Biorąc udział w projekcie Borówkowe Factory, firma Timac Agro Polska podjęła się niełatwego zadania, a mianowicie regeneracji kilkunastoletniej plantacji odmiany ‘Bluecrop’, rosnącej w gospodarstwie dr Pawła Krawca. Plantacja przemarzła kilka lat temu i była wręcz obawa czy uda się ją ponownie przywrócić do pełnego (normalnego) plonowania. Dzięki współpracy z Timac Agro Polska i dobraniu odpowiedniego programu nawożenia, udało się odbudować krzewy i nadać im wigoru, co zarazem przekłada się na coraz lepsze plonowanie.
Plantacja odmiany ‘Bluecrop’ ucierpiała w 2017 roku, kiedy to po kilku falach mrozów, krzewy mocno przemarzły i co się z tym wiązało zatrzymały się we wzroście. Wtedy to również rozpoczęły się na tej plantacji doświadczenia z nawożeniem borówki w oparciu o wieloskładnikowe nawozy krystaliczne z gamy KSC. Jest to cała grupa nawozów do fertygacji ze specjalnym dodatkiem PHYT-actyl, co nadaje tym nawozom właściwości biostymulujących – przypomina Inez Gamrat z Timac Agro Polska. Dodatek biostymulujący pomaga roślinom zniwelować skutki stresu na jaki narażone są zwłaszcza w okresie wczesnowiosennym, gdy występują przymrozki lub duże różnice między temperaturą dnia i nocy.
Efekty tego programu biostymulacyjnego widać doskonale w tym sezonie, kiedy to pomimo 3 fal mrozu w marcu, licznych nocy przymrozkowych w kwietniu oraz kilku nocach z ujemną temperaturą w maju, na odmianie Bluecrop zapowiada się bardzo dobre, wręcz obfite owocowanie. W opinii dr Pawła Krawca jest to również zasługa odpowiedniego przygotowania krzewów borówki do spoczynku zimowego, co było realizowane już w okresie późnego lata poprzedniego roku. Już jesienią widoczne były różnice w wyglądzie pędów i pąków, kiedy to na kwaterze z fertygacją opartą na nawozach KSC było wyraźnie więcej pąków kwiatowych, były one rozmieszczone gęściej na pędach, a w ich sąsiedztwie widać było pąki liściowe. To dobre przygotowanie do zimy sprawiło również, że rośliny nie pobudzały się do wzrostu w okresie zimowych ociepleń i normalnie rozpoczęły wegetację wiosną – wyjaśnia dr Paweł Krawiec. Sam wygląd roślin zwłaszcza na kwaterach nawożonych w technologii KSC świadczył o bardzo dobrym przygotowaniu roślin do spoczynku zimowego. Pędy miały intensywnie czerwoną barwę, co świadczyło o bardzo dobrym ich zdrewnieniu – podkreśla Inez Gamrat.
Mówiąc o pobudzeniu krzewów do intensywnego wzrostu bardzo ważne jest odpowiednie cięcie krzewów. Z tym jednak związane powinno być odpowiednio zbilansowane nawożenie. Samo cięcie nie zapewni efektu jakiego byśmy oczekiwali.
Ekspertka z TAP podkreśla, że w przypadku borówki uprawionej w polskim klimacie w zasadzie w każdym roku występują warunki, kiedy to biostymulacja okazuje się potrzebna roślinom, pobudzając je do wzrostu i dobrego plonowania nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Plantacja dr Pawła Krawca jest doskonałym tego przykładem, a fakt, że krzewy obficie plonują co roku zapewniając plony na poziomie 15 t/ha i więcej najlepiej świadczy o tym, że biostymulacja w uprawie borówki daje bardzo efekty. Widać to po przyrostach jakie pojawiają się na krzewach jak również licznych młodych pędach wybijających u podstawy krzewów.
Do -8-10 stopni uszkodzenia są nieduże, może 20% . Poniżej-10 to jest zle