Tegoroczna edycja projektu Malinowe Factory związana jest z kolejnymi nowościami technologii uprawy malin, zarówno w uprawie gruntowej jak i tunelach. By można je było w pełni zaprezentować już 18 czerwca w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach odbył się półfinał tegorocznej edycji. Finałowe spotkanie jak zawsze odbędzie się w ostatnią niedzielę sierpnia (27 sierpnia). Zarejestruj swój udział już dziś.

Malinowe Factory 2017

Projekt Malinowe Factory realizowany jest w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach, gdzie uprawa malin prowadzona jest w połączeniu z licznymi doświadczeniami produktowymi i technologicznymi. Nic więc dziwnego, że chętnie przybywają tu wszyscy zainteresowani profesjonalną uprawą malin. Głównymi partnerami tegorocznego projektu są firmy Bayer, Haygrove, Kubota, Osadkowski SA oraz Yara, a w gronie pozostałych partnerów są: Agrosimex, Agronom Plants, Agrimpex, Arysta, Azelis,  BASF, BioGen, Ceres, Koppert, szkółki Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Kusibab, Gospodarstwo Ogrodnicze Aleksandra Kusibab-Wyka I Marcin Wyka, Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice Paulina Kusibab-Popowicz I Mirosław Popowicz oraz Poland Plants, Rubus i firma Syngenta. Z większością z nich można było spotkać się podczas półfinałowego spotkania.

Maliny w tunelu

Uczestnicy podzielni na grupy mogli zwiedzić wszystkie prowadzone w gospodarstwie doświadczenia. Najbardziej intersujący był spacer po tunelu dostarczonym na cele projektu przez firmę Haygrove w którym zgromadzono bogatą kolekcję odmian malin owocujących na pędach tegorocznych oraz maliny owocujące na pędach dwuletnich. Te pierwsze pozostawiono na owocowanie z dwuletnich pędów, które w trakcie spotkanie właśnie się odbywało. Można było zatem porównać potencjał plonotwórczy i jakość owoców poszczególnych odmian. Na uwagę zasługiwała tez bardzo dobra kondycja i zdrowotność roślin co było zasługa prawidłowo prowadzonej ochrony oraz nawożenia opartego na fertygacji i produktach firmy Yara (Kristalon niebieski, Kristalon czerwony, Krista MAG i Calcinit).

Prezentacje polowe

Na plantacjach polowych również było co oglądać. Obok tunelu rosła odmian Polana, której historia sięga 2003 roku. Mimo swojego wieku rośliny cały czas są w dobrej kondycji, nawet w tym sezonie. Plantacja posadzona wiosną 2003r. w rozstawie 3,5 x 0,5m. W sezonie 2017 r. plantacja została zniszczona przez mrozy, które wystąpiły z 17 na 18 kwietnia. 19 kwietnia plantacja została wykoszona i przykryta agrowłókniną 2 3g/m2. Włóknina została zdjęta 2 czerwca.

Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer przedstawiał zalecenia dla ochrony malin przed chorobami i szkodnikami

Na plantacji będą oceniane programy biostymulujące, żywienia pozakorzeniowego oraz możliwości ochrony malin z wykorzystaniem preparatów biologicznych. Badane są nawozy: Fertiactyl Starter, Fertileader Vital, Gold, Elite, Axis, Gold produkty pochodzenia biologicznego: Rewital, Guard, Superplon K, Serenade ASO oraz programy chemiczne oparte na nowych fungicydach: Luna Experience i Luna Sensation w połączeniu ze standardami.

Na tej plantacji prezentacji dokonała firma Kubota pokazując zarówno typowe ciągniki sadownicze M7040 i jak i mniejsze modele BX2550, BX2420.

 

Na kolejnej polowej plantacji Polane zaprezentowane zostały doświadczenia nawozowe. Pierwsze prowadzone przez Arystę ma na celu porównanie programu uwzgledniającego takie produkty jak Goteo, Goemar BM 86, Vaxiplant SL i Pyrus z programem kontrolnym i standardowym.

Bartłomiej Sobaszek z firmy Arysta przedstawił program nawożenia i ochrony malin

Celem doświadczenia prowadzonego na potrzeby firmy Agrosimex jest określenie efektywności programu nawożenia opartego na fertygacji po uwzględnieniu składu roztworu glebowego. Kontrolą jest standardowe nawożenie posypowe. W fertygacji uzględnione sa takie nawozy jak ASX CaTS i Rosasole.

Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex mówił o fertygacji malin

Nowe plantacje i technologia uprawy malin w gruncie

Kolejna będąca dopiero w trakcie zakładania kwatera ma być poligonem doświadczalnym dla kilku odmian.  Kwaterę zaczęto zakładać 3 czerwca 2017 r. z sadzonek doniczkowanych w rozstawie 3,0 m x 0,5m. Na plantacji będą prowadzone obserwacje wybranych odmian owocujących na pędach jednorocznych z kolekcji tunelowej uprawianych na podniesionych zagonach ściółkowanych czarną agrowłókniną oraz bez ściółki. Do kwatery wybrano odmiany: ‘Polana’, ‘Polka’, ‘Polonez’, ‘Poemat’, ‘Enrosadira’, ‘Sugana’, ‘Heritage’. Obserwowane będą również dwa typy sadzonek: pochodzące z kultur tkankowych (in vitro) oraz rozmnażane poprzez ukorzenianie zielnych sadzonek korzeniowych. Badany będzie ponadto wpływ stosowania Perlki przed założeniem plantacji na wzrost i plonowanie roślin oraz produktu humusowego H-850 WG. Sadzonki na potrzeby projektu dostarczyła firma Agronom Plants, Poland Plants oraz Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice Paulina Kusibab-Popowicz i Mirosław Popowicz. Rośliny sadzone na zagonach wyściółkowanych czarną agotkaniną dostarczoną przez firmę Agrimpex.

Podziw wzbudzała również kwatera odmiany polana założono w ubiegłym roku z sadzonek doniczkowanych plug plants z firmy Rubus. Na plantacji prowadzone jest doświadczenie z wpływem ściółkowania rzędów maliny na plonowanie i wzrost roślin oraz z różną gęstością sadzenia roślin w systemie dwurzędowym oraz jednorzędowym. W tym roku prowadozne są również doświadczenia związane z fertygacją produktami firmy Timac Agro.

Finałowe spotkanie odbędzie 27 sierpnia. Zarejestruj swój udział już dziś.

Pełna relacja z Malinowego Factory już w najbliższym numerze czasopisma Jagodnik. Zamów Prenumeratę.








Poprzedni artykułOchrona truskawek od początku do końca
Następny artykułSzkodniki glebowe w uprawie truskawki – biologiczne zwalczanie opuchlaków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj