Akcja reanimacja – po burzy gradowej na plantacji borówkowej



Borówki w projekcie Borówkowe Factory realizowanym w gospodarstwie dr Pawła Krawca w tym roku silnie ucierpiały na skutek potężnego gradobicia jakie nad tym regionem przetoczyło się 24 czerwca. W efekcie tego katastrofalnego wydarzenia modyfikacji uległy tegoroczne założenia projektu. Główny nacisk położony został na regenerację krzewów silnie uszkodzonych mechanicznie przez wiatr i grad. Gospodarz niedługo po przejściu burzy podjął pierwsze działania zmierzające do ratowania plantacji. W następnych dniach wykonane zostały kolejne zabiegi. Jakie? O tym opowie właściciel gospodarstwa.

Trzy kwadranse, które wiele zmieniły

Potworna burza, jaka rozpętała się nad Karczmiskami 24 czerwca trwała ok. 45 minut. W tym czasie wystąpiło intensywne gradobicie połączone z bardzo silnym wiatrem. Mocno też padało. Praktycznie wszystkie rośliny są zniszczone. Nie ma pędu, który nie zostałby uszkodzony. Ucierpiały także owoce, więc natychmiast zostały usunięte aby odciążyć młode, mające się zregenerować rośliny. Jedną z pierwszych prac agrotechnicznych po wykonaniu zabiegu chemicznego było właśnie wycięcie owoców. Chodziło o przełamanie fazy generatywnej. Rośliny w stanie stresu, po utracie ok. 30% liści, odczuwały bardzo silne zaburzenia wegetacji – tłumaczy dr P. Krawiec. Dzięki szybkim działaniom już po kilku dniach zaczęły pojawiać się nowe liście na krzewach. Okazało się niestety, że występują niedobory żywieniowe. Konieczne okazało się więc podjęcie licznych działań na polu żywienia i ochrony w celu regeneracji plantacji.

Rośliny po zastosowanym programie regeneracyjnym prezentują się coraz lepiej. W tle nowa inwestycja – tunel firmy Haygrove, w którym rosną borówki

Partnerzy projektu przyszli z pomocą

Co ważne, w reanimację plantacji bezzwłocznie zaangażowali się partnerzy projektu Borówkowe Factory. Po licznych dyskusjach i konsultacjach wykonano zabiegi, których celem jest przygotowanie roślin do kolejnego sezonu. Zastosowano m.in. preparaty z gamy Timac Agro Polska, Agrosimex, UPL, Symbioz, Yara Poland, Syngenta, Probiotics Polska czy Carbohort. Sprawdzone są również programy biostymulacyjne zaproponowane przez firmy Smartgrow i Valagro.

Pragniemy podziękować wszystkim firmom, które włączyły się w starania o przywrócenie plantacji zdolności produkcyjnych. Miejmy nadzieję, że zakończą się one sukcesem. Zapraszamy też wszystkich plantatorów 10 września na finał Borówkowego Factory podczas którego, będą mogli się naocznie przekonać na ile podjęte działania były skuteczne.

Które preparaty i w jakich dawkach, w jakim celu i w jakiej kolejności?

Dr Paweł Krawiec w niedługim materiale filmowym zdecydował się opowiedzieć dość dokładnie o tym, które preparaty zostały włączone w regenerację zniszczonych roślin. Mówi o celowości wykonywania zabiegów, tłumaczy ich sekwencję i wyjaśnia częstotliwość. Mówi także o dawkach. To bardzo ciekawy materiał, nie tylko dla tych plantatorów, których także spotkało nieszczęście w postaci gradobicia czy silnej burzy dewastującej uprawy. Zapraszam do obejrzenia tego filmu:







Poprzedni artykułTruskawkowe Inspiracje – 6 sierpnia, na żywo w Agronom Berries
Następny artykułZadbajmy o zdrowotność plantacji truskawek po zbiorach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj