Wczesne ciągniki rolnicze

Fiat 702 z 1919 roku


Uprawiając piękny, ale i wymagający zawód ogrodnika gonimy za nowinkami technicznymi, nowoczesnością. Wyścig ten skutkuje pojawianiem się coraz to doskonalszych rozwiązań, które ułatwiają pracę i konsekwentnie podnoszą jej efektywność. Zmiany te mają charakter ewolucyjny, więc trudno jest je dostrzec. Wystawa starych ciągników na tegorocznej edycji targów Macfrut we włoskim Rimini uwidoczniła zwiedzającym to jak daleką drogę w budowie tych maszyn przebyła ludzkość na przestrzeni minionego stulecia. Poniżej kilka wybranych modeli.

Fiat w 100 letnim przekroju

Fiat 702 z 1919 roku

Marka Fiat uruchomiła produkcje modelu 702 dokładnie 100 lat temu. Pierwsze egzemplarze tych maszyn trafiły do użytku w 1919 roku. Konstrukcja ta była wzorowana na innej maszynie – Fordson F. Ciagnik odpalany był na korbę. Maksymalna prędkość wynosiła 6,6 km/h, a masa maszyny to 2835 kg. Ciągnik posiadał 3 biegi w przód i jeden wsteczny.  W różnych modyfikacjach seria 702 była produkowana do 1925 roku.

Ciagniki Fiat z serii 700 produkowane były od 1927 roku

Seria 700 zapewniła marce Fiat kontynuację w produkcji ciągników po wygaszeniu serii 702 i 703. Produkcję uruchomiono w 1927 roku. Poprawiono właściwości jezdne poprzez ograniczenie rozmiaru maszyny. Modele te także oferowały 4 przełożenia. Fiat w latach 1927 – 1950 wyprodukował przeszło 7000 modeli ciągników z tej serii. Przez długi czas była to najbardziej rozpowszechniona we Włoszech opcja dla średnich gospodarstw.

Fiat 700 B

Seria 700 B zastąpiła w 1931 roku poprzedni model – 700B. Ten ciągnik produkowany był przez kolejne 12 lat w Modenie. Ciągnik napędzany dieslem przebył pewne modyfikacje mechaniczne. Jedną z nich była zmiana korby na stałe montowanej do ciągnika na zewnętrzną, używaną tylko do rozruchu a następnie odejmowaną. Fiat wyprodukował 1396 takich maszyn.

Fiat 602

Fiat 602 był ciekawą opcją mającą w zamyśle stanowić ciągnik pomocniczy w gospodarstwach już posiadających duży ciągnik do ciężkich prac polowych. Maszyna występowała w opcji 3 kołowej, zaś seria 602 wyposażona była w 4 koła. Producent rekomendował ją do przygotowania gleby, siewów czy transportu w warunkach polowych jak i po drogach. Mógł też stanowić podstawowy/jedyny ciągnik w mniejszych i średnich gospodarstwach.

Nie tylko Fiat

Landini V30 – Velite

Podczas Macfrut 2019 w Rimini można było zobaczyć także modele innych marek. Jedną z takich maszyn był Landini V30 – Velite. Wraz z podobnym modelem Super marka dawała producentom żywności opcję wyboru pomiędzy maszyną do ciężkich prac lub większych gospodarstw (Super) oraz lżejszych robót bądź pracy na mniejszych czy średnich farmach (Velite). Samo określenie „Velite” wywodzi się z rzymskiej terminologii militarnej. Mianem tym określano oddziały wyposażone w lekkie zbroje, które poza ochroną ciała umożliwiały szybkie przemieszczanie się. Żołnierze ci wykonywali rozmaite zadania na czele zasadniczych sił.

Massey-Harris 744D z 1950 roku

We Włoszech zaprezentowano też model zagraniczny. Massey-Harris 744D. Produkowany był od 1948 roku przez kolejnych 6 lat. Początkowo nosił oznaczenie „PD” co sugerowało dieslowy silnik Perkinsa. „P” zniknęło z nazwy modelu wraz z przeniesieniem produkcji z Manchesteru do Szkocji. Do użytku trafiło ok. 17 000 takich ciągników.







Poprzedni artykułPrzed kolejnymi nasadzeniami truskawek – wskazówki warte uwagi
Następny artykułDwie branże zapraszają na Weekend piw malinowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj