Premierowa degustacja podczas VI Konferencji Borówkowej



Specjalną atrakcją kolacji, którą podsumujemy pierwszy dzień Konferencji Borówkowej 2018 będzie degustacja piw rzemieślniczych z Browaru Stu Mostów. Wśród nich prawdziwa premiera –  ART#16 Blueberry Foreign Extra Stout Nitro – pierwsze na świecie piwo borówkowego nagazowanwgo azotem. To oficjalny trunek VI Konferencji Borówkowej. Prezentacji każdego z piw dokonają piwowarzy Browaru Stu Mostów. Wspólnym celem promocja borówki, owoców jagodowych, rzemieślniczych wartości i sposobu myślenia, który stoi za sukcesami Polaków. Partnerzy – Polish Berry Cooperative i Browar Stu Mostów – są aktywnymi promotorami współpracy ponad istniejące formaty. W przypadku Browaru są to Piwne Mostów z czołówką europejskich browarów rzemieślniczych.

Zaczniemy borówkowym Berliner Weisse, którego premiera odbiła się dwa tygodnie temu w Berlinie na Fruit Logistyce. Jako drugie spróbujemy Pale Ale – piwo na amerykańskich chmielach, niezmienna wizytówka kraftu. Na finał, wraz z Polish Berry Cooperative zaprosimy do degustacji ART#16 Blueberry Foreign Extra Stout Nitro – pierwszego na świecie piwa borówkowego nagazowanwgo azotem.

SALAMANDER Blueberry Berliner Weisse

Wstępem będzie Berliner Weisse z dodatkiem borówek odmiany Chandler, zbieranej na plantacjach Polish Berry Cooperative. Piwo o niskiej zawartości alkoholu, ale za to z przebogatą historią i rzemieślniczym akcentem. To Berliner Weisse – kwaśne, jasne piwo pszeniczne, warzone w Berlinie od wieków. To aperitif w świecie piwa. Znakomite piwo na lato, które w zimowy wieczór wspaniale zastąpić może szampana. Szczególnie, jeśli warzone jest z dodatkiem owoców, świetnie urozmaicających ten styl. Dodatek owoców to znak czasów i ciekawy trend w piwowarstwie rzemieślniczym. Urozmaicamy style piwne przez dodatek najwyższej jakości owoców, w całości – ze skórką i pestkami, w formie 100% przecierów, bez dodatku żadnych konserwantów. To technika, której koncerny się boją, której nigdy nie wykonają ze względu chociażby na koszty i problemy technologiczne. My się tego nie obawiamy, właśnie tego chcemy i pokazujemy jak powinny smakować piwa owocowe – bez chemii, bez słodzików, barwników i aromatów. Ze stylu Berliner Weisse Browar Stu Mostów uczynił już swoją wizytówkę. Zwieńczeniem doświadczeń jest borówka, która wprowadziła przepiękny jasnofioletowy kolor, delikatny, słodki aromat i uwydatniła nieco kwaśność tego stylu. Prawdziwie smakowity i orzeźwiający aperitif. Zapraszamy!

Borówkowy Berliner Weisse zadebiutował w Berlinie pod marką Salamander. To marka stworzona by pokazać moc spotkania przy piwie, przyjaźni i szacunku. Salamander to stary piwny zwyczaj i toast, który powstał na początku XIX w. we Wrocławiu. Zwyczaj kultywowany i praktykowany do dziś w czasie biesiad w kręgach niemieckich korporacji studenckich. Produktowo to piwa nowofalowe.

SALAMANDER Pale Ale

Drugi piwem – mogłoby się wydawać – już klasyka piwowarstwa, Pale Ale. Jasne piwo górnej fermentacji, opoka brytyjskiego browarnictwa. Piwo codzienne, dobre niemal do każdej potrawy, ale przede wszystkim odpowiednie na wieczór. Zawsze doskonale pijalne. Warzymy je z dodatkiem tego, od czego rozpoczęła się piwna rewolucja – amerykańskiego chmielu. I to w dużych ilościach. Tym, w latach 70’ XX wieku, chciano się przede wszystkim odróżnić od koncernów – dodatkiem większej ilości chmielu, i to w swojej pełnej postaci, a nie w formie goryczkowego ekstraktu dodawanych w „cząsteczkach na milion”. To również chmiel, który trafia do piwa na późnych etapach produkcyjnych, przy użyciu metody zwanej „chmielenie na zimno” – czyli nowatorski sposób dodawania tej aromatycznej rośliny w tanku leżakowym, przy niskich temperaturach, aby wyekstrahować olejki aromatyczne z szyszki chmielowej. A są to aromaty niebanalne – amerykańskie chmiele oferują nuty owoców cytrusowych, tropikalnych, nut żywicznych, sosnowych i wiele innych, zależnych od konkretnej odmiany (a są już ich setki!). Właśnie te aromaty znajdziecie w tym piwie. Pamiętajcie cały czas – że to wszystko zasługa chmielu odmiany Simcoe (nuty żywiczne i sosnowe) oraz Mosaic (nuty owocowe, tropikalne). Piwa mocno chmielone to po dziś dzień, po przeszło 40 latach od rozkwitu piwnej rewolucji, nadal podstawowa siła napędowa browarów rzemieślniczych. Czy to w piwie typu Pale Ale, czy w American India Pale Ale (AIPA), czy w wersjach Podwójnych i Potrójnych (Double i Triple IPA) – to właśnie nowofalowy chmiel gra pierwsze skrzypce.

ART#16 Blueberry Foreign Extra Stout Nitro

Trzecie piwo to coś nieoczywistego. Połączenie ciemnego piwa i owoców. Nietypowe i zaskakujące. Podstawę stanowi Foreign Extra Stout. Mocniejsza i bardziej wyrazista wersja Stout’u, czarnego piwa z Wysp Brytyjskich. W czasach kolonialnych – ciemny klasyk eksportowy, wysyłany do wielu zamorskich krajów. Historycznym dodatkiem do tego piwa jest niesłodowane, palone ziarno jęczmienia, które według legendy, powstało przez przypadek, przy pożarze w jednej przybrowarnej słodowni. Dodane do piwa, nadało nietypowe nuty ciemnej czekolady, pumpernikla, kawy zbożowej, a nawet lekkiego popiołu z ogniska. Wzbogacone w owoc borówki dało coś nieoczekiwanego. Palone nuty wkomponowują się w owocowość – nie tak oczywistą jak chociażby w Berliner Weisse, ale intrygującą. Przy intensywniejszym piwie, pełniejszym w aromaty od słodów, borówka jest wyczuwalna bardziej jako nuty ciemnych owoców jagodowych – nie tylko borówki, ale również jeżyny i porzeczki. To ciekawi i zmusza do refleksji. W pewnym momencie mamy wrażenie, że w szkle znajduje się nie piwo, a czekoladowy gorzki tort, z polewą owocową. Połączenie rzadkie, ale jest to świadectwo, że lubimy eksperymentować, bo możemy – takie jest piwowarstwo rzemieślnicze. Do tego NITRO – specjalna technologa nasycania azotem, miast zwyczajowo dwutlenkiem węgla. Efekt zastosowania azotu do wysycenia piwa wyjątkowa aksamitna tekstura. Więcej o ART#16 http://jagodnik.pl/oficjalne-piwo-vi-miedzynarodowej-konferencji-borowkowej

Obok walorów smakowych inspiracją jest również etykieta ART#16. Widać na niej pojedyncze punkty łączące się w różnych konfiguracjach. Są punkty niebieskie, malinowe i żółte. Są metafora konsolidacji, współpracy, wspólnych celów, wizja rozwoju rynku i konsumentów. Wszystkim nam chodzi o wartości, obronę półki, kreowanie zachowań zakupowych i konsumpcyjnych. Dlatego Konferencja Borówkowa patronuje tej inicjatywie. Mamy nadzieję, że degustacja i premierowe piwo zrobi wrażenie. Będziemy podkreślać, mamy nadzieję, że będzie to inspiracją do kolejnych tego typu kooperacji.

Marka ART buduje mosty pomiędzy ludźmi i pomiędzy stylami piwa. Jest dobrą wizytówką kraftu. Browar Stu Mostów warzy pod nią piwa z innymi browarami. Wśród są takie tuzy jak Camba, Naparbier, Jopen, DeMolen czy brytyjski Siren. Obok niej Browar tworzy „Piwne Mosty”. To coś więcej niż wspólne warzenie i wymiana doświadczeń piwowarów. Celem jest wzbogacenie piwnej kultury. To zawsze most kulinarny i wzbogacenie wiedzy o foodpairingu – łączeniu piwa z jedzeniem. Więcej o tych doświadczeniach na stronie https://100mostow.pl/piwnemosty

Browar Stu Mostów

Pierwszy po latach klasyczny miejski browar rzemieślniczy we Wrocławiu, z otwartym pubem, z którego można obserwować cały proces produkcji. Został zbudowany aby produkować rzemieślnicze piwo i aby pokazywać, czym różni się taka produkcja od przemysłowej. Powstał z tęsknoty za slow, satysfakcją z tego co się robi, za prostszym i wolniejszym życiem. Założony został przez Arlettę i Grzegorza Ziemian, którzy wybrali Wrocław jako swoje miejsce do życia.

Wrocław ma 800 letnią tradycje browarniczą i wyrasta na Stolice Dobrego Piwa. We Wrocławiu powstaje dziś najwięcej browarów rzemieślniczych czy restauracyjnych. Tu jest najstarszy i największy Festiwal Piwny, najważniejszy piwny event – Beer Geek Madness, od lat branżowa Impreza Roku. Miasto przyciąga czołówkę piwowarów z całego świata. Wspólne projekty są okazją by prezentować tradycje i talenty. Browar Stu Mostów został uznany za kraftowe Ferrari. Wielu ludzi z branży uznaje go za najładniejszy w kraju. Potwierdzamy opinie, że jest piękny i że jest wizytówką rzemieślniczego Wrocławia. Browar warzy pod trzema markami – WRCLW, Salamander i ART. Cieszymy się, że zdegustujemy piwo każdej z nich. Zapraszamy. Więcej na stronie Konferencji – http://www.konferencjaborowkowa.pl

 







Poprzedni artykułKonkurencyjność polskich malin
Następny artykułBłędy w gruntowej uprawie truskawki i możliwości ich uniknięcia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj