Uprawa malin na zagonach ściółkowanych agrowłókniną



Uprawa malin na zagonach ściółkowanych agrowłókniną daje wiele korzyści. Podstawowa to brak problemów z chwastami. Plantacje polowe malin w projekcie Malinowe Factory są obecnie zakładane tylko na zagonach ściółkowanych agrowłókniną. Co to daje? Zapraszamy na film.

Uprawa malin na zagonach ściółkowanych agrowłókniną, wydawać by się mogła nieuzasadniona. Jest to jednak błędny pogląd. Po kilku latach doświadczać prowadzonych w ramach projektu Malinowe Factory, okazuje się, że ściółkowanie zagonów w uprawie malin jest najbardziej wskazane. Ściółki nieorganiczne, takie jak agrowłóknina i mata polipropylenowa, mają wiele zalet. Ograniczają zachwaszczenie, zwiększają zarówno plony oraz wielkość owoców, jak i dostępność składników pokarmowych. Najbardziej dostrzegalną cechą ściółek syntetycznych jest jednak podwyższanie temperatury i wilgotności gleby – wyjaśnia dr Paweł Krawiec w artykule jaki ukazał się w 5 numerze tegorocznego Jagodnika (kliknij ten link).

Do zastosowanie w uprawie malin Tomasz Poliszak zaleca agrowłókninę czarną Pegas Agro o gramaturze 50 g/m2 z firmy Agrimpex. Zastosowanie ma tu materiał o szerokości 120 cm, gdzie po uformowaniu otrzymuje się zagon o szerokości około 80 cm (po około 20 cm zostaje obsypane ziemią). Dodatkowo kupując tkaniny z firmy Agrimpex możliwe jest zamówienie usługi rozkładania agrowłókniny i formowania zagonów specjalną maszyną, przy użyciu której można jednocześnie rozłożyć linie kroplujące, a w samej tkaninie wyciąć otwory na rośliny. W przypadku malin najbardziej uzasadnione jest sadzenie roślin w rozstawie co 50 cm.

Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex poleca do ściółkowania agrowłókninę Pegas AGRO

Agrimpex oferuje również agrotkaniny propylenowe do ściółkowania.  Nowością jest tu agrotkanina w kolorze biało czarnym, gdzie dzięki specjalnemu splotowi uzyskuje się bardzo dobrą przepuszczalność dla wody i powietrza. Zaletą agrotkaniny jest również zdecydowanie dłuższa żywotności niż agrowłókniny, zatem polecana jest ona do upraw wieloletnich takich jak uprawy borówki, jagody kamczackiej czy innych krzewów.

Wyniki doświadczeń z zastosowaniem różnych ściółek zostały przedstawione w najnowszym numerze Jagodnika (link)

Wszystkich zainteresowanych nowoczesną uprawa malin zapraszamy na półfinałowe spotkanie w ramach Malinowego Factory 2018, już 17 czerwca. Szczegóły i rejestracja są TUTAJ. Spotkanie finałowe odbędzie się 26 sierpnia 2018 roku.







Poprzedni artykułJaka będzie przyszłość jagodowego rynku w Polsce?
Następny artykułXXI Międzynarodowe Sympozjum KUPS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj