizujemy nasze jagodnikowe projekty.
Konkurs o nagrodę im. prof. Szczepana A. Pieniążka
Wybór zwycięzców w konkursie o najbardziej innowacyjny produkt ogrodniczy i nagrody im. prof. Szczepana A. Pieniążka TSW 2022 był w tym roku wyjątkowo trudny. Do konkursu zgłoszono bowiem aż 21 produktów. Ostatecznie 7 osobowa grupa jury wytypowała 3 różnorzędnych zwycięzców tegorocznej już VII edycji tego prestiżowego konkursu. W gronie nagrodzonych znalazły się:
Timac Agro Polska Sp. z o.o. za gamę biostymulatorów i nawozów płynnych DNA Performance, którą tworzą produkty: Kaoris, Genaktis, Irys, Seactiv i Astelis. Ta innowacyjna grupa nawozów z biostymulacją pozwala na ograniczenie ilości nawozów wprowadzanych do gleby, odżywianie roślin a nie nawożenie gleb nawozami mineralnymi. Wszystkie produkty z gamy DNA Performacne pozwalają na ograniczenie stresów abiotycznych, lepsze wykorzystanie dostarczanych składników odżywczych oraz wzmacnianie roślin i zwiększenie ich odporności na warunki stresowe. Są to nawozy płynne, przeznaczone w większości do nawożenia dolistnego.
Firma Królik Maszyny Sadownicze została nagrodzona za Królik bin handling. To innowacyjny zespół dwóch przyczep współpracujących z platformami i kombajnami sadowniczymi. System zapewnia ciągły przepływ skrzyniopalet w dwóch kierunkach – pustych i pełnych, między sadem a gospodarstwem.
Fertico Sp. z o.o Instytut Agronomiczny Fertico za DNAexpress. Ta metoda badania materiału roślinnego pozwala na bardzo szybkie i dokładne ustalenie sprawca danych objawów chorobowych. Warto podkreślić, że wiele patogenów roślin daje takie objawy, które bardzo często są niepoprawnie interpretowane w trakcie oględzin wizualnych Testy molekularne pozwalają na rozróżnienie nawet blisko spokrewnionych gatunków patogenów. Testy molekularne wykorzystujące reakcję PCR umożliwiają postawienie diagnozy na podstawie otrzymanych materiałów już w ciągu 8 godzin.
Kapituła postanowiła także przyznać trzy wyróżnienia, które otrzymały: firmaNexbio Sp. z o.o. za usługę Analiza Patogenów roślin, firma Royal Brinkman Polska Sp. z o.o. za Urządzenie Moleaer, oraz Osmia Future Sp. z o.o. za Aplikację mobilną BeeGrow. Więcej o tych produktach napiszemy już niebawem.
Wyróżnieni w konkursie im. prof. Szczepana A. Pieniążka TSW 2022 Nagrodzeni w konkursie im. prof. Szczepana A. Pieniążka TSW 2022 Nagrodzeni w konkursie im. prof. Szczepana A. Pieniążka TSW 2022 Przedstawiciele Timac Agro Polska z nagrodą im. Szczepana A.Pieniążka zdobytą na TSW 2022 Nagrody w konkursie TSW 2022