W kontekście generowania strat plonu o ekonomicznym znaczeniu niebezpiecznym szkodnikiem truskawki jest zmienik lucernowiec. To pluskwiak żerujący na pąkach kwiatowych, kwiatach i zawiązkach owoców truskawek. W Polsce na plantacjach truskawek pojawiają się dwa jego pokolenia. Szkodnik obecny jest już wczesną wiosną, ale największe uszkodzenia wyrządza latem. Przede wszystkim zmieniki zasiedlają plantacje truskawki polowej późniejszych odmian, powtarzających owocowanie oraz uprawianych pod osłonami. Lato to okres, gdy kwitnienie upraw rolniczych, ale też dzikiej roślinności nie jest równie intensywne co wiosną, więc truskawki o tej porze roku są szczególnie atrakcyjne dla omawianego agrofaga.
Biologia szkodnika
Zmieniki w zimie preferują zaciszne miejsca. Spędzają tę porę roku w resztkach roślinnych bądź w pozostałościach ściółki na plantacji lub w jej sąsiedztwie. Gdy nadchodzi wiosna, przelatują na rośliny uprawne, m.in. truskawki, gdzie rozpoczynają żer.
Ciało dorosłego owada osiąga długość 5–6 mm. Jest lekko owalne, a wraz z przechodzeniem przez kolejne stadia rozwojowe zmienia barwę: od żółtawej przez zielonkowoszarą do brązowawej. Młodsze stadia larwalne nie mają skrzydeł. Samice zmienika lucernowca składają jaja w kielichach kwiatowych i ogonkach liściowych. Zarówno larwy, jak i dorosłe szkodniki odżywiają się organami generatywnymi truskawek. Następnie na przełomie lipca i sierpnia pojawia się drugie pokolenie zmieników, które na plantacjach jest obecne jeszcze we wrześniu.
Poważne straty!
Zasadniczo najpoważniejsze straty wyrządza drugie pokolenie zmienika lucernowca. W przypadku niekontrolowanego żerowania tego szkodnika na truskawce redukcja plonu handlowego może wynieść 70–80%. Dotyczy to nie tylko upraw truskawek powtarzających owocowanie, ale i najpóźniejszych kreacji czy roślin dodatkowo jeszcze opóźnionych (sterowanych), a więc wydających plon w drugiej połowie lipca. Jednak także pierwsze pokolenie w sprzyjających dla siebie warunkach może odgrywać rolę czynnika limitującego zbiory. W jego wypadku redukcja plonu handlowego nie jest aż tak radykalna. Do ustalenia optymalnego okresu na wykonanie zabiegu zwalczającego populację zmienika lucernowca konieczne jest prowadzenie monitoringu w okresie przed kwitnieniem i w jego trakcie.
Efektywne zwalczanie zmieników
Bardzo efektywnym rozwiązaniem problemu występowania zmieników na plantacjach truskawek jest zastosowanie Mospilanu 20 SP. Produkt ten wykazuje wyjątkowo dobre działanie przeciw omawianemu szkodnikowi. Wystarczy tylko jeden zabieg w sezonie, by uwolnić rośliny od żerowania tych organizmów. Producent rekomenduje, aby preparat stosować w okresie pojawienia się szkodnika, w fazie rozwoju kwiatostanu, kiedy pąki kwiatowe się rozluźniają. Zalecana dawka to 0,2 kg/ha. Ilość wody wykorzystywanej do sporządzenia cieczy roboczej, zależnie od potrzeb, może się wahać od 200 do 750 l/ha. Oprócz zmienników, w truskawce preparat posiada rejestrację także do zwalczania opuchlaków i kwieciaka malinowca.
Mospilan 20 SP to pewny, sprawdzony środek przeciw zmienikom. Z uwagi na wielość szkód, jakie te organizmy mogą powodować na plantacjach, sens eksperymentowania z ich zwalczaniem znajduje się pod dużym znakiem zapytania. Lepiej postawić na preparat uznanej marki, by raz a porządnie rozwiązać ten problem.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Materiał powstał przy promocji firmy Sumi Agro.