Malinowe Warsztaty 2019 – Jak poprawić żyzność gleby?



Nawożenie podstawowymi składnikami typy NPK i utrzymywanie odpowiedniego pH gleby to za mało. Jeśli chcemy być konkurencyjnym na rynku świeżych owoców, konieczne jest poszukiwania  rozwiązań które mają na celu stworzyć jak najlepsze warunki do wzrostu roślin. Podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku firma Azelis bierze udział w „Malinowych warsztatach” odbywających się w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach. Przedstawiciel firmy Azelis Jacek Ceglarski przedstawił nam rozwiązania, których celem jest nie tylko dostarczenie składników pokarmowych dla roślin ale też poprawa żyzności gleby.

Poprawa żyzności gleby

Żyzność gleby to podstawowa rzecz, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę ponieważ to od niej zależy zdolność gleby do zaspokajania potrzeb żywieniowych roślin, to znaczy do przekazywania roślinom składników pokarmowych, wody, powietrza glebowego, ciepła, itp. Jeśli myślimy o żyzności gleby to myślimy również o próchnicy. Ważnym składnikiem próchnicy są kwasy humusowe.

Rola kwasów humusowych jako podstawowego składnika próchnicy jest niezwykle ważna. Poprawiają one właściwości fizyczne, chemiczne oraz biologiczne na glebę.

Gleby piaszczyste oraz lekkie po dodaniu kwasów humusowych są bardziej zasobne w składniki mineralne, zatrzymują je, nie ulegają szybkiemu wypłukiwaniu. Z kolei gleby zwięzłe rozluźniają się, a przez to składniki odżywcze lepiej się przemieszczają i są w większym stopniu dostępne dla roślin.

Czynnik chemiczny powoduje i zwiększa pojemność  wodną gleby oraz podnosi dostępność w makro- i mikroelementów po dostarczeniu kwasów humusowych. W tym roku wskazane było zastosowanie kwasów humusowych i do tego celu polecany był produkt do fertygacji Solum 30. Jacek Ceglarski zachęca do stosowania preparatu ponieważ: Powoduje lepszy rozrost systemu korzeniowego, lepszą dostępność w strefie korzeniowej poszczególnych składników. Szczególnie tutaj myślimy o wapniu, magnezie, żelazie jak również zwiększamy dostępność fosforu, który potrafi się w niektórych momentach uwstecznić, a szczególnie w okresie początkowym, kiedy jest chłodno, a wtedy jest on trudno dostępny dla roślin. Solum 30 zalecamy aplikować w dawce 5 litrów na hektar poprzez fertygację, co 15-20 dni. Produkt ten można aplikować na zmianę z nawozem Radix Cal 5. Ten ostatni to nawóz wapniowy, dodatkowo ma kwasy humusowe jak również mikroelementy. Stosowanie takich produktów powoduje lepsze wykorzystanie zasobności gleby, poprawia jej strukturę oraz stymuluje lepszy rozwój systemu korzeniowego – informuje Jacek Ceglarski.

Solidus – dlaczego warto go stosować

Jest to nawóz borowo-wapniowo-cynkowy, zalecany jest do stosowania przed kwitnieniem. Jest to okres, kiedy rośliny mają największe zapotrzebowanie na bor. Uzyskujemy w ten sposób lepsze zawiązywanie owocu, poprawę jakości pyłku, wyższą jakość i trwałość owoc. Zawarty w produkcie cynk, to aktywatorem wielu procesów zachodzących w roślinie, między innymi przemian azotu i tworzenia węglowodanów. Nawóz ten zalecany jest przed kwitnieniem w dawce 1-2 l/ha w postaci oprysku w odstępach 7-10 dniowych. Firma rekomenduje stosować go 2 do 4 razy w sezonie.







Poprzedni artykułInternational Delphy Soft Fruit Event 2019 (cz. I) – szkółkarskie trendy
Następny artykułCzas na polskie superowoce!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj