Zapraszam do zapoznania się z informacjami podanymi w materiale. Niezastosowania się do nich będzie wiązało się ze znacznymi konsekwencjami dla producenta czarnych porzeczek w przypadku wykrycia pozostałości niedozwolonych substancji w owocach w dostarczanych do naszego, a także wielu innych zakładów w Polsce.
Niżej wymienione preparaty i substancje aktywne straciły rejestrację w uprawie porzeczek czarnych w Polsce i nie mogą być stosowane w sezonie 2013 :
- Talstar 100 EC – s.a. bifentryna z grupy pyretriodów (stosowany był do zwalczania przędziorków )
- Actara 25 WG – s.a. tiametoksam z grupy neonikotynidów (stosowany był do zwalczania mszyc)
- Apollo Plus 060 OF –s.a chlofentezyna z grupy tetrazen (stosowany był do zwalczania przędziorków)
- Magus 200 SC – s.a – fenazachina z grupy chinozalin (stosowany był do zwalczania przędziorków)
- Omite 570 EW – s.a. – propargit , pochodna kwasu siarkawego (stosowany był do zwalczania przędziorków)
- Omite 30 WP – s.a. – propargit , pochodna kwasu siarkawego (stosowany był do zwalczania przędziorków)
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom firm, kilka wymienionych poniżej preparatów nie uzyskało jeszcze rejestracji na sezonie 2013 w uprawie porzeczek czarnych i nie mogą być również stosowanie w ochronie tej rośliny przed chorobami i szkodnikami :
Movento 100 SC – s.a.- spirotetramat z grupy kwasów tetronowych
- Acaramic 018 EC – s.a. – abamektyna z grupy makrocyklicznych laktonów
- Sumo 10 EC – s.a. – milbemektyna z grupy makrocyklicznych laktonów
W przypadku wykrycia niedozwolonych pozostałości substancji aktywnych (s.a) lub przekroczenia górnego progu pozostałości tj. NDP (MRL), Dział Surowcowy Firmy Bioconcept podejmie decyzję o zwrocie dostarczonego surowca wraz z doliczonymi kosztami przerobu, składowania , transportu i ew. kosztów utylizacji dokonanej za granicą. Równocześnie należy pamiętać, aby środki ochrony roślin stosować zgodnie z aktualnym programem ochorny roślin oraz informacjami podanymi na etykiecie – instrukcji stosowania.
Od redakcji:
Warto również zapoznać się z informacjami dotyczącymi możliwości stosowania niektórych preparatów w uprawach małoobszarowych, do których należy czarna porzeczka. Dotyczy to m.in. takich preparatów jak: Calypso 480 SC – karencja 5 dni (na przeziernika porzeczkowca, pryszczarka porzeczkowego liściowego, zwójke różóweczkę), Ortus 05 SC – karencja 21 dni (w czarnej porzeczce na przedziorka chmielowca, a w czerwonej i białej również na wielkopąkowca porzeczkowego) oraz Switch 62,5 WG – karencja 7 dni (szara pleśń oraz zamieranie pędów).