Podczas gdy powoli dobiega sezon zbioru owoców borówki, ciągle są one jeszcze dostępne na rynku świeżych owoców. Podaż ich można przedłużyć, korzystając z różnych technik przechowywania owoców w warunkach chłodni i kontrolowanej atmosfery.
By przedłużyć podaż owoców borówki można je umieścić w warunkach chłodniczych, co zresztą jest wskazane a wręcz wymagane, gdy chce się eksportować te owoce, zwłaszcza na odległe rynki. Szybkie schłodzenie pozwala nie tylko przedłużyć pozbiorczą trwałość owoców ale również wydłużyć okres ich podaży. Dostępne obecnie technologie umożliwiają przechowywanie owoców również w warunkach modyfikowanej atmosfery.
Z workach z modyfikowaną atmosferą
Najprostszą i nie wymagającą w sumie inwestycji w dodatkową infrastrukturę chłodniczą metodą modyfikowania składu gazowego, jest wykorzystanie worków X-tend produkowanych przez izraelską firmę Stepac, a dystrybuowanych w Polsce przez firmę PHU „Puch”. Folia z jakich wykonane zostały worki X-tend umożliwia selektywną przepuszczalność dla gazów tlenu (O2) i dwutlenku węgla (CO2). Dzięki temu w procesie oddychania owoców, następuje sukcesywny spadek tlenu oraz wzrost dwutlenku węgla wewnątrz szczelnie zamkniętych opakowań z owocami.
By móc przechowywać owoce przez kilka tygodni ważny jest właściwy termin ich zbioru. Do długiego przechowywania nie będą się nadawać owoce z ostatnich zbiorów, owoce przejrzałe czy zbyt drobne. Nie jest też uzasadnione kierowanie do długiego przechowywania owoców zbieranych po opadach deszczu – szybko tracą wodę i są narażone na choroby grzybowe. Wykorzystując worki X-tend, najlepiej jest zebrane w opakowania jednostkowe borówki, ustawić w workach, którymi wyłożone są skrzynki. W otwartych workach borówki powinny być wstawione do chłodni i odpowiednio schłodzone. Wtedy dopiero można szczelnie zamknąć worki, co również powinno się wykonywać w warunkach chłodniczych (tak by owoce nie były narażone na skoki temperatury). Optymalna do przechowywania owoców borówki temperatura wynosi 1-2°C. W trakcie przechowywania należy co kilka dni dokonać kontroli tego jak owoce się przechowują, przez folię można wizualnie ocenić, czy na owocach nie rozwijają się choroby grzybowe, czy nie tracą turgoru. Powinno się co jakiś czas otworzyć jeden worek i sprawdzić rzeczywistą kondycję owoców w opakowaniach. Oczywiście nie należy już takiego worka zamykać i umieszczać go ponownie w chłodni. Z praktyki wynika, że w taki sposób można przetrzymywać owoce borówki 4 tygodnie i dłużej.
W systemie paletowym
Innym sposobem na uzyskanie kontrolowanej atmosfery może być modyfikowanie składu gazowego w całej objętości komór. Do tego oczywiście potrzebna jest już odpowiednia aparatura: płuczka CO2 i generator azotu. Gdy zmienia się skład gazowy w całej komorze, również w momencie ich otwierania, konieczne jest szybkie skierowanie do sprzedaży całej partii przechowywanych owoców. Problem ten rozwiązuje technika przechowywania owoców w specjalnych workach, zakładanych indywidulanie na całą paletę. Taki system oferuje w Polsce firma Atmo Control, Termopol Ice oraz PHU Puch. W takim rozwiązaniu, do każdego z worków doprowadzane są oddzielnymi przewodami CO2 i azot. Gazy te można pozyskiwać z butli, lub z generatora azotu (N) i płuczki dwutlenku węgla (CO2). Często praktykowane jest pozyskiwanie azotu z generatora azotu, a dwutlenku węgla z butli z tym gazem.
Oczywiście, tu również istotna jest jakość owoców i ich wcześniejsze wychłodzenie. Posiadając analizator O2 i CO2, można na bieżąco monitorować jaki jest skład gazowy w poszczególnych workach i indywidualnie go zmieniać. Z dotychczasowych doświadczeń w Polsce, wynika, że optymalny dla borówki jest zakres 10-12% CO2 i 10% O2. W takich warunkach można przetrzymywać owoce prze okres nawet 4 tygodnie i dłużej.
Zaletą systemu workowego, jest m.in. możliwość kierowania do sprzedaży pojedynczych palet. Pozwala to na stałą sprzedaż niedużych partii owoców.
Po okresie przechowywanie, owoce zanim trafią do sprzedaży powinny zostać przesortowane (lub przesypane w nowe opakowania), tak by odseparować ewentualne owoce z objawami chorobowymi, czy takie, które straciły jędrność.