Tunelowa uprawa truskawek pozwala na uzyskanie pokaźnych zbiorów dobrej jakości owoców. Sprzyja temu precyzyjnie ułożona strategia nawożenia, dostosowana do potrzeb odmian oraz stanu wody i gleby w gospodarstwie. Jednak nawet w tak zaawansowanym systemie produkcji zmienne warunki pogodowe mogą ograniczać rozwój roślin a co za tym idzie potencjał ich plonowania. Aby zabezpieczyć je przed skokami temperatur nawożenie uzupełnić można o aplikację preparatów o właściwościach biostymulacyjnych.
Fertygacja
Program fertygacji, w prowadzonym przez nas tunelu w ramach projektu „Truskawki w tunelach”, został ułożony w oparciu o wyniki analizy składu chemicznego wody wykorzystywanej do fertygacji. W odniesieniu do wyników zdecydowałem się na włączenie do planu żywieniowego roślin nawozów z serii Dropfert. W wersji zrównoważonej zapewnia on roślinom wszystko to, czego potrzebują na początkowym etapie wzrostu. W kolejnych fazach rozwoju roślin podawane będą nawozy o innej kompozycji – informuje Grzegorz Ożarek z firmy Intermag. Dodaje, że lustracja plantacji, którą wykonał wykazała, że truskawki są właściwie odżywione.
Skoki temperatury wyzwaniem
Dni ciepłe i słoneczne mieszają się z pochmurnymi i chłodniejszymi. Takie zróżnicowanie nie sprzyja harmonijnemu wzrostowi truskawek. Aby wspomóc rośliny zamierzamy zastosowywać tu produkty takie jak Optysil, Tytanit czy Bactim Fertimax – mówi doradca z firmy Intermag. Pierwszy z wymienionych przez niego preparatów zawiera krzem. Pierwiastek ten pomaga roślinom zachować dobrą kondycję, wzmaga jej odporność na niektóre patogeny. Tytanit zawiera tytan. To aktywator i stymulator roślin. Z kolei Bactim Fertimax polepsza jakość gleby, ułatwia truskawce pobieranie składników pokarmowych z niej. Wiele szczegółowych informacji odnośnie żywienia truskawek, choć nie tylko, można uzyskać poprzez obejrzenie poniżej załączonego filmu: