Ważne zabiegi w czasie owocowania malin na pędach tegorocznych i po usunięciu pędów dwuletnich



Maliny w zależności od systemu uprawy już zakończyły owocowanie, są w trakcie owocowania lub za chwilę będą owocowały. Dlatego ważne jest dobranie strategii do systemu uprawy. Na jakie zabiegi warto aktualnie zwrócić uwagę informuje Michał Malicki z firmy UPL Polska, lustrując 17 lipca jedną z kwater w projekcie Malinowe Factory.

Tam, gdzie zaczyna się owocowanie na pędach tegorocznych lub kończy kwitnienia warto powalczyć jeszcze o wielkość owoców i ich jakość w obrocie towarowym. Pomocnym rozwiązaniem może być zastosowanie tam, gdzie jeszcze są kwity produktu BM Start. Na plantacjach, gdzie jednak dominują już młode zawiązki rekomendowany jest z kolei produkt Calibra.

Tam, gdzie prowadzone są zbiory, a zachodzi obawa porażenia roślin czy też owoców przez patogeny chorobotwórcze warto stosować produkty biologiczne takie jak np. Polyversum WP czy też preparaty zawierające Bacillus subtilis w połączeniu lub przemiennie z produktem Vaxiplant SL.

Na plantacjach mogą pojawiać się zmienniki. Szczególnie groźne są w tym sezonie przędziorki, które w tym sezonie na wielu plantacjach sprawiają wiele problemów. Na plantacje, gdzie prowadzone są zbiory do ich zwalczania można zastosować produkty np. na bazie olejku pomarańczowego.

Na wielu plantacjach problemem mogą być lub są zwójki. Do ich zwalczania rekomendowany jest zabiegi produktem XenTari zawierającym Bacillus thuringiensis var. aizawai szczep ABTS-1857. 

Na plantacjach malin „letnich”, konieczne jest wycięcie pędów, które już owocowały i zastosowanie programów zabezpieczających młode pędy przed patogenami chorobotwórczymi. Po wycięciu 2-letnich pędów warto opryskać plantację fungicydem Thiopron na bazie mikronizowanej siarki. Warto stosować go przemiennie z produktami zawierającymi kaptan. 

Więcej o tym jak prowadzić bezpieczną ochroną malin w czasie zbiorów, ale też po ich zakończeniu dowiecie się z materiału filmowego: 

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!







Poprzedni artykułRynek borówki wymaga innowacji i nowych kategorii
Następny artykułŚrodki finansowe dla gospodarstw – nabory wniosków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj