Jagodnik 6/2016 już w sprzedaży



W ubiegłym roku do rąk prenumeratorów trafiło już 8 numerów czasopisma i tak też będzie w 2017 rok. Dla tych, którzy chcą odnowić prenumeratę, przygotowaliśmy kilka jej pakietów do wyboru, a także specjalny jagodowy Kalendarz na 2017 rok oraz uaktualnione wydanie Programu Ochrony Roślin Jagodowych – otrzymacie je Państwo wraz z pierwszym numerem „Jagodnika” w nadchodzącym roku – więcej informacji o warunkach prenumeraty dostępne jest w szóstym tegorocznym numerze oraz e-sklepie, gdzie można zamówić prenumeratę przez internet. Przypominamy także o trwającym konkursie dla prenumeratorów czasopisma „Jagodnik” (zobacz).

Już padł kolejny rekord! – TSW 2017
Na początku roku (11-12 stycznia 2017 r.) zapraszamy na TSW, które będą się odbywały w PTAK Warsaw Expo w Nadarzynie k. Warszawy. Najnowsza edycja już zapowiada się rekordowo jeśli chodzi o liczbę wystawców, których będzie ponad 240. Większa niż poprzednio będzie również powierzchnia wystawiennicza – 15 000 metrów kwadratowych. Warto zaznaczyć, że minioną edycję TSW odwiedziło blisko 12 000 osób. Dlatego nie może Was i tym razem zabraknąć na tym największym wydarzeniu skupiającym branżę ogrodniczą.

Elsanta’ na dwa zbiory
jagodnik_6_2016 (13)Michel van Doorn wspólnie z żoną Izabelą prowadzi firmę Miza Fruits zlokalizowaną w Gniewkowie. Od początku postawiono na sterowaną uprawę w tunelach i wybrano do niej odmianę ‘Elsanta’. W tym roku w testach znalazły się także dwie odmiany: ‘Malling Centenary’ oraz powtarzająca owocowanie ‘Harmony’.

 

Truskawki w polu, pod daszkami i w tunelach

jagodnik_6_2016 (16)Gospodarstwo należące do Witolda Kuleszy, a prowadzone obecnie wspólnie z synem Łukaszem, ma długoletnie tradycje związane z produkcją ogrodniczą. Truskawki początkowo uprawiano tradycyjnie w polu, ale w ostatnich latach nastąpił znaczny postęp w produkcji i rozpoczęto uprawę truskawkę pod daszkami oraz w tunelach foliowych.

Produkcja i ceny owoców jagodowych w Polsce w 2016 roku

Według „Przedwynikowego szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2016 r.” opublikowanego przez GUS we wrześniu br., spośród owoców jagodowych jedynie zbiory truskawek były niższe niż w 2015 r.

Sympozjum w Kanadzie

jagodnik_6_2016 (8)W dniach 13-17 sierpnia w sercu francuskiej Kanady, w prowincji Quebec odbyło się VIII Międzynarodowe Sympozjum Truskawkowe. W porównaniu z dwoma poprzednimi – w Huelvie w Hiszpanii (2008 r.) i Pekinie w Chinach (2012 r.) – było to wydarzenie o wiele skromniejsze, jednak jak zawsze bardzo interesujące.

Rumba’ dobra alternatywa dla ‘Honeoye’

jagodnik_6_2016 (5)‘Rumba’ to znana i ceniona holenderska odmiana truskawki. Owocuje ona na początku czerwca, a w ciągu ostatnich lat potwierdziła swoją przydatność do uprawy w chłodniejszych regionach Europy, takich jak Skandynawia oraz centralne i północne Niemcy.

 

Od produkcji owoców do produkcji sadzonek

jagodnik_6_2016 (12)Firma Verpaalen Soft Fruit Plants w Rijsbergen w Holandii to rodzinne przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją zarówno owoców, jak i sadzonek truskawek oraz malin. W ostatnim czasie oferowany asortyment powiększa się o jeżyny, a wraz z pojawieniem się nowego, odwirusowanego materiału czerwonej porzeczki.

 

Aminokwasy w malinach

jagodnik_6_2016 (7)O tym, że warto wdrażać nowości w uprawie malin, przekonała się Aneta Rutkowska z miejscowości Śródborze koło Opatowa. W tym roku na plantacji odmian m.in. ‘Laszka’ oraz ‘Polana’ po raz pierwszy zastosowała polskie produkty na bazie aminokwasów. Zaskoczeniem dla właścicielki była znaczna poprawa wzrostu roślin, ich plonowania oraz jakości owoców.

Kiedy będą nowe polskie odmiany maliny?

jagodnik_6_2016 (10)Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o., której pracownicy za cel postawili sobie wprowadzenie na rynek nowych odmian roślin jagodowych, działa na rynku od ponad 4 lat. Jak na firmę hodowlaną jest to krótki okres, jednak – dzięki zaangażowaniu pracowników i znacznemu doświadczeniu w hodowli roślin jagodowych – udało się zbudować duże programy dla takich gatunków, jak truskawka, malina i jeżyna.

Borówki po chorwacku


IMG_7780jagodnik_6
Liderzy, pionierzy i pasjonaci. Tak można scharakteryzować Hannę i Jana Karwowskich, którzy uprawie borówki poświecili większość swojego życia. Zakładali jedne z pierwszych plantacji tego gatunku w Polsce, w borówkowy biznes wciągnęli swoje dzieci i ciągle podejmują nowe wyzwania. Jednym z nich jest uprawa borówek w Chorwacji.

Z ekologicznej produkcji dla plantacji konwencjonalnych

jagodnik_6_2016 (9)Presja ciągłego podnoszenia poprzeczki dla jakości owoców w produkcji borówki wysokiej powinna przyczynić się do chęci zaczerpnięcia choćby kilku wzorców z uprawy ekologicznej. Ich wprowadzenie na konwencjonalne plantacje borówki może okazać się bardzo łatwe i proste, a może spowodować obniżenie kosztów produkcji oraz zaprocentować poprawą jakości i bezpieczeństwa owoców.

Dalszego plony borówki w 2016 roku były niskie?

jagodnik_6_2016 (14)Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie, dlaczego plony borówki w mijającym sezonie na większości plantacji były niższe od oczekiwanych? By na nie odpowiedzieć, należy się cofnąć do 2015 roku i przeanalizować warunki pogodowe, jakie panowały w drugiej części sezonu wegetacyjnego oraz przypomnieć sobie, jak w tym czasie traktowane były rośliny.

 

 

Jagodowe z Lubelszczyzny

jagodnik_6_2016 (15)Lubelszczyzna jagodowymi słynie. Dzięki takim podmiotom, jak Grupa Producentów Owoców i Warzyw Fruvitaland Sp. z o.o., która ma swoją siedzibę w Piotrowinie, możliwe jest rozwijanie tutaj produkcji owoców deserowych. Jak podkreśla Rafał Szmit, prezes zarządu tej spółki, owoce jagodowe są obecnie strategicznym kierunkiem rozwoju ich działalności.

Czynniki warunkujące wysokie plony aronii

jagodnik_6_2016 (11)Powszechnie przyjęło się, że uprawa aronii jest łatwa i w zasadzie każdy może się nią zająć. Aby jednak uzyskać naprawdę wysokie plony, które w sprzyjających latach mogą przekroczyć nawet 15 t/ha (fot. 1), trzeba się jednak do uprawy po prostu przyłożyć. Wszelkie zaniechania czy pozorne oszczędności będą mieć wpływ na wynik finansowy prowadzenia plantacji.

Ukraińskie plantacje jagodowe

jagodnik_6_2016 (6)Produkcja roślin jagodowych w ostatnich latach silnie rozwija się nie tylko w Polsce, ale również na Ukrainie. Tamtejsze plantacje często zakładane są przez firmy, które – jak się wydaje – nie liczą się z wielkością inwestowanego kapitału, a wzorem dla nich są duże farmy jagodowe prowadzone w zachodniej Europie. Powstają także małe gospodarstwa, które co roku zwiększają swój areał, wdrażając nowe odmiany i technologie.

Kombajnowy zbiór malin

jagodnik_6_2016 (19)W miejscowości Jasionka 9 lipca firma Agronom Plants – wyłączny dystrybutor serbskich kombajnów Kokan w Polsce – zorganizowała pokaz maszynowego zbioru na plantacji malin „letnich” odmiany ‘Cowichan’.

 

Maszyny do uprawy jagodowych

jagodnik_6_2016 (17)Dla producentów maszyn oferujących swe produkty na polskim rynku wystawa Agro Show, która corocznie odbywa się w Bednarach pod Poznaniem, stanowi ważne wydarzenie. Nic dziwnego, gdyż te 3-dniowe targi odwiedza ok. 140 tysięcy zwiedzających. W ich trakcie wielu wystawców zaprezentowało zarówno sprzęt niezbędny do prac przygotowawczych na kwaterach, jak i maszyny potrzebne do pielęgnacji plantacji oraz do zbiorów.

Zakładanie plantacji jagody kamczackiej (cz. II)

jagodnik_6_2016 (2)Przystępując do sadzenia krzewów jagody kamczackiej trzeba wybrać właściwy system, zaplanować rozkład i ukierunkowanie rzędów, oraz posiadać materiał nasadzeniowy. Warto też już na tym etapie zaplanować lub nawet wykonać system nawadniania/nawożenia plantacji.

 

Jak daleko na południe można uprawiać hascap?

jagodnik_6_2016 (4)Wielu plantatorów na południu Kanady i USA, a także w innych krajach świata próbuje uprawiać suchodrzew jadalny, tzw. hascap, czyli jagodę kamczacką, w ciepłych rejonach. Są jednak problemy, które utrudniają uprawę tego gatunku w takim klimacie. Dr Bob Bors z kanadyjskiego ośrodka hodowli Lonicera caerulea opisał je w swoim artykule. Poniżej przytaczam jego opinię na ten temat.

Nawadnianie jagodowych (cz. I) – planowanie instalacji

jagodnik_6_2016 (3)Mijający rok, choć nie aż tak suchy jak poprzedni – 2015, w którym wystąpiła rekordowa susza, także charakteryzował się okresami bez deszczu. Były one zbyt długie, by mogły pozostać bez wpływu na kondycję roślin, nie wspominając już o plonowaniu. Wiele informacji dotyczących nawadniania plantacji można było uzyskać odwiedzając w dniach 10-11 września XVIII Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe, które odbywały się w Gołuchowie koło Kalisza.

Jagodowe na zielono

jagodnik_6_2016 (1)24. Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to Życie”, odbywająca się w Warszawie w dniach 1-3 września w EXPO, była miejscem prezentacji materiału szkółkarskiego zarówno polskich, jak i zagranicznych producentów. Wśród 325 firm, które wzięły udział w tegorocznej edycji wydarzenia, nie zabrakło i oferujących jagodowe w zielonej postaci.

Zagospodarowanie produktów pszczelich

jagodnik_6_2016 (18)Począwszy od ostatniego numeru z 2015 roku, przez cały obecny sezon na łamach „Jagodnika” zamieszczane były porady pasieczne. Teraz nie tylko na plantacjach, ale i na pasieczyskach zlokalizowanych w ich pobliżu trwa cisza, panuje spokój. W oczekiwaniu na wiosenne obloty można zająć się dystrybucją produktów pszczelich, co przy okazji wspomoże także domowy budżet.

Truskawkowy sezon 2016 – jaki był?

Zima pomału puka do naszych drzwi i na nasze plantacje. Na polach praca wre, ostatnie nasadzenia i intensywne okrywanie upraw folią oraz włókniną. Przeprowadzamy również ostatnie w tym roku zabiegi herbicydowe oraz fungicydowe. Mamy chwile czasu na przemyślenia, podsumowanie sezonu 2016 i ułożenie strategii na przyszłość…

 

Jagodnik_prenumerata_2017







Poprzedni artykułBezpieczeństwo w nawożeniu malin
Następny artykułDziałania na rzecz wyższych cen owoców aronii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj