Nawozy dla jagody kamczackiej z wartością dodaną



Okazuje się, że bardzo dobre efekty podczas zakładania plantacji jagody kamczackiej uzyskuje się stosując przed posadzeniem roślin nawóz Perlka – cyjanamid wapnia popularnie znanym jako azotniak.

Przed sadzeniem roślin

Nawóz Perlka warto zastosować na kilka tygodni przed sadzeniem jagody kamczackiej

Jak informował Jacek Ceglarski z firmy Azelis, podczas III Międzynarodowej Konferencji Kamczackiej, cechami wyróżniającymi Perlkę są:

– spowolnione uwalnianie azotu przez dłuższy okres, co wpływa na zdrowotność i żyzność ziemi;

– największa zawartość rozpuszczonego w wodzie wapnia wśród wszystkich nawozów azotowych, który staje się szybko dostępny dla roślin;

– Perlka stymuluje i wspiera aktywność biologiczną w glebie, a to przeciwdziała problemom płodozmianowym spowodowanym przez szkodniki glebowe i choroby.

Perlka czyli cyjanamid wapnia słynie ze swojego zrównoważonego działania (długotrwałe działanie azotu). Efekt ten występuje dlatego, że w przeciwieństwie do innych nawozów azotowych pozostaje w stabilnej formie amonowej, przez co najmniej 6-8 tygodni.

Niezwykle ciekawe są również skutki uboczne stosowania nawozu Perlka są bardzo korzystne dla upraw. Jeżeli jest on stosowany zgodnie z zaleceniami, wpływa korzystnie na ograniczenie ilości: kiełkujących chwastów, patogenicznych grzybów, pasożytów, ślimaków i drutowców.

Perlka cyjanamid wapnia pozwala na zbudowanie dużej populacji pożytecznych bakterii glebowych, co z kolei powoduje wzrost aktywności biologicznej gleby.

Po zastosowaniu Perlka przed siewem lub sadzeniem należy poczekać, aż cyjanamid w całości zostanie przekształcony do azotu amonowego. Przemiana ta może mieć miejsce dopiero wtedy, gdy panują odpowiednie wilgotnościowe warunki glebowe. Warunki te mogą być poprawione poprzez płytkie wymieszanie nawozu z górną warstwą gleby. Podstawową zasadą jest okres oczekiwania: 2-3 dni na każde 100 kg/ha Perlka. Na przykład, używając 400 kg/ha cyjanamidu wapnia Perlka powinno się odczekać 8-12 dni. Jeżeli nie jest się pewnym, to należy wykonać test z wykorzystaniem rzeżuchy! Podczas aplikacji nawozu Perlka rośliny uprawne powinny być suche, ale gleba musi być wilgotna, tak żeby zapoczątkować działanie nawozu.

Przedstawiciele firmy Azelis obecni na Konferencji Kamczackiej

Dla poprawy jakości owoców

Na plantacjach już owocujących J. Ceglarski zalecał sięgać po nawozy z linie Lebosol, które nie tylko poprawiają trwałość i jakość owoców, ale również zapewniają lepszą przyswajalność makro- i mikroelementów. Nawozy te zawierają bardzo dobrej jakości aminokwasy połączone ze składnikami odżywczymi. Według J. Ceglarskiego, plantatorów jagody kamczackiej szczególnie powinien zainteresować produkt Lebosol Calcium Forte SC Plus. Jest to zawiesinowy nawóz wapniowy, zawierający wszystkie niezbędnie dodatki poprawiające właściwości cieczy roboczej (zwilżacze, adiuwanty). Wysoka zawartość wapnia i jego dobra przyswajalność dzięki dodatkowi aminokwasów i mikroelementów (mangan i cynk). Znacząca poprawa jędrności, twardości oraz trwałość pozbiorczej owoców. Nawóz praktycznie bezazotowy, zalecany do stosowania aż do zbioru owoców. Delikatny w działaniu, możliwy zabieg w trakcie kwitnienia. Dobra mieszalność z większością środków ochrony roślin. Forma mrówczanowa dodatkowo działa korzystnie na ograniczenie występowania chorób grzybowych między innymi szarej pleśni, również po zbiorze owoców. Produkt ten można stosować kilka razy od kwitnienia do zbiorów w dawce 5-7 l/ha.

Kwasy humusowe – bardzo pomocne

Wiele doświadczeń, oraz indywidualnych obserwacji producentów jagody kamczackiej, wskazują, że roślin ta bardzo dobrze reaguje na podawaniej jej kwasów humusowych poprawiających m.in. właściwości fizyczne, chemiczne oraz biologiczne gleby. Stosunkowo nowym na polskim rynku produktem zawierającym kwasy humusowe jest Solum F30. Zastosowanie go w uprawie jagody kamczackiej będzie powodowało lepszy rozrost systemu korzeniowego i lepszą dostępność w strefie korzeniowej poszczególnych składników. Szczególnie tutaj myślimy o wapniu, magnezie, żelazie jak również zwiększamy dostępność fosforu, który potrafi się w niektórych momentach uwstecznić, a szczególnie w okresie początkowym, kiedy jest chłodno, a wtedy jest on trudno dostępny dla roślin. Solum F30 firma Azelis zaleca aplikować w dawce 5 litrów na hektar poprzez fertygację, co 15-20 dni. Produkt ten można aplikować na zmianę z nawozem Radix Cal 5. Ten ostatni to nawóz wapniowy, dodatkowo ma kwasy humusowe jak również mikroelementy. Stosowanie takich produktów powoduje lepsze wykorzystanie zasobności gleby, poprawia jej strukturę oraz stymuluje lepszy rozwój systemu korzeniowego.







Poprzedni artykułMateriał szkółkarski – co trzeba wiedzieć
Następny artykułNowoczesna uprawa aronii

2 KOMENTARZE

  1. Autor napisał że „Perlka stymuluje i wspiera aktywność biologiczną w glebie” – a ja słyszałem na wykładzie że nawóz ten stosuje się żeby pozbyć się z gleby chorób To jak to jest: Perlką się niszczy to co żyje w glebie czy je „stymuluje i wspiera”?

  2. Bajki dla głupków któzy nasadzili dziadostwa i teraz tego nie mogą sprzedać.
    Cena na 2020 Panowie to 2zł takie mnie słuchy od dużych graczy dochodzą. HEHE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj