Wiosną na plantacjach borówki



Kolejne spotkanie Klubu borówkowego prowadzonego przez firmę Agrosimex, odbyło się 22 marca w Małej Wsi. Oprócz części typowo wykładowej, podczas spotkania plenerowego można było zapoznać się z techniką cięcia i dowiedzieć się jakie pierwsze zabiegi trzeba wykonać na plantacjach.

Dobrze przygotowane stanowisko pod uprawę borówki

Dr Paweł Krawiec z UP w Lublinie/Horti Team, mówiąc o wymaganiach borówki zwracał uwagę na dobre przygotowanie stanowiska pod uprawę tej rośliny. Przede wszystkim należy dobrze spulchnić glebę niszcząc podeszwę płużną oraz wprowadzić do gleby dużo materii organicznej, co jest niezmiernie ważne przy uprawie borówki. Warto też przy wyborze stanowiska, ocenić je pod kątem obecności pędraków i opuchlaków, które w późniejszym okresie po posadzeniu roślin, mogą czynić bardzo dotkliwe szkody. Trzeba pamiętać, że szkodliwe dla borówki mogą być silne wiatry, które w okresie zimy mogą przyczyniać się do  przemarzania pędów, a w trakcie wzrostu owoców powodować ich obcieranie się, przez co tracą na wartości handlowej. Dlatego na plantacjach borówki wskazane jest zakładanie osłon przeciwietrznych.

Dr Paweł Krawiec mówił o wymaganiach borówki wysokiej w uprawie

Trzeba zadbać o zapylenie

Bardzo ważne w przypadku borówki jest też dobre zapylenie kwiatów, a by było możliwe konieczne jest wprowadzanie owadów zapylających na plantacja. Wśród naturalnie występujących owadów, największe znaczenie z punktu widzenia zapylenia borówki mają trzmiele. Najlepiej gdy na plantacjach występują różne owady – gdy jest chłodno, deszczowo, wietrznie – latają trzmiele, podczas gdy pszczoły i murarka najintensywniej pracują w trakcie ciepłej i słonecznej pogody. Trzmiele są bardzo pracowite – jeden odwiedza 13-15 kwiatów/minutę, podczas gdy pszczoła miodna – dwukrotnie mniej. Trzmiele można wprowadzać w postaci specjalnych uli, przy czym powinny być wprowadzone na plantację przed rozpoczęciem kwitnienia. Warto też zwrócić uwagę jak wyglądają gniazda w środku – gdy są przegryzione, oznacza że ul został przegrzany w trakcie transportu (może to stanowić podstawę do reklamacji). Ustawiając ule na plantacji należy je dobrze zabezpieczyć przed słońcem, i najlepiej ustawić na podwyższeniu by zabezpieczyć przed dostępem mrówek. Pszczoły wygrywają swoją liczebnością – na jeden ha powinno przypadać 2-3 do nawet 4-6 rodzin pszczelich. Jednak w ich przypadku pracę hamują niskie temperatury (poniżej 10°C) i wiatry (powyżej 30 km/ha). Atrakcyjność kwiatów dla borówki można zwiększyć stosując atraktanty. Ich stosowanie, jak potwierdzają doświadczenia dr Pawła Krawca, sprzyja lepszej penetracji całej plantacji przez owady zapylające, zwłaszcza gdy warunki do ich pracy nie są zbyt sprzyjające. Efektem tego było lepsze zawiązanie owoców, większa liczba nasion i masa owoców a tym samym wzrost plonu.

Nawożenie wielokierunkowe

Michał Malicki, koordynator Klubu Jagodowego, przypomniał że dla utrzymania odpowiedniego odczynu gleby na plantacjach borówki, bardzo istotny dobór nawozów powinien być bardzo przemyślany. Polecane są tu takie nawozy jak siarczan amonu, mocznik, czy specjalne produkty jak Microstar PMX czy ASX CaTS – tiosiarczan wapnia. Jako pierwszy nawóz doglebowy M. Malicki zalecała wieloskładnikowy, bezchlorkowy Rosafert 10-8-24 lub 12-12-17 na plantacje młodsze z niższą zawartością fosforu,w dawce 300 kg/ha. W przypadku borówki problemem okazuje się pobieranie fosforu, który to pierwiastek w warunkach niskiego odczynu jest trudno dostępny dla roślin. Problem ten rozwiązuje Microstar PMX, zawierające fosfor połączony z kwasami humusowymi, polecany w dawce 30-40 kg /ha. Do jego aplikacji stworzony został specjalny rozsiewacz, którym nawóz dawkowany jest w rzędy roślin. Rozsiewacz taki można wypożyczyć od firmy kupując nawóz Microstar. W latach suchych podlewanie czystą wodą nie jest wystarczające i dlatego warto prowadzić fertygacją. Do tego celu M. Malicki polecał całą grupę nawozów kompleksowych Rosasol. Kontrolę nad fertygacją można zapewnić mierząc roztwór glebowy, do pobierania którego służą specjalne sączki  umieszczane w rzędach roślin.  Pomiary takie najlepiej jest wykonać w połowie maja, połowie czerwca i połowie lipca. Na tej podstawie można szybko określić których składników brakuje w glebie i przez fertygację szybko je dostarczyć. Do programu fertygacyjnego warto włączyć ASX CaTS w łącznej rocznej dawce do 60 l/ha łącznie. Nawóz ten pozwala dostarczyć roślinom wapnia, bardzo ważnego z punktu widzenia jakości owoców, z kolei zawarta w nim siarka ułatwia pobieranie i przemiany azotu w roślinach i stabilizuje niskie pH gleby. Pierwsza aplikacja tego nawozu powinna być już przed kwitnieniem.

Michał Malicki informował o zabiegach jakie należy wiosną wykonać na plantacjach borówki

Wczesna wiosną warto też wzmocnić rośliny i wspomóc ich regeneracje po zimie. W tym celu do pierwszych zabiegów warto włączyć siarczan potasu czy nawozy cynkowe. Do kwitnienia można też stosować ASX Makro Plus bogaty w mikroelementy, Algex (zawiera wyciągi z alg morskich) czy ASX Tytan plus, który wspomaga kwitnienie i zapylenie kwiatów. Warte stosowania w uprawie borówki są też kwasy humusowe jak np. Rosahumus. Najlepiej jest go w stosować w pasy gdzie rośnie borówka poprzez oprysk na powierzchnię gleby (6 kg/ha przed założeniem plantacji, lub 4 kg/ha w trakcie wzrostu). Produkt ten można również podawać poprzez fertygację w dawce 1 kg/ha. Najlepiej jego aplikację przeprowadzić jesienią, wtedy dobrze rozprowadzi się w glebie.

Sztuka cięcia

Część plenerowa była przede wszystkim okazją do tego by poznać tajniki cięcia krzewów borówki. Michał Malicki, podkreślał, że cięcie krzewów jest niezbędne jeśli chce się uzyskiwać dobre plony a przede wszystkim dobrą jakość owoców. Zalecał by wymieniać pędy, dbając cały czas o to by wyrastały młode pędy. Konieczne jest też usuwanie tych fragmentów pędów, które owocowały w danym roku, a na których z reguły jest już niewiele pąków kwiatowych. Dr Paweł Krawiec zwracał też uwagę na to by formując krzewy, poziom owocowania przenieść na co najmniej 70-80- cm nad powierzchnię gruntu. Z dolnych partii pracownicy niechętnie zbierają owoce, a te gdy są zacienione dojrzewają późno i nierównomiernie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy cięcia borówki

Kolejne spotkanie w ramach Klubu Borówkowego, odbędzie się przed kwitnieniem borówki. Informacje o tym przekażemy na portalu jagodnik.pl

 







Poprzedni artykułAntystresowy program nie tylko dla malin
Następny artykułBorówka amerykańska – zalecenia uprawowe przed sezonem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj