W projekcie Borówkowe Factory już kolejny rok uczestniczy firma UPL Polska. W tym roku na nowej kwaterze borówki testowane są różne możliwości wykorzystania produktów o działaniu biostymulującym. Mowa tu o Asahi SL, BM START i Calibra.

Nasz program nawozów o działaniu biostymulującym dla borówki jest bardzo prosty. Są to produkty o sprawdzonym i potwierdzonym działaniu, a zarazem pozytywnym wpływie na wzrost roślin, a przede wszystkim plonowanie  – podkreśla Bartłomiej Sobaszek, reprezentujący UPL Polska.

Schemat biostymulacji dla borówki jest bardzo prosty. Od początku wegetacji można stosować już ASAHI SL. Ten dobrze znany producentom borówki biostymulator zwiększa odporność roślin na stresy, wpływa na rozwój wegetatywny oraz  bierze udział w rozwoju generatywnym: kwitnieniu i zawiązywaniu owoców. Polecany jest do stosowania w dawce 0,6 l/ha.

W okresie kwitnienia Asahi zaleca się stosować łącznie z BM START. Nawóz ten bogaty w mikroelementy oraz filtrat z alg Ascophyllum nodosum. Polecany jest szczególnie w warunkach niedostatecznego rozwoju kwiatów w okresie wiosennym oraz w przypadku wystąpienia stresu abiotycznego. Opryski nawozem polepszają kondycję i odżywianie roślin, zawiązywanie owoców oraz plonowanie roślin. Wpływa na intensyfikację podziałów komórkowych a tym samym wyrastanie dużych jagód. BM START w okresie kwitnienia może być stosowany 3 krotnie.

Uzupełnieniem tego programu jest produkt Calibra. To nawóz zawierający mangan i cynk, produkowany w oparciu o unikalna technologie PhysioActivator™. Zwiększa intensywność podziałów komórkowych i poprawia odżywienie młodych, intensywnie rosnących zawiązków, co gwarantuje uzyskanie większych owoców.

Jest to dość prosty program do praktycznego zastosowania, oparty na kilku produktach dedykowanych do poszczególnych faz rozwojowych. Gdy dołoży się do tego wymierny efekt ich działania – to zastosowania tych produktów ma sens w uprawie borówki – podkreśla dr Paweł Krawiec.

Więcej szczegółowych rekomendacji w materiale filmowym:







Poprzedni artykułBiostymulacja i ochrona truskawek w okresie okołokwitnieniowym
Następny artykułOchrona plantacji truskawek w polu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj